منتشر شده در :  ۱۳۹۷/۰۴/۱۲                                 ساعت:  ۲:۱۶ ب.ظ      
شهرری و خیابان های مجاور؛

مشکلات محله سرتخت و خیابان های مجاور حرم در شهرری

آمارها حکایت از آن دارد که سالانه حدود ۸میلیون گردشگر و زائر به شهرری می‌آیند که امکانات محدود مسافرخانه، هتل و سرویس بهداشتی پاسخگوی این تعداد زائر نیست.

چاپ خبر
به گزارش آفتاب ری، آمارها حکایت از آن دارد که سالانه حدود ۸میلیون گردشگر و زائر به شهرری می‌آیند. این تعداد گردشگر از شهرهای دور و نزدیک و حتی از کشورهای همسایه برای تماشای ظرفیت‌های گردشگری و زیارت حرم حضرت عبدالعظیم(ع) وارد شهرری می‌شوند. محله «سرتخت» به دلیل همجواری با حرم حضرت عبدالعظیم(ع) اغلب میزبان جمع زیادی از این مهمانان است. به همین دلیل اهالی محله بر این باورند که باید زیرساخت‌های بیشتری در محله‌شان وجود داشته باشد تا بتوانند به خوبی از مهمانان خود پذیرایی کنند. کمبود مسافرخانه و مراکز اقامتی، نبود سوله بحران و سرویس‌های بهداشتی عمومی از جمله گلایه‌های مردم این محله است.

نبود مراکز اقامتی در اطراف حرم یکی از مشکلات و مطالبات مردم محله سرتخت است. «حسین مؤمن‌زاده» یکی از کاسبان خیابان حرم می‌گوید: «تعداد مسافرخانه‌ها و مراکز اقامتی شهرری به تعداد انگشتان یک دست هم نمی‌رسد. اکنون ۲مسافرخانه پشت بازار قدیمی قرار دارد که در فصل تابستان پاسخگوی تعداد زیاد زائران نیست. بیشتر خانواده‌هایی که در فصل تابستان برای زیارت می‌آیند اطراف حرم چادر می‌زنند و خیلی مواقع در پیاده‌رو‌ها اتراق می‌کنند. سرگردانی مسافران و زائرانی که از راه‌های دور و نزدیک برای اقامتی چند روزه به ری می‌آیند برای ما ناراحت‌کننده است. زائرسرایی در ضلع شرقی حرم در حال ساخت است که امیدواریم با راه‌اندازی آن بسیاری از مشکلات زائران و اهالی محله سرتخت حل شود.»

نیازبه سوله بحران «‌محسن سبزعلی» دبیر شورایاری محله سرتخت هم درباره مشکلاتی مثل سرگردانی مسافران در اطراف حرم، نداشتن امکانات بهداشتی در این محدوده و نبود سوله بحران که از درخواست‌های مکرر اهالی است حرف‌هایی برای گفتن دارد: «زمینی که در ابتدای خیابان شهید سبزعلی واقع شده است پیش از این استخر بود و حالا سال‌هاست که بدون استفاده مانده. این زمین فضای مناسبی برای ساخت امکانات بهداشتی است. از طرف دیگر در شب‌های قدر، ایام مسلمیه و عاشورا به قدری اطراف حرم و به‌ویژه خیابان حرم شلوغ می‌شود که وجود امکانات برای مدیریت حوادث غیرمترقبه کاملاً ضروری به نظر می‌رسد. ساخت یک سوله بحران می‌تواند تأثیر زیادی بر افزایش ضریب ایمنی این محدوده داشته باشد. در کنار همان زمین بدون استفاده که پیش‌تر گفته شد ساختمان قدیمی یک مدرسه قرار گرفته است که می‌تواند مکان مناسبی برای ساخت سوله بحران باشد.»

