منتشر شده در :  ۱۳۹۷/۰۶/۱۱                                 ساعت:  ۱۰:۱۴ ق.ظ      
اختصاصی «آفتاب ری»/

کلیدسازی که پای حرفش مانده است

برادران جمشیدی از کسبه شهرری هستند که با گذر زمان و شرایط اقتصادی جامعه، به گواه اهالی همچنان انصاف را سرلوحه کار خود قرار داده و فضای محل کسب را مکانی برای مرور خاطرات شهدا و زنده نگه‌داشتن یاد آن‌ها ترسیم کرده‌اند.

چاپ خبر
به گزارش آفتاب ری، کاسبی و تجارت در اسلام آداب و اصولی دارد که اگر درست رعایت شود بازار به محلی برای کسب سود مناسب و رفع حوائج مردم تبدیل می شود که خیر دنیا و آخرت را برای کاسب در پی خداهد داشت.

یکی از ویژگی های کسبه که همواره در نزد آحاد مردم مورد انتظار است، منصف بودن و اخلاق مداری آن هاست. انصاف که از زیباترین خصلت‌های اخلاقی است به‌معنای عدالت‌ورزی و اجرای قسط و اقرار به حقوق مردم و ادای آن‌هاست و اینکه هر خیری را برای خود می‌‌خواهیم برای دیگران هم بخواهیم و هر زیان و ضرری که برای خود نمی‌پسندیم برای دیگران هم نپسندیم.

در حال‌ حاضر با توجه به مشکلات اقتصادی و تورم موجود در جامعه و نوسان قیمت‌ها، هنوز کسانی هستند که در صنف خودشان و در جهت رفاه حال مردم از سود کم ارتزاق می کنند و با الگو قرار دادن مرام و منش انسان‌های بزرگ در زندگی خود، معرف آن‌ها نیز در بین آحاد مردم هستند.

برادران جمشیدی از همان دسته انسان‌هایی هستند که سال‌ها با عشق، علاقه، مطالعه و تحقیق در زندگی انسان‌های بزرگ، همچون شهدای گرانقدر انقلاب اسلامی، سیره زندگی آن‌ها را در زندگی و مغازه کلیدسازی خود واقع در منطقه شهرری پیاده نموده و با توجه به این اوصاف و فضای محل کسبشان که سراسر آن مزین به تصویر شهدا می باشد، علاوه بر خدمات در حوزه تخصصی کسب خود، معرف و مبلغان ارزشمندی برای سبک زندگی اسلامی در بین مردم منطقه هستند. خبرنگار آفتاب ری در گفتگو با این دو برادر به معرفی و توصیف جزئیات زندگی آن‌ها پرداخته است که در ادامه آن را مرور می کنیم:

خبرنگار آفتاب‌ری: خودتان را برای مردم معرفی کنید و چند سال است که در این شغل فعالیت دارید؟

حجت جمشیدی هستم و ۴۳ سال سن دارم و ساکن شهرری، محله دیلمان در کوچه شهید پاک‌طینت هستم، به لطف خداوند دارای چهار فرزند(سه پسر و یک دختر هستم) و حدود ۳۰ سال است در شغل کلیدسازی که حرفه پدر و پدربزرگم هم بوده است فعالیت دارم.

نعمت جمشیدی برادر آقا حجت هم می‌گوید من ۴۱ سال سن دارم و از ابتدا در کنار برادرم در این حرفه بوده‌ام اگر داداش حجت مصاحبه کند بهتر است و هر چه بگوبد، درست و حرف من است.

خبرنگار آفتاب‌ری: با توجه به شرایط موجود اقتصادی و نوسان قیمت‌ها، شما نرخ منصفانه و ارزانی را به مشتریان ارائه می‌کنید، علت آن چیست؟

پیش تر قیمت ساخت هر کلید مبلغ ۵۰۰ تومان بود که الان در حدود دو ماه است هزار تومان شده و نرخ اتحادیه خیلی بیشتر از این تعرفه است اما بنظرم ارزان نیست و ما سود اندازه نیاز خود را می‌بریم و خدا هم برکت می‌دهد. سود منصفانه در کسب، سیره انسان‌های بزرگ و از خصوصیات مهم اخلاقی آن‌ها بوده است که ما نیز همیشه سعی داریم قدم در این مسیر بگذاریم تا به نوعی نیاز مردم در صنف خودمان را به راحتی مرتفع سازیم.

خبرنگار آفتاب‌ری: علت اصلی مزین شدن درب و دیوار مغازه شما به عکس شهدای دفاع مقدس و انقلاب اسلامی چیست؟

نزدیک ترین راه رسیدن به خدا و جلب رضایتش،واسطه قرار دادن انسان‌هایی است که در پیشگاه خداوند متعال دارای اجر،قرب و آبرو هستند، سریع‌ترین راه بعد از توسل به امامان معصوم(علیهم السلام) و اولیاء الهی، شهدا هستند و این وعده خود خداوند در قرآن‌کریم و آیه ۳۵ سوره مائده است که می‌فرماید: اى کسانى که ایمان آورده‌اید! از خدا پروا کنید و (براى تقرب) به سوى او وسیله بجویید و در راه او جهاد کنید، باشد که رستگار شوید. بنابراین علاوه بر عشق و علاقه قلبی به شهدا، توسل به آن‌ها از سریع‌ترین راه‌ها رسیدن به خداست و این تصاویر که در مغازه مزین شده هر روز یادآور آن است که هیچ‌گاه از آن‌ها فاصله نگیریم و در جهت  زنده نگه داشتن یاد و خاطره آن‌ها و معرفی سیره زندگی‌شان به نسل جوان از هیچ تبلیغ و کوششی دریغ نکنیم

