منتشر شده در :  ۱۳۹۵/۱۰/۱۷                                 ساعت:  ۱۱:۳۶ ق.ظ      

چهل و نهمین سالگرد درگذشت جهان پهلوان تختی برگزار شد

مراسم یادبود چهل و نهمین سالگرد درگذشت جهان پهلوان غلامرضا تختی با حضور جمعی از پیشکسوتان، قهرمانان، ورزشکاران و مسؤولان در آرامگاه این پهلوان نامدار در ابن بابویه شهرری برگزار شد.

چاپ خبر
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی آفتاب ری، مراسم یادبود چهل و نهمین سالگرد درگذشت جهان پهلوان غلامرضا تختی با حضور مسعود سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان، گل محمدی مدیرکل اداره ورزش و جوانان استان تهران، مجتبی جانعلی رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان ری، هدایت‌الله جمالی پور معاون استاندار تهران و فرماندار شهرستان ری، سید احمد صفوی صفوی شهردار منطقه ۲۰تهران، بهرام افشارزاده مدیرعامل سابق باشگاه استقلال تهران، نیک‌بین مدیرکل حوزه وزارتی، حمید سوریان قهرمان هفت دوره مسابقات کشتی جهان و المپیک، آرش میراسماعیلی قهرمان اسبق جودو و جمعی دیگر از چهره‌های سرشناس ورزشی و سیاسی کشورمان، پیشکسوتان، قهرمانان، اهالی ورزش و کشتی، اهالی رسانه و دوستداران وی در آرامگاه این پهلوان نامدار در ابن بابویه شهرری برگزار شد.

هفده دی در تاریخ ورزش ایران تداعی کننده یاد و نام جهان پهلوان تختی است. روزی که این کشتی‌‌گیر نامدار ایران با مرگی رازآلود برای همیشه دارفانی را وداع گفت.

تختی نه تنها در تاریخ کشتی ایران بلکه در یاد تمام علاقه مندان ورزش برای همیشه زنده خواهد بود؛ چرا که بعد از ۴۹ سال مردم هنوز هم از این اسطوره جوانمردی به نیکی یاد می کنند.

۴۹سال در فراق اسطوره ای جوانمرد

۴۹سال است که ابن بابویه شهرری در هفده دی میزبان خیل عظیم مردمی است که از همه نقاط ایران خود را به مراسم یادبود جهان پهلوان می رسانند. مردمی که عادت کرده اند همه ساله در این روز ساعاتی ذهن خود را مشغول این اسطوره نمایند. اما چه خوب می شد اگر تختی را بهتر می شناختیم و می توانستیم اخلاق و منش او را در زندگی خود پیاده کنیم، از رفتارها و جوانمردی های او درس گرفته و به جای شهرت طلبی و ثروت اندوزی، زندگی خود را وقف خدمت به مردم کنیم.

تختی با مرام و منش خود به معنای واقعی کلمه به مردم تعظیم می کرد، او برای مردم زندگی کرد و تلاش می کرد تا همیشه در کنار مردم باشد و با جوانمردی و نوع دوستی اش زندگی خود را وقف مردم کرده بود.

مدالهای تختی

تختی در دوران زندگی ورزشی اش رکورد دار شرکت در المپیک ها و کسب بیشترین مدال بود. در رقابتهای قهرمانی کشور هشت بار قهرمان کشور شد، در ورزش باستانی و کشتی پهلوانی نیز دارای تبحر و مهارت بود، چنان که سه بار پهلوان ایران شد و هر بار کشتی گیران نامداری را مغلوب کرد.

جمع مدالهای غلامرضا تختی، ۴عدد طلا و ۴عدد نقره بود.

محبوبیت تختی

آیا محبوبیت و شهرت تختی به واسطه مدال های او بود؟ پس چرا دیگر مدال آوران جاودانه نشدند؟ تختی عصاره ملتی است که همواره بزرگی و جلال خود را به پشت زدن نامردان روزگار می بیند. و هدف خود را از قهرمان شدن این طور بیان مى کند: “من فقط براى این قهرمان شده بودم که عده ‌اى از هموطنانم جشن بگیرند و شادى کنند وگرنه من چه فرقى کردم؟! جهـان پهلـوان تختـی بـه خاطـر قهرمانـی هـای خـود اسـطوره نبـوده اسـت بلکـه بـه علـت جوانمـردی و مردانگـی و روح بزرگـی کـه داشـت بـه مقـام جهـان پهلوانــی دســت یافــت.

همه ساله بر تعداد شرکت کنندگان در این مراسم بزرگداشت قهرمان کشتی جهان افزوده می شود و حتی شاهد حضور علاقه مندان به تختی از شهرهای دور و نزدیک هستیم و این موضوع پیام آور این نکته است که “تختی هرگز نمی میرد.”

برگزاری مراسم تختی

گفتنی است از سال ۱۳۸۰ برگزاری مراسم سالگرد جهان پهلوان تختی از حالت مردمی خارج و به شکل دولتی برگزار می شود و امسال نیز همچون سالهای گذشته مراسم سالگرد مرد کشتی جهان، به همت فرمانداری شهرستان ری، شهرداری منطقه ۲۰ تهران، اداره ورزش و جوانان شهرری و فدراسیون ورزشهای باستانی و پهلوانی و با حضور گسترده عاشقان این پهلوان در کنار مزارش برگزار شد.

غلامرضا تختی در ۵ شهریور ۱۳۰۹ در خانی آباد تهران به دنیا آمد و در ۱۷ دی ۱۳۴۶ در هتل آتلانتیک تهران به طرز مشکوکی دیده از جهان برگشود. درگذشـت وی تحـت عنـوان خودکشـی اعـلام شـد و همـه را در اندوهـی عظیـم و بهتـی شـگفت انگیز فـرو بـرد.

تختی در تمام عمر ورزشی خود تلاش خستگی ناپذیری داشت تا غرور و سربلندی ایرانی را احیا کند. یادش گرامی باد.

انتهای پیام/

 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.