منتشر شده در :  ۱۳۹۶/۰۷/۰۹                                 ساعت:  ۴:۵۲ ب.ظ      
در محضر حضرت آیت الله حسینی مازندرانی؛

مراسم سوگواری حسینی در مسجد امام حسین(ع) برگزار شد

مراسم سوگواری شهادت مظلومانه و جانسوز حضرت سیدالشهدا(ع) با حضور برخی شخصیت های حوزوی، سیاسی و قضایی کشور و همچنین سایر گروه های مردم در مسجد و حوزه علمیه امام حسین(ع) شهر ری برگزار شد.

چاپ خبر
به گزارش آفتاب ری، مراسم سوگواری شهادت مظلومانه و جانسوز حضرت سیدالشهدا(ع) همراه با اقامه نماز جماعت به امامت حضرت آیت الله سیدرضا حسینی مازندرانی، فقیه مکتب اهل بیت(ع) و معلم قرآن کریم، با حضور برخی شخصیت های حوزوی، سیاسی و قضایی کشور و همچنین سایر گروه های مردم در مسجد و حوزه علمیه امام حسین(ع) شهر ری برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمین سیدعلی حسینی، تحصیل کرده و پژوهشگر حوزه علمیه قم و کارشناس حوزه های دین و فرهنگ در این مجلس سوگواری سالار شهیدان، سخنرانی کرد که اهم سخنان وی عبارت است از:

شهدای مدافع حرم مانند سایر شهدای تاریخ اسلام، ارزشمند هستند و باید همه را تکریم و تجلیل کنیم. موضوعی که در تشییع باشکوه شهید مدافع حرم، محسن حججی از سوی ملت ایران مشاهده شد. مردم شهرهای مشهد، تهران، اصفهان و نجف آباد با حضور حماسی در تشییع آن شهید بزرگوار، اهمیت تجلیل و تکریم مقام ایثار، فداکاری و شهادت را نشان دادند.

وجه و نمای دین اسلام بنابر تصریح حضرت محمد(ص)، “نماز” است. نماز مانند یک سپر، انسان را در برابر فحشا و گناهان، مراقبت می کند. امام صادق(ع) در این باره فرمودند “هرکس دوست دارد بداند نمازش چقدر قبول شده، بررسی کند که چقدر نمازش، او را از کارهای زشت و ناپسند، بازداشته است”.

اولین چیزی که در قیامت از آن سوال می شود، نماز است. آقا رسول الله(ص) درباره اهمیت نماز فرمودند “اگر کسی، دو رکعت نماز بخواند و حواسش به دنیا نباشد، تمام گناهانش بخشیده می شود”.

نماز، بهترین وسیله ارتباطی انسان ها با خداوند است؛ البته نماز باید با حضور قلب، اخلاص و بی توجهی به دنیا باشد.

کسی که نمازش را نمی خواند یا سبک می شمارد، اهل خسران است. امام صادق(ع) در این باره در لحظات آخر عمرشان می فرمایند ” شفاعت ما به کسی که نمازش را سبک می شمارد، نمی رسد”. آقا رسول الله(ص) درباره اهمیت اقامه نماز در مسجد به ویژه نماز جماعت فرمودند “سه گروه بدون حساب وارد بهشت می شوند و هر کدام می توانند ۸۰ هزار نفر را شفاعت کنند: موذن، امام جماعت و شخصی که وضو می گیرد و برای اقامه نماز، وارد مسجد می شود”.

همه آنچه تاکنون درباره اهمیت، فضیلت و ارزش نماز گفتم، یک شرط مهم دارد: ولایت. بنابر تصریح روایات، نماز بدون ولایت، پذیرفته نمی شود.

دشمنان و قاتلان حضرت سیدالشهدا(ع)، اهل نماز بودند ولی اهل اقامه نماز نبودند. عرصه کربلا، جنگ ولایت مداری و اقامه نماز (و نه صرفا نماز خواندن) بود. در زیارت می خوانیم که حضرت اباعبدالله(ع)، اقامه کننده نماز بودند “اشهد انک قد اقمت الصلوه”.

عزادار امام حسین(ع) باید با تاسی به مولایش، اهل اقامه نماز و توجه و حضور قلب در هنگام نماز باشد. نمی شود برای امام حسین(ع) عزاداری کرد (البته ثواب این عمل، محفوظ است) اما نمازمان قضا شود یا نماز را سبک بشمرید.

در ادامه این مراسم، نمازگزاران و سوگواران حسینی، دسته عزاداری برپا کردند و سپس، ذاکران اهل بیت(ع) به مدیحه سرایی پرداختند. در پایان، سوگواران عزیز، مهمان سفره اطعام مسجد و حوزه علمیه امام حسین(ع) شدند.

یادآور می شود مراسم سوگواری و مجلس روضه شهادت امام حسین(ع) و فرزندان و اصحاب آن حضرت، تا پایان ماه صفر، همراه با اقامه نماز جماعت مغرب و عشا به امامت حضرت آیت الله حسینی مازندرانی در مسجد و حوزه علمیه امام حسین(ع) شهر ری به نشانی دیلمان، کوچه صاحب الزمانی برگزار می شود.

انتهای متن/*

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.