منتشر شده در :  ۱۳۹۷/۰۷/۱۵                                 ساعت:  ۹:۳۱ ق.ظ      
رئیس هیت ورزش پهلوانی و زورخانه‌ای استان تهران در گفت‌وگو با «آفتاب ری»:

انتظارات ورزش پهلوانی محقق نشد + فیلم

صباغی: در تهران ۱۲۴ ناحیه شهرداری وجود دارد که اگر مدیران این نواحی در کنار ورزش صبح‌گاهی در پارک‌ها این ورزش را نیز در دستور کار قرار می‌دادند، آداب مقدس این رشنه در بین آحاد مردم و خانواده‌ها نهادینه می‌گردید.

چاپ خبر
به گزارش آفتاب ری، ورزش زورخانه‌ای یا ورزش باستانی ویا ورزش پهلوانی نام مجموعه حرکات ورزشی با اسباب و بی‌اسباب و آداب و رسوم مربوط به آن هاست که در محدوده تاریخی و فرهنگی ایران از گذشته‌های دور رواج داشته‌ است.

ورزش‌های زورخانه‌ای نام دیگر ورزش‌های باستانی ایرانیان است و جایی که در آن به ورزش باستانی می‌پردازند زورخانه می‌گویند که در آنجا علاوه بر ورزش زورخانه‌ای کشتی پهلوانی نیز گرفته می‌شود.

پروندهٔ ثبت جهانی آیین‌های پهلوانی و زورخانه‌ای به کوشش فدراسیون ورزش پهلوانی و زورخانه‌ای ایران با همکاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آماده گردید. آیین‌های پهلوانی و زورخانه‌ای در تاریخ ۲۵ آبان ۱۳۸۹ برابر با ۱۶ نوامبر ۲۰۱۰ در فهرست میراث معنوی یونسکو از سوی ایران به ثبت جهانی رسید.

رئیس هیئت ورزش پهلوانی و زورخانه‌ای استان تهران در گفتگو با  آفتاب ری اظهار داشت: قدمت این ورزش به قبل از اسلام بر می‌گردد و آدابی که در این ورزش وجود دارد می توان تا حدود بسیار زیادی وضعیت اخلاقی را در جامعه سامان دهد.

صباغی با اشاره به اینکه محوری‌ترین اصول این ورزش، رعایت ادب می‌باشد گفت: احترام گذاشتن به بزرگترها، دستگیری از ضعفا و مستمندان، کمک کردن به هم نوع و مردم از مهترین آداب این ورزش می‌باشد.

وی عنوان کرد: در گود زورخانه ورزشکارانی در رده سنی نوجونان با افراد پیشکسوت و بزرگسال در کنار هم به تمرین می‌پردازند که این مهم باعث انتقال آداب و رسوم ارزنده پهلوانی و زندگی اسلامی از نسل قدیم به نسل جدید می‌شود.

رئیس هیئت ورزش پهلوانی و زورخانه ای استان تهران با اشاره به وضعیت کنونی این رشته ورزشی اظهار داشت: انتظاراتی که در شان این ورزش می‌باشد تاکنون انجام نشده که بخشی از آن مربوط به مدیران ورزشی بوده و بخشی از آن مربوط به عدم حمایت کافی رسانه‌ها است و بخشی هم مربوط به سختی‌های این رشته ورزشی به لحاظ انجام حرکات مخصوص و فیزیکی و همچنین رعایت آداب و اصول مقدس این ورزش می‌باشد.

صباغی با اشاره به توصیه مقام معظم رهبری در خصوص اهمیت و ترویج ورزش پهلوانی گفت: در شهر تهران ۱۲۴ ناحیه شهرداری وجود دارد که اگر مدیران این نواحی در کنار ورزش صبح‌گاهی در پارک‌ها این رشته ورزشی را نیز در دستور کار قرار می‌دادند، آداب مقدس این رشنه در بین آحاد مردم و خانواده‌ها نهادینه می‌گردید.

http://

 

 

 

 

انتهای متن/*

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.