منتشر شده در :  ۱۳۹۶/۱۲/۰۸                                 ساعت:  ۳:۱۰ ب.ظ      
رئیس کمیسیون درآمد پایدار شهرداری‌های کشور:

شهرداری در هشت جهت تهران آرامستان ایجاد کند

رئیس کمیسیون درآمد پایدار شهرداری‌ها گفت: شهرداری تهران که یکی از وظایفش ایجاد آرامستان است باید در چهار جهت اصلی و چهار جهت فرعی تهران آرامستان ایجاد کند و از این طریق بار ترافیکی جنوب تهران کاسته شود که در پی آن آلودگی هوا نیز کاهش پیدا می کند.

چاپ خبر
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی آفتاب ری، شهرستان ری دارای معضلات فراوانی است که درخصوص تعدادی از این مشکلات با پروانه مافی نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس گفت‌وگویی انجام دادیم که در ادامه مشروح آن را می خوانید.

آفتاب ری: نظرتان در مورد توسعه آرامستان بهشت زهرا چیست؟

*شهرداری تهران باید در چهار جهت اصلی و چهار جهت فرعی تهران آرامستان ایجاد کند

پروانه مافی اظهار داشت: تهران بیش از ۱۲ میلیون نفر جمعیت دارد و به طور متوسط روزانه حدود ۱۵۰دفن در بهشت زهرا انجام می شود و برای همین منظور می خواهند بهشت زهرا را توسعه بدهند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس ادامه داد: مردم منطقه به خاطر مشکلات متعدد از توسعه بهشت زهرا ناراضی هستند ما نیز به عنوان نماینده مردم باید مشکلات مردم را منعکس کنیم.

وی با اشاره به افزایش جمعیت اظهار کرد: توسعه بهشت زهرا راهکار مناسبی نیست چون با افزایش جمعیت این دایره نیز هرساله باید بزرگتر شود به جای این کار بهتر است در چهار جهت اصلی و چهار جهت فرعی تهران یعنی در هشت نقطه از محلات مختلف، آرامستان ایجاد شود.

مافی تعدد آرامستان را به نفع مردم دانست و تصریح کرد: اگر در محل های مختلف آرامستان ایجاد شود تمرکز این منطقه و مشکلات ترافیکی آن کم می شود و همینطور شهروندانی که مسیرشان دور است به عنوان مثال برای ساکنان تجریش سخت است که تا بهشت زهرا بروند.

وی تاکید کرد: شهرداری تهران که یکی از وظایفش ایجاد آرامستان است باید در مناطق مختلف تهران ایجاد آرامستان را جدی بگیرد که هم رفت و آمد مردم مشکل نباشد و هم بار ترافیکی جنوب تهران کاسته شود که در پی آن آلودگی نیز کاهش پیدا می کند همانطور که می بینیم همه مسائل به هم مرتبط است و لذا با نگاه فرا استانی به این موضوع باید توجه شود.

آفتاب ری: سال ۹۷ بودجه ساماندهی مرکز دفن زباله کهریزک افزایش داشته است؟

*بودجه دفن زباله کهریزک باید از محل اعتبارات ملی اختصاص یابد 

مافی درخصوص دفن زباله در کهریزک و دریاچه شیرابه ای که ایجاد شده است، گفت: سال گذشته با عکسبرداری هایی که صورت گرفت اعلام کردند که بخشی از دریاچه شیرابه زباله خشک شده و این حوضچه کوچک شده است که البته ممکن است علتش این باشد که در زمین نفوذ کرده است چون شنیده هایی داشتیم که در مکان هایی شیرابه از زمین بیرون می زند.

رییس فراکسیون خانواده تصریح کرد: به هر صورت حوضچه شیرابه موضوع خطرناکی است که اگر توسعه پیدا کند می تواند آب شرب را تحت تاثیر قرار بدهد.

وی با بیان اینکه زباله یک معضل ملی است، گفت: این موضوع حساسیت بالایی دارد و باید یک نگاه ملی صورت بگیرد. بودجه ای که امسال برای سال ۹۷ در نظر گرفته شده مشابه پارسال است اما برای بودجه سال ۹۸ باید از اکنون برنامه ریزی کنیم و بحث دفن زباله کهریزک و مدیریت آن باید از محل بودجه و اعتبارات ملی اختصاص یابد محل اعتبارات استانی پاسخگوی این معضل نیست.

عضو مجمع نمایندگان استان تهران ادامه داد: در جلسات مجمع نمایندگان این مسئله را مطرح خواهم کرد موضوع را به صورت ملی نگاه کنیم و برای سال۹۸ اعتبار لازم را داشته باشیم.

