منتشر شده در :  ۱۳۹۶/۰۳/۲۰                                 ساعت:  ۱۲:۱۸ ب.ظ      

نگهداری سگ ماحصل ازدواج سفید است

در سالهای اخیر یکی از رفتارهای رواج یافته بین لایه‌ای از خانوارهای ایرانی، شیوع میزان علاقمندی به نگهداری و پرورش سگ در خانه است. گرچه این پدیده را از مناظر متعددی نظیر فرهنگی، اعتقادی، جامعه شناختی و روانشناسی می توان ارزیابی نمود اما دو اصل شاید قابل انکار نباشد، نخست آنکه در فرهنگ دینی حیوانات دارای حقوق مصرح می باشند.

چاپ خبر
به گزارش آفتاب ری، این روزها در کشور با معظلات فرهنگی و اجتماعی زیادی روبه رو هستیم و دغدغه آحاد جامعه از جمله پژهشگران، نخبگان و مسوولان این است که راهکارهای مناسبی برای مبارزه با این ناهنجاری‌ها ارائه دهند و با وجود نهادهای عظیم الجسته فرهنگی ، سئوالی در ذهن نقش می‌بندد که چرا هنوز تغییری در فرهنگ جامعه ایجاد نشده است ، آیا راه اشتباه است؟

 

جامعه را از یک منظر کلان‌نگر، می‌توان به دو گروه تقسیم کرد:

گروه نخست نخبگان و صاحب نظرانی هستند که مستمر آسیب‌ها را کشف کرده و نسبت به آثار وخیم آن هشدار می‌دهند و در مقابل، جامعه‌ای که سخنان گروه نخست را درک نکرده و آنان را متهم به اغراق، سانتی مانتالیسم و یا مبتلا به توهم توطئه می‌انگارند.

چرا نباید بین این دو گروه تعامل منطقی برقرار باشد؟

شاید هر دو و یا بهتر بگویم هیچ کدام. چرا که گاهی گروه نخست (آسیب شناسان و صاحب نظران) آنچنان با نگاهی از بالا و ناامید از توانمندی درک کلیت جامعه با اجتماع گفتگو کردند که گویی فقط آن‌ها می‌فهمند و می‌بینند، بنابراین جامعه این نگاه متفرعانه را نپسندید تا جایی که گاهی با آن‌که آسیب‌ها و بیراهه‌ها درست تشخیص داده شد اما بخشی از مردم گوششان را بر هشدارها بستند و متعمدانه به نشیب دره رهسپار گشتند.

گاهی هم برخی از همین مردم آنچنان گرفتار پوپولیسم گشتند که هر نگاه آسیب شناسانه‌ای را با سنگ محک نگرش خود تطبیق داده و در صورت مغایرت با پندارهای خود انکار کردند.

گفتنی است، در سال‌های اخیر یکی از رفتارهای رواج یافته بین لایه‌ای از خانوارهای ایرانی، شیوع میزان علاقمندی به نگهداری و پرورش سگ در خانه است. گرچه این پدیده را از مناظر متعددی نظیر فرهنگی، اعتقادی، جامعه شناختی و روانشناسی می توان ارزیابی نمود اما دو اصل شاید قابل انکار نباشد، نخست آنکه در فرهنگ دینی حیوانات دارای حقوق مصرح می باشند، حقوق حیوانات در رساله حقوق امام زین‌العابدین علیه‌السلام از این دست است.

سگ نخستین جانوری است که به دست انسان اهلی شد. و بعد از آن آدمیان از این حیوان برای شکار، گله‌داری، بارکشی، محافظت، کمک به پلیس و نیروهای نظامی، نجات جان انسان‌ها در حوادث و بلایا و … استفاده کردند.

امروزه فروش و پرورش سگ به یکی از کارکاری پردآمد تبدیل شده است حتی معامله سگ نیز یکی از شاخه‌های این کار است.