خبرنگار آفتاب ری: آیا کتاب زندگی‌نامه شهدا را مطالعه می‌کنید و بیشتر با سیره زندگی کدام شهید مانوس‌تر هستید؟

حجت جمشیدی: بله؛ من کتاب‌های زیادی را در باب سیره زندگی شهدا مطالعه کرده‌ام و دائما کتاب‌های بیشتری را می‌خوانم و در بین شهدای گرانقدر که زندگی تمامی آن‌ها سراسر عشق است، با مطالب شهیدان: ابراهیم‌هادی و تورجی زاده انس بیشتری دارم.

خبرنگار آفتاب ری: طی سال‌ها فعالیت در این شغل در بین مشتریان شما افراد شاخصی هم بوده‌اند؟

بله افراد شاخصی بوده‌اند که مهمترین آن‌ها شهید مدافع حرم علی امرایی، رفیق مسجدی و بسیج‌مان بود که سال ۹۴ در سوریه به شهادت رسید. این شهید بزرگوار، کارهای نیک و ارزشمند بسیاری از جمله: کمک به نیازمندان، سرپرستی کودکان بهزیستی و … داشت که برای ما در زندگی الگو بود.

خبرنگار آفتاب ری: واکنش‌های مردم به شکل ظاهری محل کسب شما، طی این مدت چگونه بوده است؟

حجت جمشیدی: مردم همیشه به ما لطف دارند، و وقتی به مغازه ما می‌آیند با نگاه جالب و ویژه‌ای درب و دیوار را نظاره می‌کنند. خیلی از کسانی که سن و سالی از آن ها گذشته  خاطراتشان در دوران جبهه‌ها مرور می‌کنند و بارها پیش آمده بعضی از خانواده معظم شهدا با دیدن این عکس‌ها و زنده شدن یاد عزیزانشان گریه کرده‌اند. بعضی‌ها هم بوده‌اند که طعنه زده‌اند و اگر بعضا مشکلی در ارائه خدمات به مشتری پیش بیاید، می‌گویند: به جای این کارها، کار مردم را درست راه بیاندازید؛ که ما به اعتراض آن‌ها احترام می‌گذاریم و سعی می‌کنیم مشکل را مرتفع کنیم، اما با این موضوع که اشکال کار در کلید سازی و تخصص ما را، به پای اعتقاد ما بگذارند مخالفیم .و می گوئیم اشکال فنی از ما بوده و ارتباطی به اعتقادات ما ندارد

خبرنگار آفتاب ری: با توجه به گذر زمان، رشد و پیشرفت جوامع بشری در حوزه‌های مختلف تکنولوژی و … بعضی‌ها را از استمرار حضور در مسیر ارزش‌ها و سبک زندگی اسلامی مغفول ساخته ولی سبک زندگی شما با همان رنگ و بوی زمان جنگ و شهدا است، علت چیست؟

حجت جمشیدی: هر چند که ما لایق این تعاریف نیستیم ولی تنها عامل موفقیت هر انسان، ماندن در مسیر اهلبیت(علیهم السلام) و شهدا است. آرزوی اول و آخر من شهادت است، اگر آرزوی شهادت داشته باشیم، زندگی‌ها برکت و رنگ و بوی شهدایی می گیرد، چرا که شهدا دنبال چیزی نبودن الا خدا و رمز رستگاری هم همین است. به گفته سید شهیدان اهل قلم، شهید‌آوینی: حواسمان باشد، اگر شهید نشویم، می‌میریم. و این تلنگر همواره در زندگی با من همراه است.

ارزش انسان‌ها در نزد خداوند متعال به درجه ایمان آن‌ها بستگی دارد، ایمان بعضی‌ها سرسری است و تا زمانی که در زندگی مشکل نداشته باشند، در مسیر ارزش‌ها و اطاعت خدا می‌مانند و وقتی با مشکل روبرو می‌شوند از مسیر منحرف و می‌خواهند به هر قیمتی که شده به موفقیت برسند.در حالی‌که ایمان پله اول گرفتاری‌هاست و خداوند در قرآن می‌فرماید: فکر کردند همین که گفتن ایمان آوردیم، تمام شد، در حالی که تازه اول راه است و فتنه‌ها تازه آغاز می‌گردد.

ما فقط ادعا داریم و این داعیه‌ها ابتلائات و مشکلات را بیشتر می کند، ما ادعا می‌کنیم که شیعه امیرالمومنین، حضرت علی(ع) هستیم اما در عمل کم می‌گزاریم که باعث مشکلات فراوانی می‌شود.

خبرنگار آفتاب ری: حرف آخر؟

حجت جمشیدی: تمام تلاشم این است در مسیر شهدا باشم و برای خانواده‌ام رزق حلال بدست آورم، دو فرزند پسرم هم در این کار به من کمک می‌دهند و به آن ها گفته‌ام زیر و بم این حرفه را یاد بگیرند تا فردا با این اوضاع مشکلات بیکاری، تخصصی داشته باشند.

 

 

انتهای متن/*

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.