آفتاب ری:  در بازدید از شهرستان ری چه مصوباتی داشتید؟

*مجمع نمایندگان استان تهران مشکلات ری را در جلسه مجزا بررسی می کنند

مافی گفت: به جهت مسئولیت کمیته شهرداری ها و شوراهای کمیسیون بازدید از شوراها و شهرداری ها را در برنامه دارم و برای رسیدگی به معضلات و مشکلات سفر یک روزه ای به شهرستان ری داشتم که با حضور در شورای اسلامی شهر کهریزک و باقرشهر، آسایشگاه کهریزک و دفتر مجمع نمایندگان از نزدیک در جریان مشکلات انها قرار گرفتم.

وی با اشاره به جلسه ای که طی این بازدید در شورای شهر باقرشهر تشکیل شد، گفت: رئیس و اعضای شورای شهر باقرشهر مشکلات عمده این منطقه را که عمدتا وجود مرکز زباله و سازمان بهشت زهرا بود مطرح کردند و تصمیماتی در این خصوص اتخاذ شد.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس افزود: در این جلسه مقرر شد بحث اختصاص عوارض آلایندگی کارخانجات حریم باقرشهر به میران کافی به شهرداری این شهر تعلق بگیرد همچنین پیشنهادهای موجود برای پیشگیری از توسعه بهشت زهرا بررسی و به شهرداری تهران ارائه شود.

وی بیان کرد: شهرداری تهران در حوزه زباله و سازمان بهشت زهرا به توافقات خود عمل نکرده است که اگر این توافقات که بین استانداری تهران، شهرداری تهران، شهرداری باقرشهر، بخشداری کهریزک و فرمانداری ری صورت گرفته، عملی شود برخی از مشکلات منطقه قابل حل شدن است.

وی با بیان اینکه مشکلات کهریزک نیز تقریبا مشابه با حوزه باقرشهر است، گفت: جلسه ای با حضور فرماندار ری، بخشدار کهریزک، رئیس و اعضای شورای شهر کهریزک برگزار شد و بحث ترافیک جاده ای انتهای شهر تهران که برای ورود به بهشت زهرا در این منطقه ایجاد می شود و همچنین عدم دسترسی ساکنان به یک آرامستان محلی از سوی اعضای شورای کهریزک مطرح شد.

وی با اشاره به توافق ۱۱بندی دیگری که بین باقرشهر با شهرداری تهران صورت گرفته و عملی نشده، افزود: برای تجدید هویت فرهنگی در این منطقه باید تلاش های جدی صورت بگیرد لذا پیشنهاد می کنم برای حل مشکلات شهرستان ری جلسه مجزایی در مجمع نمایندگان تهران تشکیل شود.

مسئول کمیته شهرداری ها و شوراهای کمیسیون مجلس گفت: در ادامه از آسایشگاه کهریزک بازدید کردیم و پیرامون امکانات و محدودیت های آن و راه های بهبود ارائه خدمات با مسئولین این مرکز تبادل نظر کردیم.

وی اضافه کرد: این آسایشگاه ظرفیت بسیار خوبی برای کهریزک است و از مکانهایی است که در آن خدمات ویژه ای برای تهران و حتی کل کشور ارائه می شود که عمدتا حدود ۸۵درصد از منابع مالی آن توسط خیرین تامین می شود.

آفتاب ری:  موانع استقلال شهرستان ری چیست؟

*مصوبات قوانین مربوط به مستقل شدن ری اجرا نشده است

مافی گفت: درمورد استقلال ری نکاتی هست که قانون به آنها اشاره کرده و متاسفانه مصوبات قانونی به خوبی اجرا نشده است و فرماندار شهرستان ری با پشتکار خود پیگیر این موضوع است.

عضو فراکسیون زنان ادامه داد: در کمیسیون شوراها و امور داخلی مسائل ری را به صورت پررنگ مطرح می کنیم تا جدیت بیشتری بگیرد تا هم از طریق مجمع نمایندگان و هم از طریق کمیسیون شوراها بتوانیم مسائل قانونی را که اجرا نمی شود و به دلیل عدم اجرای قانون، شهرستان آسیب می بیند بررسی کنیم و به نفع مردم به انجام برسانیم.

وی اذعان داشت: دفتر مجمع نمایندگان در شهرستان ها کار جدیدی بود که برای اولین در این دوره ایجاد شد و به جای اینکه مردم به دفاتر نمایندگان بیایند همه ۳۰نماینده تهران که ری نیز از حوزه انتخابیه تهران محسوب می شود، به طور مستمر در این دفاتر به دیدار مردم می آیند و طی ملاقات های فردی مشکلات و مسائل آنها بررسی می شود.

رئیس کمیسیون درآمد پایدار شهرداری‌های کشور ادامه داد: این دفاتر در محل زندگی شهروندان است و لازم نیست برای ملاقات با نمایندگان مسافت زیادی طی کنند در مجموع کار خوب و مثبتی است که به نفع مردم است و در این حرکت نمایندگان نسبت به دوره های گذشته بیشتر در خدمت مردم هستند.

انتهای پیام/

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.