منتشر شده در :  ۱۳۹۶/۰۵/۱۶                                 ساعت:  ۸:۰۴ ب.ظ      
رئیس مجلس در مراسم افتتاح خط 8مترو:

وظیفه ملی ما حرکت به سمت تولید و حل چالش های جامعه است

رئیس مجلس با اشاره به پروژه‌های عمرانی نیمه‌تمام کشور با ارزش ششصد هزار میلیارد تومان گفت: با توجه به منابع و امکانات دولت، تکمیل پروژه های نیمه تمام تا ۵۰سال طول خواهد کشید و لذا بهترین روش، واگذاری این پروژه ها به بخش خصوصی است.

چاپ خبر
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی آفتاب ری، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در مراسم افتتاح خط ۸ مترو تهران که در فرودگاه امام خمینی برگزار شد، اظهارداشت: آقای قالیباف و تیم شهرداری تهران انصافاً کارهای مهمی انجام دادند و با روحیه تلاشگری خود برای آبادانی شهر زحمات زیادی کشیدند.

وی با بیان اینکه قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء سپاه پاسداران مشارکت خوبی درخصوص ایمن سازی خط ۸ مترو انجام داد، افزود: افتخار می‌کنم که در بهره برداری از این پروژه مهم که به دست مهندسان، کارگران، مسئولان شهرداری و فرماندهان قرارگاه سازندگی افتتاح می‌شود مشارکت دارم.

رئیس مجلس با بیان اینکه پروژه‌های عمرانی مترو، جنبه ملی دارد، گفت: این کار از لحاظ سازه‌های معماری بسیار شکیل و زیبا کار شده و این مسیر نسبتاً طولانی برای مسافران فرودگاه امام خمینی بسیار راحت و در دسترس خواهد بود.

لاریجانی با تشکر از همه دستندرکاران این پروژه، تصریح کرد: با بهره برداری از خط ۸ مترو، فرودگاه امام خمینی و شبکه متروی تهران به یکدیگر وصل می‌شود و این کار بسیار عظیم و ارزشمندی است که شهرداری به خوبی این کار را به نتیجه رساند.

وی با اشاره به گلایه‌های قالیباف درخصوص برخی نقدهای غیرمنصفانه، گفت: ممکن است اختلافات سیاسی وجود داشته باشد ولی بنده تعبیراتی مانند شهر سوخته را واقعاً گزاف می‌دانم و از مدیران شهرداری می‌خواهم از این گونه مباحثی که در گوشه کار می‌گویند دلخور نباشند چرا که برای رضای خدا و ملت کار کرده‌اند.

رئیس مجلس با اشاره به وجود ۱۶ هزار تلفات ناشی از تصادفات جاده‌ای، بیان کرد: یکی از اولویت‌های مهم در برنامه ششم توسعه مسأله ریلی است و با توجه به اینکه جان مردم بسیار باارزش است و همچنین جراحات جاده‌ای هزینه‌های درمانی زیادی داردلازم است که روی حمل‌ونقل ریلی سرمایه‌گذاری جدی صورت بگیرد.

لاریجانی با تاکید بر فراهم کردن زمینه برای سرمایه گذاری خارجی و داخلی، تصریح کرد: منابع دولتی برای کارهای عمرانی کافی نیست. امروز سرمایه‌گذاران زیادی در دنیا به دنبال محل امن می‌گردند، وضعیت ایران در منطقه‌ شرایط امنیت پایداری دارد و باید بتوانیم از این ظرفیت برای جذب سرمایه گذاران استفاده کنیم.

وی درخصوص تکمیل دیگر پروژه‌های نیمه تمام اظهار داشت: به میزان ششصد هزار میلیارد تومان پروژه‌های عمرانی کلنگ زده شده نیمه تمام وجود دارد که برخی از این پروژه‌های زیربنایی قابل واگذاری و برخی دیگر غیرقابل واگذاری است.

وی تصریح کرد: در کنار این طرح‌های عمرانی، بسیاری از پروژه‌های کوچک و متوسط نیز وجود دارد که اگر دولت در آینده آن‌ها را تکمیل کند، مطابق با اصل ۴۴ باید به بخش خصوصی واگذار کند.

