منتشر شده در :  ۱۳۹۷/۰۷/۱۰                                 ساعت:  ۴:۱۷ ب.ظ      
اختصاصی «آفتاب ری»/

نبود سالن شمشیربازی در تهران/ ناگفته های ملی پوش شمشیربازی بانوان+فیلم

مطهره محسنی ملی پوش شمشیربازی ایران، مهمترین عامل عدم پیشرفت این ورزش را نبود سالن های ورزشی مختص این رشته عنوان کرد.

چاپ خبر
به گزارش آفتاب ری، ورزش شمشیربازی که قدمتی طولانی دارد، به صورت دو نفره برای آقایان و بانوان انجام می شود. مسابقات آن بصورت انفرادی و هم بصورت تیمی صورت می گیرد. شمشیربازها در هنگام مسابقه می بایست لباس های مخصوصی بپوشند و از دستکش و یک ماسک با تور فلزی استفاده نمایند تا صورت و بدن از ضربه های احتمالی حریف محفوظ بماند.

شمشیربازی یکی از پنج رشته ورزشی است که در همه دوره‌های بازیهای المپیک برگزار شده‌است (چهار رشته دیگر دو و میدانی، شنا، ژیمناستیک و دوچرخه سواری هستند). مسابقات این رشته در سه بخش فلوره، اپه و سابر برگزار می‌شود که از نظر نوع شمشیر مورد استفاده و قوانین بازی با یکدیگر تفاوت دارند.

با وجود قدمت و زیبایی های این رشته ورزشی و اهمیت ویژه دیگر کشورها به آن، متاسفانه در کشور ما توجه چندانی به این رشته و ورزشکاران آن نشده و همواره مورد کم لطفی واقع شده است.

خبرنگار آفتاب ری در گفتگو با مطهره محسنی یکی از بانوان ملی پوش و قهرمان رشته شمشیر بازی ایران به گفتگو نشسته است که از جزئیات این رشته ورزشی گزارش می دهد:

خبرنگار آفتاب ری: در ابتدای گفتگو خودتان را به طور کامل معرفی کنید.

محسنی: مطهره محسنی هستم اهل شهرری، ۲۱ ساله، دانشجوی رشته مهندسی پلیمر علوم تحقیقات و مدت ۱۰ سال است که از رده نونهالان تا بزرگسالان عضو تیم ملی بانوان ایران هستم.

خبرنگار آفتاب ری: ورزش شمشیربازی را از چه زمانی و چطور آغاز کردید؟

محسنی: کلاس پنجم دبستان بودم و در مدرسه ۱۵خرداد شهرری تحصیل می‌کردم، هیئت استعدادیابی فدراسیون شمشیربازی که با سرپرستی سرکار خانم سلیمانی جهت بازدید به مدرسه ما آمده بودند با دیدن ذوق و علاقه ما و تعدادی دیگر از دوستان ما را  به محل آکادمی شمشیربازی دعوت کردند و بعد از برآوردهای اولیه و تایید ظرفیت های لازم برای حضور در این رشته ورزشی، فعالیت های من آغاز شد.

خبرنگار آفتاب ری: علت اصلی علاقه و گرایش شما به این رشته ورزشی چه بوده است؟

محسنی: در ابتدا علاقه زیادی به والیبال داشتم و در این رشته فعالیت می کردم اما با پخش و مشاهده سریال جومونگ از تلویزیون علاقه بسیار زیادی به شمشیربازی پیدا کردم و زمینه ساز فعالیت در این رشته شد، ولی با توجه به اینکه در شهرری سالنی مربوط به فعالیت این ورزش وجود نداشت، برای تمرین به آکادمی شمشیربازی در سالن هفتم تیر تهران می رفتم.

خبرنگار آفتاب ری: اولین بار در چه سالی به تیم ملی دعوت شدید؟

محسنی: یک سال بعد از فعالیت در این رشته و در سال ۸۸ به تیم ملی در رده سنی نونهالان دعوت شدم.

