منتشر شده در :  ۱۳۹۶/۰۶/۱۶                                 ساعت:  ۵:۴۲ ب.ظ      

پایان فصل جابه‌جایی و نگرانی مستاجران

با نزدیک شدن به پایان فصل جابجایی ها در اواخر تابستان، تقاضا برای اجاره مسکن بیشتر شده و مستاجران را با قیمت های نجومی صاحب خانه ها روبرو کرده است و لذا ورود جدی دولت به این مسئله ضروری می باشد.

چاپ خبر
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی آفتاب ری، در روزهای پایانی تابستان و در شهریور ماه، نقل و انتقال و جابجایی مستاجران شدت بیشتری گرفته است. برخی مستاجران اجاره نامه های خود را تمدید می‌کنند و برخی دیگر به دنبال خانه های جدید می‌گردند.

از این رو به تعدادی از بنگاههای املاک سر زدیم تا گزارشی از اجاره‌بهای این روزها در شهرری تهیه کنیم.

متاسفانه افزایش اجاره‌بها که از اواخر اردیبهشت شروع شده، روز به روز سیر صعودی داشته و با نرخ‌های نجومی در پایان تابستان مستاجران را نگران کرده است.

احمدوند یکی از بنگاه‌داران املاک شهرری در خصوص افزایش اجاره‌بهای اجاره مسکن به خبرنگار ما گفت: هر ساله افزایش بهاء را داریم اما زمانی که تقاضا زیاد است صاحب‌خانه‌ها اجاره‌بها را بیشتر از نرخ معمول تعیین می‌کنند چون وقتی مستاجر جایی پیدا نمی‌کند مجبور است همان مبلغ بالا را قبول کند.

وی درخصوص قیمت‌گذاری اتحادیه و مراکز مربوطه گفت: هیچ نهادی در کشور وجود ندارد که قیمت‌گذاری در بخش مسکن را انجام دهد، هیچ نظارتی از سوی دولت بر قیمت اجاره خانه صورت نمی‌گیرد و صاحب‌خانه‌ها به دلخواه خودشان قیمت را تعیین می کنند.

وی افزود: متاسفانه شاهد یک تناقض در بازار مسکن هستیم. بازار خرید و فروش مسکن به حالت رکود درآمده و مدت هاست که معامله خرید و فروش انجام نداده ایم ولی وضعیت اجاره‌ها بالا رفته و نرخ‌ها سر به فلک کشیده است. تسهیلات مسکن و خدماتی از سوی دولت ارائه نمی‌شود و مردم با این حقوق‌های کارگری و کارمندی توان خرید ندارند و مجبورند تن به اجاره‌نشینی بدهند.

این کارشناس مسکن ادامه داد: قیمت اجاره‌بها در شهرری به نسبت سایر مناطق جنوبی تهران بالاتر است. یکی از دلایلش این است که این منطقه به خاطر وجود شهرک‌های صنعتی اکثرا کارگرنشین است و همچنین اتباع اجاره‌نشین نیز در این منطقه زیاد است که البته طی دو سه سال اخیر بیشتر آنها به دلیل افزایش نرخ اجاره به حاشیه‌ها رفته‌اند.

احمدوند گفت: در طول روز افراد زیادی به بنگاه مراجعه می‌کنند و دنبال اجاره مسکن هستند ولی ذر این فصل واقعا خانه های اجاره‌ای نسبت به تقاضا کم است و ما گزینه های کمی برای ارائه به مستاجران داریم و این تعداد کم نیز قیمت های بالایی دارند که بیشتر افراد توان پرداخت این مبالغ را ندارند.

زوج جوانی که برای پیدا کردن خانه به بنگاه مراجعه کرده بودند، گفتند: قرار داد اجاره ما این ماه تمام می‌شود و صاحب‌خانه گفته برای تمدید باید ۱۰میلیون تومان به مبلغ ودیعه اضافه کنید. با حقوق کارمندی نمی‌توانیم از پس این اجاره‌بها بربیاییم و دنبال مورد مناسب‌تر می‌گردیم که به هر بنگاه رفته‌ایم با قیمت‌های نجومی مواجه شدیم.

جوانی دیگر می گوید: من دانشجو هستم و با ۲۰میلیون تومان پول پیش به دنبال یک سوئیت بودم.  ولی واحد خالی پیدا نمی شود، چند موردی هم که بوده قیمتش بالا بود. بالاخره مجبور شدم یک واحد ۶۰متری در یک شهرک با قیمت ۲۰میلیون ودیعه و سیصد هزار تومان اجاره ماهانه قرارداد ببندم.