لاریجانی با بیان اینکه برای تکمیل این پروژه‌ها با ارزش ششصد هزار میلیارد تومان منبعی وجود ندارد، ادامه داد: اگر به این شکل و با همین معدل پیش برویم، تکمیل پروژه‌های ما بیش از ۵۰سال طول خواهد کشید پس عقل حکم می‌کند؛ شما که می‌خواهید با زحمت زیاد پروژه‌ها را تکمیل کنید و پس از اتمام آن به بخش خصوصی واگذار کنید، بهتر است امروز به شکل نیمه تمام واگذار کنید تا بتوان از ظرفیت منابع مردمی نیز استفاده کرد.

رئیس مجلس بیان کرد: موضوع واگذاری را من در جلسه سران قوا پیگیری کردم و در قانون بودجه نیز بیان شده که دولت می‌تواند پروژه‌های عمرانی را به بخش خصوصی واگذار کند ولی این کار انجام نشده است. امسال در قانون بودجه برای این کار ترتیباتی گذاشته‌ایم ولی آقایان می‌گویند از بخش‌های نظارتی می‌ترسیم.

وی با تاکید بر مشارکت دادن بخش‌های خصوصی، افزود: باید قواعد و دستورالعملی بنویسیم که با جرأت بتوانند این پروژه‌ها را واگذار کنند و فضا برای سرمایه گذاری‌های داخلی در بخش عمرانی فراهم شود.

لاریجانی با اشاره به برخی انتقاد‌ها درخصوص اصل ۴۴ گفت: گاهی در رسانه‌ها می‌بینیم که وقتی پروژه‌ای در اختیار بخش خصوصی قرار گرفت، فریاد رسانه‌ها بلند می‌شود و می‌گویند که فساد شده و بذل و بخشش صورت گرفته است.

رئیس مجلس مطرح کرد: کسانی که با واگذاری مخالف هستند به این سوال پاسخ بدهند که وقتی ششصد هزار میلیارد تومان پروژه نیمه تمام داریم، با چه روشی و از کدام منبع باید این‌ها را تکمیل کنیم.

وی ادامه داد: بودجه عمرانی که برای این پروژه‌ها در نظر گرفته می‌شود به طور متوسط بیش از سی هزار میلیارد در سال نیست که این هم مربوط به اوراق مشارکت است و تنها روشی که ما می‌توانیم پیشنهاد بدهیم موضوع واگذاری است اگر کسی طرح بهتری دارد بیان کند.

لاریجانی با اشاره به تاثیرگذاری رسانه‌ها در این خصوص اذعان داشت: اصحاب رسانه تا چه میزان ذهن جامعه را متوجه چالش‌های مهم جامعه کرده‌اند؟ و توان خود را صرف چه موضوعاتی می‌کنند؟

رئیس مجلس اضافه کرد: بحث‌های سیاسی و کشمش‌های سیاسی وجه قالب رسانه‌ها را شکل می‌دهد در حالی که مسئله اصلی کشور این است که اراده ملی را به سمت تولید و حل چالش‌های مختلف معطوف کنیم و به وظیفه ملی خود عمل کنیم.

به گزارش آفتاب ری؛ خط ۸ مترو از ایستگاه شاهد تا شهر پرند است که امروز ۳۲ کیلومتر آن در ایستگاه فرودگاه امام خمینی (ره) به بهره‌برداری رسید.

فاز اول خط ۸ مترو تهران حدفاصل ایستگاه شاهد تا نمایشگاه بین المللی شهر آفتاب در اردیبهشت سال ۹۵ به بهره برداری رسید و فاز دوم که حدفاصل ایستگاه نمایشگاه بین المللی شهر آفتاب تا فرودگاه امام خمینی (ره) است، امروز افتتاح شد.

خط ۸ مترو اولین خط سریع السیر با سرعت ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت است که با افتتاح فاز بعدی این خط از فرودگاه امام خمینی (ره) تا شهر پرند، مسیر ۵۰ کیلومتری مابین تهران و پرند در زمان ۳۴ دقیقه‌ای طی می‌شود.

انتهای پیام/

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.