خبرنگار آفتاب ری: تاکنون به چه مسابقاتی اعزام شدید و چه عنواینی را کسب کردید؟

محسنی: طی ۹ سال حضور در تیم ملی به مسابقات مختلف کشوری، آسیایی و بین المللی اعزام شدم که ماحصل آن کسب ۵۰ مدال طلای کشوری و در سطح بین المللی عناوینی همچون: قهرمانی دانشجویان آسیا در تایلند و مالزی، مقام سوم مسابقات آسیای در ابوظبی و … بوده است.

خبرنگار آفتاب ری: با توجه به ابزار مورد استفاده در این رشته، آیا خطرات خاصی هم متوجه ورزشکاران هست؟

محسنی: با توجه به نوع آلیاژ کار شده در شمشیرها، این ورزش خطرناک نیست و اگر ضربه خیلی شدت پیدا کند، نهایتا کبودی ایجاد خواهد شد و بیشتر مچ پا در معرض آسیب قرار دارد.

خبرنگار آفتاب ری: از کمبود ها و مشکلات این رشته ورزشی به چه مواردی می توان اشاره کرد؟

محسنی: همانطور که می دانید خیلی از قهرمانان جهانی این ورزش از کشوره های  آسیایی هستند و کسب مقام در این قاره، با کسب مدال در مسابقات جهانی تفاوت چندانی ندارد و شرط موفقیت در مسابقات مختلف، نیازمند حمایت های لازم و برگزاری مستمر مسابقات تدارکاتی و اردوهای متعدد می باشد که متاسفانه این ورزش آن طور که باید در کشور ما مطرح نشده و برای مثال هنوز در شهر تهران به جز سالن هفتم تیر تهران، آکادمی و یا باشگاه ورزشی دیگری نداریم و ما مجبوریم برای تمرین روزانه از جنوب تهران به آنجا برویم.

خبرنگار آفتاب ری: به عنوان مربی فعالیت هایی را هم داشته اید؟ 

محسنی: در حال حاضر در کنار تمرین کردن، به عنوان مربی با تعدادی از ورزشکاران در سالن هفتم تیر و مجموعه ورزشی دیگری در استان البرز فعالیت دارم.

خبرنگار آفتاب ری: همزمانی ورزش با تحصیل تداخلی در زندگی حرفه ای شما ایجاد نکرده است؟

محسنی: با زمان بندی که در امورات روزانه انجام داده ام مشکلی در ادامه تحصیل دانشجویی توام با فعالیت ورزشی ایجاد نشده است و بی تردید کسانی که ورزش می کنند به لحاظ فکری و روحی، آمادگی بهتری برای فعالیت در رشته های تحصیلی دارند.

خبرنگار آفتاب ری: خاطره تلخ و شیرین شما در این ورزش چه بوده است؟

محسنی: تلخ ترین زمان مربوط به مسابقات انتخابی المپیک در کشور چین بود که با در آخرین لحظه با اختلاف یک امتیاز نتیجه را به حریف ویتنامی واگذار کردم و از راه یابی به المپیک ۲۰۱۶ برزیل بازماندم. شیرین ترین خاطره ورزشی هم مربوط به مسابقات آسیایی نوجوانان و جوانان در ابوظبی می باشد که موفق شدیم بعد از ۵۵ سال مقام سوم تیمی را برای ایران بدست آوریم.

خبرنگار آفتاب ری: انتظارات شما از مسئولین مربوطه چیست؟

محسنی: از مسئولین انتظار می رود نسبت به معرفی و ترویج این رشته ورزشی از هیچ تلاشی دریغ نکنند، چرا که علاقه مندان زیادی به این رشته ورزشی در کشور ما وجود دارد و به عنوان یک ورزشکار که ۹ سال در خدمت تیم ملی بوده ام انتظار دارم سالن یا آکادمی ورزشی ای مربوط به این رشته در جنوب شهر ایجاد شود تا بتوانیم تجربیاتمان را در اختیار علاقه مندان بگذاریم تا مجبور نشویم برای تمرینات روزانه از جنوبی ترین نقطه شهر به سالن هفتم تیر برویم.

http://

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

انتهای متن/*

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.