منتشر شده در :  ۱۳۹۶/۰۵/۰۷                                 ساعت:  ۱۲:۳۷ ب.ظ      
به مناسبت روز ملی تکریم امامزادگان؛

مضجع شریف آستان امامزاده ابوالحسن(ع)‌ شهرری غبارروبی شد

همزمان با روز ملی تکریم و بزرگداشت امامزادگان و بقاع متبرکه، مضجع شریف امامزاده ابوالحسن(ع) در شهرری با برگزاری آئین معنوی، غبارروبی شد.

چاپ خبر
به گزارش آفتاب ری، همزمان با روز ملی تکریم و بزرگداشت امامزادگان و بقاع متبرکه، غبارروبی مضجع شریف آستان مقدس امامزاده ابوالحسن (ع) شهرری با حضور محسن علیجانی زمانی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، هدایت الله جمالی‌پور معاون استاندار تهران و فرماندار ویژه شهرستان ری، حجت الاسلام سعید اوتارخانی رییس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان ری،  ابوالفضل حیدری قائم مقام شهرداری منطقه ۲۰، حشمت‌الله پورمهدوی بخشدار مرکزی ری و جمعی از خادمان و زائران حضرت برگزار شد.

این مراسم با قرائت آیاتی چند از کلام الله مجید آغاز شد و در ادامه با ویژه برنامه های معنوی زیارت خوانی و مداحی خادمان بارگاه منور این امامزاده همراه بود و با غبارروبی مضجع شریف به اتمام رسید.

در این مراسم نذورات مردمی از داخل ضریح مطهر جمع‌آوری و سپس ضریح و قبر مطهر امامزاده ابوالحسن(ع) با گلاب ناب کاشان شستشو داده شد.

*در کنار امامزادگان مراکز درمانی احداث شود

علیجانی زمانی در حاشیه این مراسم اظهار داشت: بقاع متبرکه ظرفیت خوبی برای مقاوم سازی فرهنگی هستند.

وی با بیان اینکه بارگاه امامزادگان محلی برای آرامش روحی است گفت: با ایجاد کانون‌های فرهنگی و کتابخانه‌ها می‌توانیم از فرصت امامزادگان برای ترویج مراکز فرهنگی استفاده کنیم و همچنین با ایجاد مراکز درمانی، مردم می‌توانند علاوه بر درمان روحی خود، جسم خود را نیز درمان کنند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با تاکید بر مقاوم سازی فرهنگ اقتصاد مقاومتی، ادامه داد: در جوار امامزادگان باید خدمات فرهنگی خوبی به مردم ارائه شود و این مکان‌ها را به پایگاهی برای ترویج و تعالی سنت اهل بیت علیهم السلام تبدیل بکنیم.

علیجانی زمانی تصریح کرد: تمام دستگاه‌هایی که با جمهوری اسلامی مشکل دارند، به دنبال این هستند که جوان ما را از دین، مذهب و ائمه اطهار دور بکنند و حب آن‌ها را از دل جوانان بیرون کنند بنابراین ما باید با ترویج حب اهل بیت از این توان و ظرفیت برای مقاوم سازی فرهنگی استفاده کنیم.

وی با تاکید بر محبت اهل بیت علیهم السلام، گفت: محبت اجتماع ساز است و اگر محبت کسی یا چیزی در دل جوانان ایجاد بشود، حول آن فرهنگ جمع می‌شوند پس باید تلاش کنیم محبت اهل بیت را توسعه دهیم و این مراکز را محلی برای ترمیم آسیبهای اجتماعی و فرهنگی تبدیل کنیم.

 *تکریم امامزادگان اقدامی در راستای صیانت از دین مردم و حفظ شعائر اسلامی است

در بخش دیگری از این آئین معنوی جمالی‌پور اظهار داشت: ایام نورانی دهه کرامت و ولادت باسعادت امام رضا (ع) و حضرت معصومه (س) را تبریک می‌گویم.

وی با بیان اینکه امروز روز تکریم امامزادگان و بقاع متبرکه است، گفت: ایران اسلامی منور به بارگاه امام رضا (ع) و امامزادگان واجب التعظیمی است که امروز توفیق پیدا کردیم با غبارروبی این بقاع متبرکه این روز را گرامی بداریم.

فرماندار شهرستان ری ادامه داد: مردم ایران به واسطه ارادتی که به پیامبر (ص)، دختر گرامی رسول خدا و ائمه اطهار علیهم السلام دارند، به فرزاندان امامان نیز ارادت خاصی دارند و مزار و بارگاه امامزادگان ملجا و پناهی برای شیعیان شده است.