اسد اصلانی ، یکی از فروشندگان سگ‌های خانگی به خبرنگار اجتماعی شبکه خبری تحلیلی تهران نیوز در ارتباط با پرورش و نگهداری سگ گفت: قیمت‌های سگ متفاوتی است و از ۲ میلیون تا ۵۰۰۰ میلیون وجود دارد.

اصلانی بیان داشت: نمی‌توان هر سگی را پرورش داد بلکه برخی از این حیوانات به‌طور ژنتیکی دست‌خوش تغییراتی شده‌اند که به راحتی می‌توان آن‌ها را مورد آموزش قرار داد.

وی عنوان کرد: باید قبل از خرید این حیوان حتما با روحیات آن آشنا باشید زیرا ممکن است سگ عادت‌های بدی مانند دیودن دنبال اتومبیل، جابه‌جا کردن وسایل خانه و غیره داشته باشد.

این فروشنده سگ‌های خانگی افزود: هیچ موقع این حیوان را به خانه و محل سکونت خود نبردم اما چون سبک زندگی مردم تغییر پیدا کرده است و اکثر جوانان به‌ویژه دخترها به تنها زندگی کردن عادت کرده‌اند این حیوان را در کنار خود نگهداری می‌کنند.

 

نگهداری سگ ماحصل ازدواج سفید است

دکتر مومنی، دانش آموخته مدیریت استراتژیک در این باره بیان داشت: کمتر می‌شود صبحی زود برای ورزش به پارک رفته، دختر و پسری را ندید که با سگی در حال قدم زدن هستند. حتماً اگر در ترافیک و پشت چراغ قرمز، سری بگردانید به احتمال بسیار سگی را خواهید دید که از پنجره خودرو گردن کشیده و مبهوت و هاج و واج اطراف را می‌نگرد. چیستی و چرایی گسترش این پدیده را نمی‌توان سطحی انگارانه و یا متعصبانه تحلیل کرد، اما به احتمال بسیار، ضرورتی ایجابی در بین نیست و بخش عمده‌ای که تمایل به چنین رفتاری دارند شاید تنها به دلیل کسب منزلت و تشخص کاذبی باشد که بین لایه‌هایی از اجتماع شکل گرفته است.

وی گفت: بخش دیگری نیز که حجم و درصد کمتری را به خود اختصاص می‌دهند به همان دلایل رو به سگ پروری در منزل آورده‌اند که در غرب سبب شکل‌گیری این رفتار شده. بنابر عقیده رفتارشناسان اجتماعی بخش عمده‌ای از شهروندان غربی به دلیل خواستگاه زندگی نوین شهرنشینی، تعمیق تبعات زندگی ماشینی، گزینش سبکی از زندگی نظیر ازدواج سفید و کاهش نرخ ازدواج، در یک تنهایی خود ناخواسته‌ای گرفتار شده‌اند که برای فرار از آن تنهایی، گریزی نیست جز وارد ساختن موجودی حیوانی و یا گیاهی به حریم زندگی تا شاید منفذی باشد در این پیله تنهایی خودساخته.

مومنی خاطر شنان کرد: برخی بر این باورند که یکی از دلایل گسترش افسردگی در جوامع غربی همین زندگی انفرادی با سگ، گربه، گیاه و … در منزل است، چراکه افراد آن‌گونه که انتظار دارند (علی‌رغم وجود سطحی از درک عاطفی حیوانات و گیاهان به‌عنوان موجود زنده) بازخورد مناسب و درخوری از این موجودات نمی‌بینند و این عدم پاسخگویی مناسب به انتظارات احساسی، زمینه‌ساز یک سرخوردگی تعمیق یافته و افسردگی می‌شود.

