منتشر شده در :  ۱۳۹۷/۰۸/۱۹                                 ساعت:  ۹:۴۹ ق.ظ      

نهادهای بین المللی ۲۵۰ تذکر حقوق بشری به عربستان داده‌اند

عربستان سعودی اعلام کرد که از نهادهای بین‌المللی ۲۵۸ تذکر درباره اوضاع حقوق بشر در این کشور، از جمله درباره موضوع قتل روزنامه‌نگار منتقد دریافت کرده است.

چاپ خبر
به گزارش آفتاب ری، عربستان سعودی، عصر دیروز اعلام کرد که از نهادهای بین‌المللی ۲۵۸ تذکر درباره اوضاع حقوق بشر در این کشور گرفته است.

خبرگزاری رسمی عربستان سعودی( واس) به نقل از «بندر العیبان» رئیس هیات این کشور در شورای حقوق بشر سازمان ملل گزارش داد که «عربستان سعودی ۲۵۸ توصیه در موضوعات حقوق بشر دریافت کرده است».

العیبان تصریح کرد که این تذکرها همچنین شامل اجرای تحقیقاتی شفاف و بی‌طرف درخصوص قتل «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار منتقد عربستانی است.

در حالی‌که به رغم معضلی که رژیم سعودی در پی به قتل رساندن خاشقجی با آن روبه‌روست ولی سرکوب منتقدان و فعالان سیاسی در این کشور روند صعودی گرفته است که نمونه آن قتل «ترکی بن عبدالعزیز الجاسر» روزنامه‌نگار و نویسنده سعودی زیر شکنجه در جریان بازداشتش در زندان‌های این کشور است که منابع خبری بامداد چهارشنبه این موضوع را اعلان کردند.

با این حال، رئیس هیات سعودی در شورای حقوق بشر سازمان ملل مدعی شد: «نگاه ما به این توصیه‌ها (تذکرات) مثبت و حائز اهمیت است و این موضوعات در کمیته‌ها و کارگروه‌های تخصصی بررسی می‌شود.»

خاشقجی، دوم اکتبر در کنسولگری سعودی در استانبول ترکیه به قتل رسید. ریاض پس از مدت‌ها انکار و تکذیب این ماجرا، بالاخره به قتل این روزنامه‌نگار منتقد در کنسولگری اعتراف کرد و در عین حال مدعی شد که او در اثر درگیری فیزیکی کشته شده و ۱۸ شهروند عربستانی در رابطه با این پرونده دستگیر شده‌اند. مکان دفن جسد مقتول تاکنون مشخص نشده است.

تسنیم  

انتهای متن/*

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.