منتشر شده در :  ۱۳۹۷/۰۸/۲۹                                 ساعت:  ۸:۵۱ ق.ظ      
در حسن آباد فشافویه:

مراسم افتتاح روستای هدف توسعه روستایی کشور برگزار شد

طرح پایلوت اولین روستای هدف توسعه پایدار در کشور با حضور معاون استاندار تهران و مسئولین شهری در روستای قلعه محمد علی خان افتتاح شد.

چاپ خبر
به گزارش آفتاب ری، معاون استاندار تهران و فرماندار ویژه شهرستان ری عصر دوشنبه در مراسم افتتاح طرح هدف توسعه اقتصادی در روستای قلعه محمد علی خان حسن آباد فشافویه اظهار داشت: ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال از این اعتبارات برای توسعه روستای ‘قلعه محمد علی خان’ اختصاص یافته است.

جمالی پور تصریح کرد: ۹ میلیارد ریال برای مرمت و لایروبی قنات، ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال برای اصلاح شبکه آب‌رسانی، یک میلیارد ریال برای احداث پارک روستا، چهار میلیارد ریال برای بهسازی معابر و چهار میلیارد ریال برای احداث پایگاه امداد و نجات این روستا تخصیص داده شده است.

وی با بیان اینکه دولت تدبیر و امید اهتمام ویژه‌ای بر توسعه روستاها دارد، اظهار داشت: دولت از تمام ظرفیت‌های اعتبارات ارزش افزوده، کمک‌های خیرین و سازمان‌های مردم نهاد برای توسعه روستاها استفاده می‌کند.

وی ادامه داد: امروز خالی شدن روستاها از جمعیت و به دنبال آن افزایش حاشیه نشینی در اطراف شهرهای بزرگ یکی از بزرگترین تهدیدات کشور محسوب می‌شود که باید در این زمینه چاره جویی شود.

معاون استاندار تهران توسعه روستای ‘قلعه محمد علی خان’ حسن آباد فشافویه با کمک خیرین و گروه‌های مردم نهاد را یک الگوی مناسب برای سایر روستاهای کشور عنوان کرد و افزود: توسعه روستاها باید بر اساس ظرفیت های منطقه و مشارکت ساکنان آن انجام شود.

وی یادآور شد: توسعه پایدار و ایجاد اشتغال در روستاها می‌تواند در مهاجرت معکوس مردم از شهرها به روستاها بسیار مفید باشد.

به گزارش آفتاب ری، برنامه توسعه روستای ‘قلعه محمد علی خان’ حسن آباد به همکاری ۱۴۰ موسسه خیریه و موسسات مردم نهاد در قالب گروه تخصصی ‘توسعه روستایی’ انجام می‌شود، این گروه تخصصی ۱۲ سال است که در توسعه روستاهای سراسر کشور تلاش می‌کند.

گروه تخصصی ‘توسعه روستایی’ در صدد است با نگاهی جدید مشارکت حداکثری مردم روستای قلعه محمد علی خان در حوزه‌های مختلف بالا ببرد و همچنین در اجرای برنامه توسعه‌ای خود از فعالان بخش دولتی، دانشگاهی، رسانه‌های موسسات خیریه نیز استفاده نماید.

هدف اصلی این گروه ایجاد نظام اقتصادی پویا و سودآور، اشتغال و معیشت پایدار براساس استعدادهای منطقه و با حفظ محیط زیست است تا بدین وسیله ضمن حفظ زیست بوم منطقه سرمایه اجتماعی خوبی در روستاها ایجاد نماید. روستای قلعه محمد علی خان حسن آباد فشافویه با ۱۰۰ نفر جمعیت ثابت در قالب ۲۲ خانوار ساکن و ۵۰ خانوار غیر ساکن در ۶۰ کیلومتری جاده قدیم قم واقع شده است.

 

انتهای متن/*

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.