جمالی‌پور با بیان امامزادگان دین خدا و مذهب شیعه را در جهان اسلام زنده نگه داشته‌اند، تاکید کرد: تکریم امامزادگان اقدامی در راستای صیانت از دین مردم و حفظ شعائر اسلامی است.

وی افزود: آستان امامزادگان ظرفیت خوبی برای جوانان هستند و لذا با ظرفیتی که در کشور وجود دارد، باید برای تعمیق و نگهداری شعائر اسلامی تلاش بیشتری صورت بگیرد.

فرماندار شهرستان ری بیان کرد: امامزادگان مورد توجه مردم هستند و حضور در بارگاه آن‌ها باعث آرامش قلبی و ترویج باور‌ها و ارزش‌های دینی مردم می‌شود.

*مسئولان نسبت به توسعه شبستان بقاع متبرکه مساعدت کنند

در ادامه اوتارخانی بیان کرد: آستان امامزاده ابوالحسن (ع) یکی از نورانی‌ترین بقاع متبرکه در شهرری می‌باشد و مورد توجه بزرگان زیادی همچون آیت الله بافقی و ملاکنی بوده است.

وی بیان کرد: امامزاده ابوالحسن (ع) از نوادگان امام صادق (ع) است و مردم ارادت خاصی به این بزرگوار دارند چرا که همیشه حاجت می‌دهد و نسبت به زیارتش بسیار تاکید شده است.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه ری افزود: به دلیل دلنشینی و نورانیت خاصی که این امامزاده دارد، امروز مراسم غبارروبی بقاع متبرکه را از این آستان شروع کردیم و امیدوارم روزی برسد که بتوانیم برای پدر بزرگوارشان امام صادق (ع) بارگاه بسازیم.

اوتارخانی ادامه داد: در شهرری ۳۰ امامزاده وجود دارد که مایه برکت است ولی مشکلاتی نیز درخصوص آبادانی و توسعه شبستان‌ها و بقاع وجود دارد که با عنایت مسئولان برطرف خواهیم کرد.

وی با اشاره به شبستان ۳هزار متری آستان شیخ صدوق و امامزاده عبدالله که اخیرا به بهره برداری رسیده است، اظهار داشت: در شب‌های قدر شاهد حضور خیل عظیمی از زائران در این آرامگاه و شبستان بودیم که مراسم شب‌های قدر با شکوه و جلال خاصی برگزار شد.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه ری تصریح کرد: یک هکتار زمین به آستان امامزاده ابوالحسن (ع) اضافه شده که از فرماندار درخواست دارم نسبت به دیوارکشی این زمین مساعدت نمایند تا از این فضا برای پارکینگ استفاده کنیم و همچنین شبستان را توسعه دهیم.

*رسیدگی به موقعیت های مذهبی و بقاع متبرکه از اولویت های مدیریت شهری است

حیدری نیز ضمن تبریک ایام دهه کرامت و اشاره به ویژه برنامه‌های مدیریت شهری در این ایام، گفت: توجه و رسیدگی به بقاع متبرکه به عنوان پایگاه‌های مذهبی و فرهنگی همواره از اولویت‌های مدیریت شهری بوده است.

وی افزود: انجام ماموریت‌های نگهداشتی در مسیرهای منتهی به امامزادگان، مساجد و حسینیه‌ها با نگاه ویژه‌ای از سوی مدیریت شهری انجام می‌شود تا خدمات بهینه به زائران ارائه شود و بهره کامل معنوی را از این فضاهای معنوی ببرند.

قائم مقام شهرداری منطقه ۲۰ تصریح کرد: با هدف ارائه خدمات شایسته به زائران، رسیدگی به بقاع متبرکه را در اولویت مدیریت شهری قرار داده ایم.

تصاویر:

امامزاده ابوالحسن با چهار واسطه به امام صادق(ع) می‌رسد و با سندترین امامزاده بعد از حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) است.

این امامزاده تنها امامزاده ای است که پس از حضرت علی اکبر (ع) به لقب ابوالحسن معروف است و علمای بزرگی از قبیل شیخ محمد تقی بافقی، ملا علی کنی و حضرت آقای مجتهدی محضر وی تلمذ کرده‌اند.

زیارت مضجع شریف این امام زاده عظیم شان در گفتار بسیاری از بزرگان توصیه شده است. حضرت آیت‌الله مجتهدی تهرانی فرموده‌اند: اگر کسی به زیارت حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) مشرف شود و امامزاده ابوالحسن(ع) را بشناسد و آنجا نرود به خود جفا کرده است.

آستان امامزاده ابوالحسن علی (علیه السلام) در شهرستان ری، خیابان شهید رجایی، محله ۱۳ آبان، روستای اندرمان در محوطه باغ مشجر و باصفایی واقع شده است.

انتهای پیام/

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.