وی افزود: به نظر می‌رسید در جنوب تهران قیمت ها پایین باشد ولی در شهرری اینطور نیست و قیمت ها در شهرری با بیشتر مناطق تهران برابر است و من به خاطر مسیر دانشگاه مجبور شدم اینجا بیایم.

یکی دیگر از مستاجران که تازه قرارداد بسته است، می گوید: وقتی خانه اجاره می‌کنم، تازه استرس سال بعد را می گیرم. یک سال مثل برق و باد می‌گذرد و توی این یک سال باید حتما پس‌اندازی داشته باشی یا پولی تهیه کنی که رهن را افزایش بدهی یا رهن کامل کنی، در غیر این صورت باید اجاره را بالا ببری. مگر چقدر حقوق می‌گیریم یا چقدر می‌شود وام گرفت و قسط داد یا قرض کرد؟ من تمام سال استرس خانه دارم و اینگونه نیست که وقتی اجاره کردم، به آرامش برسم. هر سال استرس سال بعد را دارم.

در این میان با خانمی صحبت کردیم که قصد اجاره دادن یک واحد مسکونی را داشت. از وی پرسیدم چرا انصاف را رعایت نمی کنید و قیمت بالا می دهید؟

این صاحب‌خانه گفت: من قیمت را تعیین نکرده ام. من با توجه به اجاره بهای سایر خانه های مجاور قیمت داده‌ام و نرخ من بالاتر از آنها نیست. نمی دانم بقیه روی چه حسابی مبلغ اجاره را تعیین می‌کنند. اگر اتحادیه‌ای بصورت جدی در این کار وارد شود ما هم تبعیت می‌کنیم.

وی افزود: همه صاحبخانه‌ها با نگاه به یکدیگر اجاره را مشخص می‌کنند و من نمی‌توانم پایین‌تر از بقیه قیمت بدهم چون درآمد دیگری ندارم و اجاره این واحد تنها منبع درآمد زندگی من و فرزندانم است.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور در آغاز فصل جابه‌جایی گفته بود: ضمن پیش‌بینی ثبات در بازار املاک اجاره، در سال جاری گفت: نرخ اجاره‌بها تابعی از قیمت مسکن، سود بانکی و میزان نرخ تورم خواهد بود که با توجه به عدم وجود تغییر جدی در این عرصه، پیش‌بینی می شود امسال در بازار املاک اجاره ثبات قیمت داشته باشیم و تغییر چندانی در نرخ اجاره مسکن شاهد نباشیم. این در حالی است که بنا به گزارشات میدانی اجاره بهاء افزایش ۲۰ درصدی داشته است.

با دلهره هایی که مستاجران در تابستان و حتی در طول سال دارند، دیگر نمی توان گفت؛ “اجاره نشینی خوش نشینی است”. وحشت اجاره‌نشین‌ها از عدم ثبات قیمت در بازار مسکن، خوش‌نشینی را برای آن‌ها به طنز و کنایه تبدیل کرده است. کسی که اولین بار این مثل را به کار برد، فکر نمی کرد سال‌هایی نیز در راه باشد که مستاجران با نزدیک شدن تابستان و فصل جابه‌جایی خانه‌ها، تن‌شان به لرزه بیفتد.

اکنون که به پایان فصل جابه‌جاییها نزدیک می‌شویم، نگرانی بی‌خانه‌ها در سایه بی‌تدبیری دولت بیشتر شده است. با این روندی که صاحب‌خانه‌ها در پیش گرفته‌اند و هیچ نظارتی بر اجاره‌بها صورت نمی‌گیرد؛ مستاجران فکر صاحب‌خانه شدن را از ذهن خود بیرون کرده‌اند و تمام دغدغه‌شان این است که بتوانند با پس انداز خود خانه ای برای اجاره پیدا کنند و کسانی که پس از سختی فراوان و با قیمت های نجومی قرارداد خود را تمدید کرده و یا قرارداد جدیدی امضا کردند به فکر این هستند که مبلغی پس انداز کنند تا ۱۲ماه بعد دوباره به اجاره بها اضافه کنند و سقفی برای زندگی داشته باشند.

انتهای پیام/

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.