مشکلات بهداشتی در خیابان حرم اغلب افرادی که از مناطق مختلف تهران برای خرید و زیارت به شهرری می‌آیند گذرشان به خیابان حرم می‌افتد؛ خیابانی بدون سرویس بهداشتی عمومی. اغلب خانواده‌هایی که با کودکانشان برای زیارت و خرید به اینجا می‌آیند دچار مشکل می‌شوند. «حسین مؤمن‌زاده» یکی از کاسبان ابتدای خیابان شهید سبزعلی می‌گوید: «روزانه حدود۲۰نفر از من که مغازه‌ام سر کوچه است نشانی سرویس بهداشتی را می‌پرسند. بیشتر کودکان نیاز به دستشویی پیدا می‌کنند. سپس ما می‌مانیم و مشکلات بعدی.» مؤمن‌زاده به درختی در کوچه اشاره می‌کند و می‌گوید: «خیلی از مسافران اینجا را فضایی دور از چشم و پرت تصور می‌کنند درحالی که اینجا بخشی از محل زندگی ماست و بی‌توجهی مسافران سبب ایجاد آلودگی و بوی بد در این محدوده می‌شود.»مؤمن‌زاده به چند مغازه بالاتر اشاره می‌کند و می‌گوید: «خدا پدر و مادر کاسبان را بیامرزد. تازگی‌ها اگر بچه یا فرد سالخورده‌ای از من نشانی سرویس بهداشتی را بگیرد او را به رستورانی که در کوچه سبزعلی قرار دارد راهنمایی می‌کنم.» «قربانعلی اینانلویی» صاحب رستوران داخل خیابان شهید سبزعلی هم می‌گوید: «البته مشکل به اینجا هم ختم نمی‌شود. خیلی وقت‌ها باید مراقب باشم که معتادها به بهانه استفاده از سرویس بهداشتی محیط اینجا را آلوده نکنند.»

سرویس بهداشتی مسجد را در اختیار مسافران قرار دهید «حبیب‌الله ‌محمودی» یکی دیگر از کاسبان خیابان حرم می‌گوید: «بیشتر آلودگی خیابان حرم بعد از غروب آفتاب اتفاق می‌افتد. صبح که برای بالا کشیدن کرکره مغازه می‌آیم این اطراف آلوده است و هرچند نیروهای خدماتی شهرداری تمیز می‌کنند اما ‌ای‌کاش امکاناتی برای شهروندان و مهمان‌های خیابان حرم وجود داشت که شاهد این آلودگی‌ها نبودیم.» محمودی می‌گوید: «فقط وقت اقامه نمازها در مسجد خاتم النبیین(ص) باز است. اگر در سرویس بهداشتی این مسجد همیشه باز بود شاید کمتر این مشکلات برای عابران و کاسبان و اهالی کوچه‌های همجوار به وجود می‌آمد.»

پاسخ مسئولان زمینی برای ساخت سوله بحران نداریم مسئولین شهرداری ناحیه۵ می‌گوید: «زمین استخر قدیمی چندین مالک دارد. اکنون اداره تربیت‌بدنی شهرستان ری، نواده‌های مرحوم کنی و حتی اداره اوقاف شهرستان ری مدعی مالکیت این زمین هستند. بنابراین تا زمانی که وضع مالکیت زمین مشخص نشود شهرداری نمی‌تواند برای تملک آن وارد مذاکره شود. برای خرید مدرسه مفید هم با آموزش و پرورش به توافق نرسیدیم و به همین دلیل هیچ زمینی برای ساخت سوله بحران در اختیار نداریم.»

حمایت از سرمایه‌گذاران برای ساخت هتل در سال‌های اخیر که کمبود مراکز اقامتی و اسکان زائران در بیستمین تکه پایتخت بیش از پیش احساس می‌شود نهادهای مختلف هریک به نوعی می‌خواهند این جای خالی را پر کنند. در این میان شهرداری منطقه آمادگی خود را برای حمایت از سرمایه‌گذاران اعلام کرده است. «مرتضی حسنی» مدیر روابط‌عمومی شهرداری منطقه می‌گوید: «‌جذب سرمایه‌گذار برای ساخت هتل، هتل آپارتمان و زائرسرا از دغدغه‌های همیشگی مدیریت شهری منطقه است. به همین دلیل شهرداری برای صدور پروانه ساخت و مجوز‌های ساخت مراکز اقامتی، تسهیلات ویژه‌ای را به سرمایه‌گذاران ارائه می‌کند.»

زمینی برای ساخت سرویس بهداشتی نداریم شهرداری ناحیه۵ در مورد امکان ساخت سرویس بهداشتی در خیابان حرم می‌گوید: «زمینی برای این منظور در نظر گرفته شده بود که مالک مبلغ زیادی را بابت آن مطالبه کرد و شهرداری نتوانست آن را تملک کند. اکنون زمینی برای ساخت سرویس بهداشتی جدید در اختیار نداریم» او می‌افزاید: «شهرداری طی چند سال گذشته بیش از ۶۰چشمه سرویس بهداشتی را در محدوده اطراف حرم ایجاد کرده است که مورد استفاده زائران و مسافران قرار می‌گیرد.»

انتهای متن/*

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.