منتشر شده در :  ۱۳۹۷/۱۰/۲۳                                 ساعت:  ۹:۵۵ ق.ظ      
پاسخ دولت به خسارت میلیاردی چیست؟

پاسخ اروپا به عهدشکنی برجامی؛ یک عذرخواهی ساده

چرا شخص واعظی و رئیس جمهور نمی‌گویند خسارت‌های کلان میلیاردی از ناحیه عهدشکنی برجامی و بدعهدی اروپایی‌ها به کشور وارد شده است؟

چاپ خبر
به گزارش آفتاب ری، در شرایطی که با وعده‌های پیشین اتحادیه اروپا قرار بود حداکثر تا پایان سال ۲۰۱۸ میلادی، کانال ویژه مالی ایران و اتحادیه اروپا موسوم به SPV راه‌اندازی شود حالا اخبار و نقل قول‌هایی به گوش می‌رسد که کاملاً قابل تامل است.

بر همین اساس باید یادآوری کرد که اروپایی‌ها قبلاً حتی موضوع بروزرسانی قوانین ضدتحریمی را هم مطرح کرده بودند که ناکام ماند و در اصل کانال ویژه مالی آخرین تلاش اهالی قاره سبز بوده است.

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا قبلاً وعده داده بود که کانال ویژه مالی تا پایان سال ۲۰۱۸ میلادی عملیاتی شود اما این مسئول تنها چند روز قبل اعلام کرد که در سال ۲۰۱۹ هم همچنان بر روی این سازوکار فعالیت انجام خواهد شد و مجدداً وعده‌های گذشته تکرار شد.

* یک عذرخواهی ساده !

اما در ایامی که انتقادات درباره عهدشکنی اروپایی ها به اوج خود رسیده و دولتی ها هم منفعلانه وقایع را دنبال می کنند،محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌جمهور امروز چهارشنبه د‌ر پا‌سخ به این سؤ‌ا‌ل که شما قبلا گفته‌اید اروپایی‌ها تا دو هفته دیگر SPV (کانال ما‌لی ایران و اروپا) ر‌ا اجرایی می‌کنند، اظهار داشت: من هیچ گاه نگفتم SPV تا دو هفته دیگر اجرایی می‌شو‌د، بلکه گفتم‌‌‌‌‌‌‌ تا آ‌خر سال میلادی. همان حرفی که خانم موگرینی زده بو‌د ر‌ا گفتم.

وی‌ در ادامه صحبت‌های خود گفت: اروپایی‌ها نیز از ما عذرخواهی کردند و گفتند که ما همه بر‌نامه‌هایمان ر‌ا تقسیم کردیم ا‌ما فشارهای آمریکا کار ما ر‌ا به تاخیر انداخته ا‌ما از هدف‌مان دست برنداشته‌ایم، یعنی آن‌ها دارند پیش می‌روند. * تحریم بعد از عهدشکنی

اما همه موارد به عهدشکنی اروپایی‌ها ختم نمی‌شود. در حالی که اقدام خاصی برای منتفع شدن ایران از فوائد برجام مشاهده نشد، در جدیدترین اقدام اروپایی‌ها به بهانه‌های واهی ایران را مورد تحریم هم قرار داده‌اند!

در همین رابطه، خبرنگار روزنامه وال استریت به نقل از وزیر خارجه دانمارک از اعمال تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه ایران در ارتباط با ادعای دست داشتن ایران در اقدامات خرابکارانه در پاریس و کپنهاگ خبر داد.

«اندرس ساموئلسن» ، وزیر خارجه دانمارک گفته که این اقدام اتحادیه اروپا منافاتی با حمایت از توافق هسته‌ای ندارد و تاثیری بر آن نخواهد گذاشت اما نیاز است که اتحادیه اروپا یک پیام قوی در دفاع از ارزش‌های اروپایی و امنیت خود ارسال کند.

وی مدعی شده است که اتحادیه اروپا قرار است در این راستا دو شخص و یک نهاد ایرانی را تحریم کند.

ساموئلسن ساعتی بعد در حساب توئیتری خود نوشت؛ اعضای اتحادیه اروپا با اعمال تحریم علیه یکی از سرویس‌های اطلاعاتی ایران به دلیل اتهامات مربوط به طرح‌ریزی ترور در خاک اروپا موافقت کرده است.

دولت فرانسه اخیراً مدعی اجرای یک طرح تروریستی در ماه ژوئن شد و گفته بود که ایران در پشت پرده این طرح قرار داشته است. ادعایی که به شدت از طرف ایران رد شده است.

فرانسه در همین ارتباط دارایی دو فرد و همچنین بخش داخلی وزارت اطلاعات ایران در این کشور را مسدود کرد.

چندی بعد دولت دانمارک نیز در اقدامی هماهنگ با آمریکا مدعی طرح یک حمله تروریستی در این کشور با حمایت ایران شد. کپنهاگ در همین زمینه سفیر ایران در این کشور را احضار کرد.

در همین ارتباط،« بهرام قاسمی»، سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در همان زمان، ادعاهای دانمارک را «مغرضانه» خواند و انتساب عملیات ادعایی به جمهوری اسلامی را تکذیب کرد.

وی طرح این ادعاها را «در ادامه توطئه‌ها و دسیسه‌های دشمنان شناخته شده روابط خوب و رو به گسترش ایران و اروپا در شرایط خاص و خطیر کنونی» توصیف کرده بود.

* آفتاب تابان برجام چه شد؟

با بررسی اتفاقات روزهای گذشته حالا افکار عمومی جامعه در انتظار این پاسخ از جانب دولتی هاست که چرا به وعده‌های واهی طرف مقابل دلخوش کردند؟

واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهور می‌گوید اروپایی‌ها عذرخواهی کرده‌اند! ، اما چرا شخص واعظی و آقای رئیس جمهور نمی‌گویند چگونه خسارت‌های کلان میلیاردی از ناحیه بدعهدی اروپایی‌ها به کشور وارد شده است؟

 

انتهای متن/*

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.