منتشر شده در :  ۱۳۹۶/۱۱/۱۶                                 ساعت:  ۱۲:۴۸ ب.ظ      
بعد از پهلوی چه کردیم-2

کسب مقام برتر در حوزه نفت و انرژی توسط ایران در دوران بعد از انقلاب/ خودکفایی صددرصدی ایران در حوزه اکتشاف، بهره برداری و تولید نفت و انرژی

نائب رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در خصوص دستاوردهای اقتصادی انقلاب اسلامی در حوزه نفت و انرژی اظهارداشت: در دوران قبل از انقلاب اسلامی تمام شرکت های نفتی که در دوره پهلوی چه در حوزه بالادست و چه در حوزه پایین دست نفت در ایران فعالیت می کردند تماما خارجی بودند و از نیروهای داخلی و بومی استفاده نمی شد.

چاپ خبر
به گزارش آفتاب ری،در چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، به برخی دستاوردهای نظام جمهوری اسلامی ایران در سال های پس از پهلوی اشاره دارد. در این مطلب نائب رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامیرا روایت می کند که تا پیش از سال ۵۷ و در نظام شاهنشاهی، بارها و بارها بخش های مختلفی از کشور به بیگانگان واگذار و یا در نمونه ای آشکار تمام بخش های نفتی کشور را در اختیار بیگانگان به ویژه اروپا و امریکا قرار دادند و عملا ایرانیان هیچ دخل و تصرفی در حوزه نفتی کشور نداشتند.

هدایت الله خادمی ، نائب رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی  گفت‌؛ در خصوص دستاوردهای اقتصادی انقلاب اسلامی در حوزه نفت و انرژی اظهارداشت: در دوران قبل از انقلاب اسلامی تمام شرکت های نفتی که در دوره پهلوی چه در حوزه بالادست و چه در حوزه پایین دست نفت در ایران فعالیت می کردند تماما خارجی بودند و از نیروهای داخلی و بومی استفاده نمی شد.

 

وی با اشاره به تعداد شرکت های حفاری در دوران پهلوی در کشور نیز گفت: قبل از انقلاب تعداد شرکت های حفاری کشور بین ۴۶ تا ۵۰ شرکت بود که امر اکتشاف ، تولید و بهره برداری را انجام میدادند و تمام این شرکت ها در دست اروپایی ها و آمریکایی ها بود و هیچ کدام یک از این ۵۰ شرکت نه نیروهای ایرانی در آنها مشغول فعالیت بودند نه اینکه شرکت ها متعلق به ایران بود.

 

نائب رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اگر بخواهیم وضعیت حوزه نفت و انرژی کشور را در دوران پهلوی و قبل از انقلاب بیان کنیم باید گفت در دوران پهلوی تمام حوزه نفت و انرژی کشور تحت سلطه اروپایی ها و آمریکایی ها بوده است و ایران هیچ دخل و تصرفی بر منابع نفتی خود نداشت.

 

خادمی در ادامه با اشاره به وضعیت حوزه نفتی کشور بعد از انقلاب شکوهمند جمهوری اسلامی گفت: بعد از پیروزی انقلاب جمعی از افرادی که در برخی شرکت های نفتی فعالیت می کردند و در این حوزه تخصص لازم را داشتند خدمت امام خمینی رسیدند و درخواست فعالیت و شروع بکار پالایشگاه ها را از امام خمینی ره خواستار شدند و امام نیز مهر تایید بر خواسته آنها زدند.

 

وی افزود: بعد از انقلاب تمام شرکت های خارجی که در ایران فعالیت می کردند از ایران خارج شدند و به نوعی حوزه نفت ایران تا یکسال بدون فعالیت باقی ماند و بعد از انکه متخصصین خدمت امام ره رسیدند مجددا فعالیت پالایشگاه ها شروع شد با این تفاوت که دیگر در اختیار خارجی ها نبود و نیرو و باور داخلی پالایشگاه ها و حوزه نفت و انرژی کشور را اداره می کرد.

 

نماینده مردم ایذه و باغملک در ادامه با اشاره به اراده و توانی که در داخل کشور در حوزه نفت و انرژی وجود داشت بیان کرد: بعد از مراجعه مهندسین و متخصصین نفتی خدمت امام خمینی ره ، امام دستور شروع بکار را به نیروها دادند ؛ در آن زمان عده ای باور نداشتند که می توان با نیروی داخلی این چنین فعالیتی را در حوزه نفتی شروع کرد اما امام خمینی ره با تکیه بر عزم و اراده جوانان و متخصصین داخلی دستور شروع به فعالیت را در این حوزه صادر کردند و برای این امر ایت الله اشتهاردی را به خوزستان مامور کردند تا در این باره تحقیق کند و ایشان هم بعد از تحقیقاتی که در این زمینه انجام دادند خدمت امام خمینی ره رسیدند و گفتند که توانایی انجام این امر در کشور وجود دارد.

 

خادمی گفت: بعد از این ماجرا شرکت ملی حفاری، دانشکده های نفت در کشور تشکیل شد، به جرات می توان گفت ایران بعد از انقلاب بود که در حوزه بالادست و پایین دست نفت تمام به خودکفا شد و تماما نیروهای داخلی و بومی در ان مشغول فعالیت هستند؛ امروز ایران در حوزه اتحصال نفت به جایی رسید است که روزانه ۴٫۲ میلیون بشکه نفت استخراج می کند و روزانه ۲ میلیون بشکه انرا به خارج از کشور صادر می کند.

 

وی در ادامه با بیان اینکه ایران جزو کشور های نمونه در حوزه نفتی است اظهارداشت: بعد از انقلاب بود که ایران در حوزه نفت و انرژی کاملا خودکفا شد و مقام برتر را در بین کشور های استخراج کننده نفت و گاز کسب را کسب کرد ؛ امروز ایران تمام میادین نفتی و گازی را کشف کرده است و می تواند به صورت صددرصد بومی این امر را در کشور انجام دهد بدون اینکه نیازی به خارجی ها داشته باشد.

 

نائب رئیس کمیسیون انرژی مجلس در پایان گفت: تعداد چاه‌های نفتی کشور در مناطق نفت‌خیز جنوب در سال ۱۳۵۰، تعداد ۷۵۴ حلقه بود در حالی که  در سال ۱۳۵۷ در زمان به‌ثمر رسیدن انقلاب اسلامی تعداد کل چاه‌ها به ۱۳۹۷ حلقه رسید.

منبع : راه دانا

انتهای متن/*

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.