منتشر شده در :  ۱۳۹۷/۰۵/۰۲                                 ساعت:  ۱۱:۳۰ ق.ظ      
گفتگو با دختران مخترع دبیرستانی؛

دو دختر مخترع دبیرستانی همچنان چشم انتظار هستند

رومینا مقدم و تارا میری دختران نخبه ۱۷ ساله دبیرستان میرداماد شهرری هستند که با پشتکار و استعداد فردی خود، دغدغه ها و خلاء های موجود کشور در حوزه سلامت را شناسایی و با کمترین امکانات دو اختراع بسیار مهم طراحی کرده اند.

چاپ خبر
به گزارش آفتاب ری، از مهمترین عوامل پیشرفت و موفقیت جوامع در سطوح بین اللملی، اهتمام ورزیدن به تولیدات با کیفیت داخلی و حمایت از تولیدکنندگان کشور در تمامی عرصه ها می باشد.

قدم گزاشتن در این مسیر با برنامه ریزی هدفمند، پشتکار و تکیه به نیروی انسانی توانمند و مستعد، خصوصا نخبگان جوان، سرعت را برای فتح قله های پیشرفت چندین برابر خواهد کرد.

رومینا مقدم و تارا میری دختران نخبه ۱۷ ساله دبیرستان میرداماد شهرری هستند که با پشتکار و استعداد فردی خود، دغدغه ها و خلاء های موجود کشور در حوزه سلامت را شناسایی و با کمترین امکانات دو اختراع بسیار مهم طراحی کرده اند.

این دو مخترع جوان در گفتگو با خبرنگار شبکه خبری تهران نیوز، از جزئیات دو اختراع خود می گویند.

 

جزئیات و چگونگی طراحی دو اختراع شما به چه صورت بوده است؟

رومینا مقدم :یکی از دغدغه های همیشگی ما موضوع آلودگی هوای کلانشهرها، به خصوص شهر تهران و رهایی از این معضل بوده که  اوایل آبان ماه سال ۱۳۹۵ در آزمایشگاه مدرسه توانستیم از طریق هسته خرما و پوست پرتغال، مراحل تولید سوخت پاک را اختراع کنیم که پیش تر در کشور آمریکا با دانه ذرت انجام گرفته بود.

تارا میری: اختراع دوم در راستای تحقیقات انجام گرفته و شناسایی کمبودهای کشور در حوزه سلامت و هشدارهای مکرر وزارت بهداشت و سازمان های سلامت و پزشکی مبنی کمبود ویتامین d در بین مردم ایران انجام گرفت که ما توانستیم با کمترین امکانات، دستگاه تولید این ویتامین که مشابه آن در دنیا موجود نیست را بسازیم.

طریقه استفاده از این دستگاه به چه صورت است؟

مقدم: با قرار دادن کف پا بر روی محفظه شیشه ای دستگاه، فرآیند انتقال ویتامین d به شخص انجام می پذیرد و علت طراحی این شیوه، به صفر رساندن عوارض اشعه لامپ uvp تعبیه شده در آن می باشد که هر چه از سر انسان دورتر باشد بهتر است و انتقال از طریق کف پا، بروز هرگونه عوارضی را به صفر می رساند.

طراحی و ساخت این دستگاه چقدر هزینه داشته است؟

میری: طراحی و ساخت این دستگاه مبلغ یک میلیون تومان هزینه داشته است که در صورت تولید انبوه، این هزینه به مقدار زیادی کاهش می یابد.

برای به ثبت رساندن این دو اختراع پیگیری های لازم انجام شده است؟

مقدم: متاسفانه به دلیل عدم پیگیری و حمایت مسئولین مربوطه این دو اختراع به سازمان های ثبت معرفی نشده است و تنها اختراع دوم(دستگاه تولید ویتامین d) ثبت ایده گردیده که در صورت حمایت مسئولین  و حامیان مالی این عمل انجام خواهد گرفت.

اختراعات شما در مسابقات و جشنواره های علمی شرکت داده شده است؟

مقدم: ما در جشنواره خوارزمی که در سطح منطقه ۲۰ برگزار گردید شرکت کردیم که در آنجا موفق شدیم رتبه سوم را بدست آوریم و یک بار هم به دعوت دانشگاه شهید بهشتی در جشنواره علمی تبیان شرکت کردیم که در آنجا مورد تشویق مسئولین برگزاری جشنواره قرار گرفتیم.

اگر بخواهید از عوامل موفقیت و انگیزشی خود برای هم سن و سالان خود بگوئید، به چه مواردی می توانید اشاره کنید؟

مقدم: خانواده و پدر و مادر از مهمترین عوامل تشویقی و انگیزشی ما در این موفقیت بوده اند و به هم سن و سالان خودمان سفارش می کنیم به سراغ رشته و تخصصی بروند که به آن علاقه مندند تا علاقه و استعداد فردی خود را شناسایی کنند که این مهم نیازمند برنامه ریزی مناسب و هدفمند در طول روز و زندگی شخصی می باشد و نباید عوامل متفرقه مانند: وقت گذاری بیش از حد و بی مورد در فضای مجازی و دیگر مسائل اینچنینی آنها را مغفول سازد.

میری: با مطالعه کتاب های مختلف علمی و تحقیق پیرامون موضوعات مختلف در طول روز به بهترین نحو از وقت خود بهره ببرند تا استعداد و علایق خود را شناسایی و در جهت بکارگیری آن اقدام کنند.

انتظار شما از مسئولین چیست؟

مقدم: از مسئولین در تمامی سطوح انتظار می رود، توجه ویژه ای به نوجوانان و جوانان با استعداد و نخبه داشته باشند تا بتوانند با انگیزه هر چه بیشتر نسبت به تولیدات این چنینی و با ارزش، کمبودهای کشور درسطوح مختلف را مرتفع سازند تا بدنبال آن وابستگی به تولیدات دیگر کشورها پایان پذیرد.

 

انتهای متن/*

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.