منتشر شده در :  ۱۳۹۷/۰۵/۰۶                                 ساعت:  ۸:۵۸ ق.ظ      
آفتاب ری گزارش می دهد؛

پیشکسوتان کشتی پاسدار سنت پهلوانی + فیلم و عکس

کانون پیشکسوتان کشتی به‌عنوان یکی از مکان‌هایی است که کشتی‌گیران پیشکسوت در راستای حفظ اخلاق و منش پهلوانی، سلامتی و ترویج شعائر جوانمردی در باشگاه ورزشی سلمان فارسی این منطقه گردهم می‌آیند و به ورزش می‌پردازند.

چاپ خبر
به گزارش آفتاب ری، کشتی از قدیمی‌ترین ورزش‌ها در ایران بوده است که در طی قرن‌ها در فرهنگ ایران تنیده شده است. در ایران باستان از کشتی و حرفه پهلوانی و جنگاوری به‌عنوان نظام وظیفه عمومی نام برده‌اند که استادانی در سپاه وجود داشته و جوانان را تعلیم می‌داده‌اند.جنگ تن به تن و آشنایی با فن کشتی که در میدان جنگ کاربرد داشته است از خصوصیات و مشخصه‌های جنگاوران محسوب می‌شده است. گاه سرنوشت جنگی را نیز نبرد تن به تن و کشتی دو پهلوان و یا فرماندهان سپاه تعیین می‌کرده است.

کشتی در لغت‌نامه دهخدا به معنی «زور آزمایی دو تن با یکدیگر بدون به کار بردن آلات و اسباب به قصد بر زمین افکندن هم نبرد، مصارعت، بهم چسبیدن دو پهلوان به یکدیگر و کوفتن و افکندن یکدیگر بر زمین» آمده است.

این رشته ابتدا بدون وزن انجام می‌شده و اکنون پس از گذشت سال‌ها، اشکالات آن مرتفع و ورزشکاران و قهرمانان زیادی در این رشته ورزشی در دنیا مطرح و معرفی شدند.

کانون پیشکسوتان کشتی شهرری به‌عنوان یکی از مکان‌هایی است که کشتی‌گیران پیشکسوت در راستای حفظ اخلاق و منش پهلوانی، سلامتی و ترویج شعائر جوانمردی در باشگاه ورزشی سلمان فارسی این منطقه گردهم می‌آیند و به ورزش می‌پردازند.

محسن سبزعلی، مسئول کانون کشتی پیشکسوتان در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس ورزشی آفتاب ری اظهار داشت: مدت چهار سال است که این کانون فعالیت خود را آغاز و بطور مرتب سه روز در هفته پیشکسوتان و بعضاً جوانان این رشته در کنار هم ورزش می‌کنند. طی این مدت خیلی از ورزشکاران و کشتی گیران پیشکسوت که سال‌ها از ورزش دور و بدون هیچ انگیزه‌ای در خانه می‌ماندند را به باشگاه دعوت کردیم و اوقات تنهایی آن‌ها پوشش و روحیه نشاط و سلامتی آن ها تا حدود بسیار زیادی تقویت شد.

احمد دامغانی‌نژاد، داور بین‌اللملی و رئیس کمیته داوران کشتی استان تهران در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس ورزشی  آفتاب ری با تمجید از این اقدام و هماهنگی بسیار خوب بین پیشکسوتان این کانون با نسل‌های پایه و مربیان کشتی شهرری، استمرار این فعالیت‌ها را لازم و موثر دانست.

http://

 

انتهای متن/*

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.