منتشر شده در :  ۱۳۹۷/۰۲/۱۹                                 ساعت:  ۱۱:۱۲ ق.ظ      

گمان نمی کردم ترامپ تا این حد احمق باشد/ آمریکا با خروج از برجام تمام خطاهای دولت روحانی را بر عهده گرفت

کارشناس مسائل سیاست خارجی گفت: ترامپ به حدی ناشی و بی خبر است که نمی داند دولت روحانی از لحاظ سیاسی و اقتصادی کشور را به بن بست رسانده است، اگر ترامپ و مشاوران آن کمی عقل داشتند تمام خطا ها و گناهان دولت حسن روحانی را با این کارشان برعهده نمی گرفتند و خود را مقصر نمی دانستند؛ ترامپ با این کار دولت آقای روحانی را توجیه کردند.

چاپ خبر
به گزارش آفتاب ری،پیروز مجتهدزاده، استاد روابط بین الملل و رییس موسسه مطالعات ” یوروسویک ” لندن  گفت :در خصوص اظهارات شب گذشته رئیس جمهور آمریکا مبنی بر خروج این کشور از توافق برجام اظهارداشت: گمان نمی کردم که ترامپ تا این اندازه احمق باشد، چنانچه همه ی دنیا انتظار داشتند ترامپ در برنامه خودش مطالبی را اعلام کند که چنین تنبیهات شدیدی علیه ایران وجود نداشته باشد؛ ترامپ باید به نحوی از برجام خارج می شد که چنین تنبیهات ظالمانه ای علیه ایران اتخاذ نمی شد.

 

وی بر همین اساس اضافه کرد: ترامپ بیش از آن که تحت تاثیر منطق ناشی از منافع ملی ایالات متحده آمریکا باشد تحت تاثیر اغواگری های نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی است؛ ترامپ ضمن اعلام سخت ترین تنبیهات در زمنیه بازگرداندن تحریم های سنگین علیه ایران ضمنا ادعا می کند که ملت ایران را دوست دارد و معقتد است که ملت ایران لیاقتش بیشتر این ها است، کسی نیست به این آقا بگوید که عین بی شرمی است که شما سخت ترین تنبیهات اقتصادی را علیه ملت ایران اتخاذ می کنید که تهی از هرگونه زمینه وجدان انسانی و اخلاقی است واز آن طرف هم اعلام می کنید که ملت ایران را دوست را دارید ، این حرف ها ملت ایران را فریب نمی دهد.

کارشناس مسائل سیاست خارجی با بیان اینکه ترامپ با خروج از برجام مشکلاتی را که دولت روحانی در کشور ایجاد کرد، بر عهده گرفت گفت: ترامپ به حدی ناشی و بی خبر است که نمی داند دولت روحانی از لحاظ سیاسی و اقتصادی کشور را به بن بست رسانده است، اگر ترامپ و مشاوران آن کمی عقل داشتند تمام خطاها و گناهان دولت حسن روحانی را با این کارشان برعهده نمی گرفتند و خود را مقصر نمی دانستند؛ ترامپ با این کار دولت آقای روحانی را توجیه کردند.

مجتهدزاده با اشاره به مداخله آمریکا در سال ۱۳۳۲ نیز افزود:  وضعیتی که امروز با خروج آمریکا از برجام مشاهده می کنیم شباهتی دارد با مداخله بیجا و بی منطق دولت آمریکا در مسائل مرداد ۱۳۳۲ که همه خطاهای مصدق را برعهده گرفتند و توجیه کردند.

وی در پایان با اشاره به عواقب خروج آمریکا از برجام و تمهیدات ایران در این باره عنوان کرد:  دولت ایران به توصیه های اتحادیه اروپا در این زمینه گوش فرا دهد و از هرگونه واکنش هیجان انگیز و عوام پسند خودداری کند همچنین ایران باید سعی کند در کنار بقیه اعضای ۱+۵ باشد و راه حلی برای برجام بدون امریکا را در پیش بگیرد و اتحادیه اروپا نیز در این باره اعلام آمادگی کرده است . ایران باید با متانت با این قضیه برخورد کند و از هرگونه اقدام ناشی از عصبانیت و تندی خودداری کند چرا که این امر خواسته ترامپ و نتانیاهو است که می خواهند با این امر توطئه امریکا را بر گردن ایران بیاندازند. منبع : دانا

انتهای متن/*

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.