منتشر شده در :  ۱۳۹۷/۱۱/۱۶                                 ساعت:  ۱:۰۵ ب.ظ      
کارخانه سیمان ری؛

میراث آلمانی‌ها در انتظار موزه‌ شدن

تبدیل کارخانه ۸۵‌ساله سیمان ری به موزه صنعت بعد از گذشت ۲۷ سال همچنان بلاتکلیف است.

چاپ خبر
به گزارش آفتاب ری، کارخانه سیمان شهرری، نخستین کارخانه سیمان خاورمیانه است که در زمان پهلوی اول ساخته شد؛ بعدها جنگ جهانی پیش آمد و کلیه کارخانه‌های مشابه آن که توسط آلمان ساخته شده‌بود، از بین رفت. به همین جهت این کارخانه برای آلمان‌ها و از جمله شرکت‌های زیمنس و مان اهمیت تاریخی دارد.

این کارخانه بعد از ۵۱ سال فعالیت در سال ۱۳۶۳ به دلیل ایجاد آلودگی هوا و قرار گرفتن در دل بافت مسکونی، تعطیل و فعالیت آن متوقف شد؛ کارخانه‌ای که پس از سال‌ها فعالیت اعلام شد دیگر زمان استراحتش فرا رسیده و الان بهتر است در دوران بازنشستگی به جای تولید سیمان، با جذب گردشگر به مردمش خدمت کند. از همان زمان طرح تبدیل این کارخانه به یک موزه در حوزه صنعت و فعالیت‌های صنعتی مورد توجه قرار گرفت و در نهایت ۱۰سال بعد یعنی در سال ۱۳۷۰ وزارت صنایع با تبدیل بخشی از این کارخانه به موزه موافقت کرد و کارهای مربوط برای عملی‌شدن این طرح آغاز شد. در تمام این سال‌ها به‌رغم تاکیدات و پیگیری‌های صورت‌گرفته اما افتتاح موزه صنعت بی‌نتیجه ماند.

اظهار داشت: مذاکرات لازم با شهرداری انجام شده و مصوبه نیز برای انجام این کار گرفته شده است. اما متاسفانه مشکلات حقوقی پیش روی اجرای این طرح قرار دارد. این موضوع در حال پیگیری است تا در اسرع‌وقت برطرف شود.

حسن خلیل‌آبادی، رئیس کمیته میراث فرهنگی شورای شهر تهران در خصوص آخرین وضعیت افتتاح موزه صنعت می‌گوید: «کارهای مقدماتی در این زمینه انجام شده است. مدیر تصفیه کارخانه سیمان ری نیز علاقه‌مند به انجام این کار و افتتاح هرچه زودتر موزه صنعت است. از همین‌رو مذاکرات لازم با شهرداری انجام شده و مصوبه نیز برای انجام این کار گرفته شده است. اما متاسفانه مشکلات حقوقی پیش روی اجرای این طرح قرار دارد. این موضوع در حال پیگیری است تا در اسرع‌وقت برطرف شود و شاهد افتتاح موزه صنعت در کارخانه سیمان ری باشیم.»

وی در ادامه در خصوص تبدیل این کارخانه به یکی از جاذبه‌های گردشگری، گفت: «این کارخانه در دوره پهلوی اول توسط آلمان‌ها در این نقطه ساخته شده است که تصور می‌کنم در صورت افتتاح به یکی از مراکز دیدنی و جاذب برای گردشگران تبدیل شود.»

رئیس کمیته میراث فرهنگی شورای شهر همچنین در خصوص کارخانه سیمان تهران و اعتراضاتی که در زمینه آلایندگی آن وجود دارد، عنوان می‌کند: «نمی‌دانم مشکل در خصوص کدام واحد این کارخانه است زیرا کارخانه سیمان تهران ۹-۸ واحد دارد که چند بخش آن غیرفعال است؛ از جمله بخش مربوط به محله مشیریه به هر حال فعالیت کارخانه سیمان و معدن آن در کنار شهر، به علت اینکه آلاینده است، به‌صلاح شهروندان نیست و موجب می‌شود تا آلایندگی‌های متعددی را از قبیل هوا،‌ زمین و صوت برای شهروندان ایجاد کند.»

انتهای متن/*

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.