منتشر شده در :  ۱۳۹۷/۰۵/۰۹                                 ساعت:  ۱۰:۰۰ ق.ظ      
سالروز کشته شدن ناصرالدین شاه قاجار؛

ترور شاه در حرم حضرت عبدالعظیم(ع)

میرزا رضا کرمانی ملقب به «شاه‌شکار»،ناصرالدین شاه را که در چنین روزی برای تدارک مراسم پنجاهمین سال سلطنت خود به شهرری و زیارت حرم حضرت عبدالظیم(ع) رفته بود، در حرم به قتل رساند.

چاپ خبر
به گزارش آفتاب ری، میرزا رضا کرمانی ملقب به «شاه‌شکار»، از شاگردان سید جمال الدین اسدآبادی قاتل ناصرالدین شاه بود.

میرزارضا کرمانی برای شکایت از حاکم کرمان به تهران آمد، اما مورد آزار نایب‌السلطنه کامران میرزا قرار گرفت و مدت‌ها همراه حاج سیاح محلاتی و چند تن دیگر در زندان محبوس بود. وی پس از آزادی جزو مریدان سیدجمال الدین اسدآبادی شد. میرزارضا کرمانی به‌شدت تحت تأثیر تعلیمات سید جمال قرار گرفته بود. وی در شهر بارفروش به‌قصد کشتن کامران میرزا یک پنج‌لول روسی خرید، اما مدتی بعد قصدش را تغییر داد و تصمیم گرفت کسی را که فکر می‌کرد ریشهٔ تمام ستم‌هاست از میان بردارد.

میرزا رضا کرمانی پس از ملاقات با سیدجمال الدین اسدآبادی در  ۱۳۱۳ق از استانبول حرکت کرد و به عنوان خدمتکار شیخ ابوالقاسم برادر کوچک شیخ احمد روحی از راه طرابوزان به تفلیس بعد بادکوبه و از آنجا به مشهدسر (بابلسر فعلی) وارد ایران شد و با تهیهٔ تپانچه روسی دربارفروش (بابل فعلی) همان سال به شهرری وارد شدمیرزا در شهرری مخفیانه به دیدار شیخ هادی نجم آبادی که روحانی مبارز، خوش‌نام و نیکوکاری بود می‌رود، این ایام هم مقارن با پنجاهمین سال سلطنت ناصرالدین شاه بود و در چنین روزی،  ناصرالدین شاه برای زیارت به شاه عبدالعظیم رفت میرزا نیز با استفاده از این فرصت به بهانهٔ تقدیم نامه‌ای به شاه به او نزدیک شده و از زیر عریضه با تپانچه به ناصرالدین شاه شلیک می‌کند. وی شاه را در هنگام ورود به امامزاده حمزه، در داخل حرم هدف گلوله قرار داد. وی در موقع بازجویی کسی را به‌عنوان همدست یا مطلع معرفی نکرد. مظفرالدین شاه در ابتدا قصد قصاص نداشت اما به تحریک اطرافیان از جمله شیخ محمدحسن شریعتمدار پس از مدتی دستور اعدام وی را صادر کرد.

مرگ

میرزارضا در سحرگاه روز دوم ربیع الاول در میدان مشق تهران به‌دار آویخته شد. بعد از مرگش شیخ هادی نجم آبادی برای وی مراسم چهلم و سالگرد برگزار کرد.

مراسم اعدام میرزا رضا کرمانی

میرزا قبل از مرگش در بازجوئی‌ها که از وی پرسیده شد به چه دلیل شاه را به قتل رسانده شاه چه گناهی کرده در جواب گفت: وقتی در کشورم این همه ظلم و جور و فساد می‌دیدم و حق خوری و حق کشی با تمام این حرف‌ها وقتی می‌دیدم قدرت اول مملکت شاه است پس با خودم گفتم اگر شاه خبر ندارد از وضعیت کشورش که وای به حال مملکتی که شاه آن ایشان باشد و اگر شاه خبر داشت از وضعیت کشور پس حق او بود قتل و کشتنش و من از این اقدامم خرسند هستم.

 

انتهای متن/*

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.