وی عنوان کرد: در لایه‌هایی از جامعه ایرانی به سمتی حرکت می‌کنیم که متاسفانه دیگر ناهنجاری‌ها نظیر سگ پروری در منزل تنها به‌دلیل تبعیت از مد، هم‌نوایی و همسان‌سازی رفتاری نیست، بلکه تنهایی انسان‌ها، فاصله گرفتن از گروه‌های مرجع شایسته و سالم و در یک جمله پذیرش عواقب منفی پدیده ی گلوبالیزیشن، سلول‌های انسانی را از پیکره ی جامعه مضمحل و گسسته ساخته و به سمت سگ و گربه و گیاه سوق داده و پیوسته می‌کند.

بر اساس اعلام نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۹۵ نرخ رشد کل جمعیت نسبت به سال ۹۰ صفر شده است، نرخ رشد جمعیت شهری ۰.۲- درصد و نرخ رشد جمعیت روستایی ۰.۰۶- درصد است. در سال‏ ۱۳۹۵ نسبت به ۱۳۹۰ افزایش ۰.۷ سال در میانگین سن در نخستین ازدواج مردان صورت گرفته. بر مبنای همین نتایج میانگین سن در اولین ازدواج مردان در سال ۱۳۹۵ در کل کشور ۲۷.۴ و در سال ۱۳۹۰، ۲۶.۷ سال ثبت شده است.

این شاخص در سال ۱۳۹۵ برای نقاط شهری ۲۷.۸و در نقاط روستایی ۲۶.۵ سال ارزیابی شده است.

 

برای رفع این آسیب چه باید کرد؟

دکتر مومنی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی شبکه خبری تحلیلی تهران نیوز در ارتباط با راهکار رفع آسیب نگهداری سگ‌های خانگی گفت: به نظر من قبل از اتخاذ هر استراتژی در خصوص برون رفت از بحران‌های جمعیتی و فائق آمدن بر گسترش رفتار های نابهنجار، ما نیازمند یک تغییر نگرش در اجتماع هستیم.تغییر نگرش در این حوزه که این دست از گفتارها، پژوهشها و مطالعات را محکوم به دگماتیسم، واپس‌گرایی و تحجرگرایی قلمداد نکیم.

وی عنوان کرد: از منظر استراتژیست های اجتماعی و آگاه غربی  این رفتارها در حوزه ی سبک زندگی ( نظیر گسترش وابستگی به سگ در منزل، زندگی انفرادی، تک فرزندی و تشکیل خانواده های کم جمعیت) یک ناهنجاری و کنش نادرست ارزیابی می گردد و برای اصلاح این رفتارها فعالیت های گسترده ای صورت می گیرد.

این کارشناس با اشاره به این‌که ما در ایران در بخش حاکمیتی، دانشگاهی، پژوهشگاهی و فردی چه استراتژیهایی در خصوص اصلاح رفتارهای ناصحیح و ناهنجار در گستره ی سبک زندگی داشته‌ایم؟ ، خاطر نشان کرد: بی‌شک اقدامات ارزنده ای صورت گرفته اما به لحاظ علمی بر تمام این اقدامات نام استراتژی را نمی توان نهاد، دیگر آنکه اگر این اقدامات، قابل احترام، شایستگی و بایستگی تام بودند، امروز شاهد رشد نرخ ناهنجاریها و سبکهای ناشایست رفتاری در اجتماع نبودیم.

مومنی گفت: علی‌رغم وجود نیات پاکیزه و اهداف نیکو، عمده فعالیت‌های ما در حد حرف زدن، سخنرانی کردن و یا نگارش یادداشت باقی مانده ( نظیر همین یادداشت حاضر).

حال بیائید تنها به یک مصداق اصلاح رفتارهای نادرست اجتماعی در سبک زندگی در مغرب زمین، آن هم ایالات متحده آمریکا توجه کنیم. استراتژی اتخاذ شده از طریق ابزار موثر سینما در بستر جذاب و پرمخاطب انیمیشن است.

چرا با وجود رفتارهای نابه‌هنجار در اجتماع و هشدارهای آگاهان، جامعه همچنان راه خود می‌پیماید و حاضر به تجدید نظر در رفتارهای ناصحیح نیست؟

انتهای متن/*

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.