منتشر شده در :  ۱۳۹۷/۰۶/۱۰                                 ساعت:  ۸:۵۰ ق.ظ      
اختصاصی «آفتاب ری»/

موزه حضرت عبدالعظیم (ع) گنج پنهان شهرری+فیلم

موزه آستان مقدس حضرت عبدالعظیم الحسنی علیه‌السلام آثار و گنجینه‌های ارزشمندی را در خود جای داده است که قدمت برخی از آن به هزاره چهارم قبل از میلاد می‌رسد.

چاپ خبر
به گزارش آفتاب ری، موزه آستان مقدس حضرت عبدالعظیم الحسنی علیه‌السلام در فضایی به مساحت ۳ هزار متر مربع و در دو طبقه در مجاورت مصلی حرم، آثار و گنجینه‌های ارزشمندی را در خود جای داده است.

قدیمی‌ترین اثر این موزه از هزاره چهارم قبل از میلاد تا دوره معاصر را شامل می‌شود. در بخش سفال هم از هزاره چهارم قبل از میلاد تا اواخر دوره قاجار را شامل می‌شود. یکی از شاخصه‌های مهم آثار در معرض نمایش این است که غالب اموال موزه متعلق به خود آستان شریف است.

قدیمی‌ترین تصاویر موجود از آستان حضرت عبدالعظیم الحسنی علیه‌السلام مربوط به ۱۶۰ سال پیش است که همراه با تصاویر دوره‌های مختلف تا دوران معاصر در راهروها در معرض نمایش قرار گرفته است.

تصویری از ناصرالدین شاه قاجار از جنس کاشی لعاب و حدود ۱۰ قطعه سنگ قبر تاریخی رجال قاجار که در صحن‌ها و اطراف آستان مدفون بوده‌اند و در طرح توسعه و بازسازی حرم مطهر به موزه انتقال یافته در بخشی از موزه به نمایش گذاشته شده است.

مجموعه درب‌ها شامل ۱۱ درب دو لنگه حرم مطهر است، قدیمی‌ترین آن مربوط به دوره آل‌بویه تا اواخر دوره قاجار است؛ نمونه‌هایی که منبت و خاتم کاری شده است و به لحاظ نفیس بودن آن به موزه منتقل شدند.

مجموعه‌های متفاوت از قرن هفتم هجری تا اواخر قاجار که قدیمی‌ترین و کهن‌ترین نسخه مربوط به قرن هفتم شامل کتاب‌های مصحف شریف قرآن، ادعیه از جمله زادالمعاد، صحیفه سجادیه و کتب فارسی مثل کتاب لغت برهان قاطع و شاهنامه فردوسی مصور در معرض نمایش است.

زیارت نامه‌ها متعلق به خود آستان است که بخشی مربوط به خطاطان و خوش‌نویسان بنام از جمله زین‌العابدین محلاتی و اسدالله شیرازی از کاتبان سرشناس این سرزمین اسلامی است. دیگر آثار موزه قفل‌های ضریح مطهر است که از جنس نقره و فولاد با قصار الصور مزین شده‌اند و نیز مدال‌های ورزشی قهرمانان سرشناس المپیک، تکواندو، جودو و کشتی فرنگی در مسابقات جهانی از جمله آثار معاصر است که توسط ورزشکاران به این موزه اهداء شده است.

http://

 

انتهای متن/*

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.