منتشر شده در :  ۱۳۹۵/۱۰/۱۵                                 ساعت:  ۱۰:۲۷ ب.ظ      
ویژه بزرگداشت آیت الله بافقی؛

نشست ستارگان محراب در شهرری برگزار شد

بیست و یکمین نشست ستارگان محراب، ویژه بزرگداشت آیت الله شیخ محمد تقی بافقی در مسجد جامع شهرری برگزار شد.

چاپ خبر
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی آفتاب ری، بیست و یکمین نشست از سری سلسله نشست های ستارگان محراب، بزرگداشت مفاخر ائمه جماعات استان تهران، ویژه بزرگداشت آیت الله شیخ محمد تقی بافقی در مسجد جامع شهرری واقع در آستان مقدس حضرت عبدالعظیم (ع) برگزار شد.

حجت الاسلام و المسلمین سید حسین حسینی قمی ضمن سخنرانی در این مراسم اظهار داشت: آیت الله بافقی عالمی با تقوا و مبارزی پرتلاش بود که با اعمال منکر رضاخان مبارزه می کرد.

وی افزود: آیت الله بافقی هنگام تحویل سال ۱۳۰۷ که مصادف با ۲۷ رمضان بود، در مسجد بالاسر قم مشغول خواندن دعای ندبه بود که همسر رضا شاه بدون حجاب وارد حرم حضرت معصومه (س) شد و این عالم مجاهد که بسیارغیور و آمر به معروف و ناهی از منکر بود، دعای ندبه را قطع کرده و همسر شاه را نسبت به بی حجابی در مکانی مقدس نهی از منکر می کند.

حسینی قمی ادامه داد: در پی این اتفاق رضاشاه شخصا به قم آمده، تولیت آستان را توبیخ وآیت الله بافقی را مورد ضرب و شتم قرار داد و شش ماه  زندانی کرده سپس به شهرری تبعید کرد.

این کارشناس مذهبی در بیان ویژگی هایآیت الله بافقی به اعتقادات ایشان اشاره کرد و گفت: ایمان، تقوا، معنویت و توسل در زندگی این عالم ربانی بسیار دیده می شود چنانکه در زمان اقامتشان در عراق، شب های پنجشنبه در مسجد سهله تا صبح به عبادت می پرداخت و صبح پیاده به کربلا می رفت.

حسینی قمی دیگر ویژگی این مجتهد را خدمتگذاری ایشان دانست و گفت: در امر خدمت به دین اهتمام جدی داشت و در تاسیس حوزه علمیه قم و احیای مسجد جمکران نقش تاثیرگذاری داشت.

وی تسلیم و رضایتمندی را یکی دیگر از خصوصیات آیت الله بافقی ذکر کرد و افزود: ایشان ۱۲سال آخر عمر خود را در بستر بیماری به سر برد ولی هیچوقت ناشکری نکرد و همیشه راضی و تسلیم امر خداوند بود.

استاد حوزه علمیه قم بیان کرد: در زمان حکومت پهلوی فرمانداری قم با صدور اعلامیه امربه معروف و نهی از منکر را ممنوع کرده بود و با این وجود عالمانی همچون آیت الله بافقی به این فریضه می پرداختند ولی در جامعه امروز و در حکومت انقلاب اسلامی به این امر واجب کمتر عمل می شود.

وی با تاکید بر “نهی از منکر” در جامعه اظهار داشت: فقط واکنش نسبت به منکرهای کوچک کافی نیست، بلکه در کنار بدحجابی ها، به منکراتی مثل رشوه خواری، رباخواری، اختلاس و … نیز پرداخته شود.

در پایان این مراسم از تمثال آیت الله بافقی رونمایی شد و در مسجد این بزرگوار نصب خواهد شد.

فرماندار شهرستان ری، شهردار منطقه۲۰ تهران، رئیس امور مساجد شهرستان ری، امام جمعه موقت شهرری و جمعی دیگر از مسؤولان شهرستانی و همچنین مردم مومن و انقلابی شهرری در این مراسم حضور داشتند.

انتهای پیام/

 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.