منتشر شده در :  ۱۳۹۷/۰۶/۱۸                                 ساعت:  ۱۰:۱۱ ب.ظ      
اختصاصی «آفتاب ری»/

مرحوم محمدهاشم موسس بزرگترین هیئت زنجیرزنی تهران+فیلم

 یکی از هیئاتی که هر ساله در ایام محرم میزبان تعداد بسیاری از عاشقان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) می باشد، هیئت زنجیرداران متوسل به حضرت علی اکبر(ع) معروف به محمدهاشم در جنوبی ترین نقطه تهران می‌باشد. این هیئت در سال ۱۳۲۷ هجری شمسی توسط یکی از قدیمی‌های این محله، ثبت رسیده است.

چاپ خبر
به گزارش آفتاب ری، یکی از هیئاتی که هر ساله در ایام محرم الحرام  میزبان تعداد بسیاری از عاشقان سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) می باشد، هیئت زنجیرداران متوسل به حضرت علی اکبر(ع) معروف به محمدهاشم در جنوبی ترین نقطه تهران می‌باشد. این هیئت سال ها پیش به همت اهالی محله هاشم آباد شهرری برپا شد که در سال ۱۳۲۷ هجری شمسی توسط یکی از قدیمی‌های این محله، به نام مرحوم حاج امیر کاظمی به ثبت رسید.

خبرنگار آفتاب ری در مصاحبه با حمیدسعادت یکی از مداحان هیئت زنجیرداران متوسل به حضرت علی اکبر(ع)، از جزئیات آن گزارش می دهد:

خبرنگار آفتاب ری: زمان دقیق و نحوه تاسیس این هیئت چه زمانی و به چه صورت بوده است؟

حمیدسعادت: این هیئت به همت اهالی محله هاشم آباد، واقع در ضلع جنوبی حرم حضرت عبدالعظیم(ع) در سال ۱۳۲۷ هجری شمسی توسط پدربزرگ بنده، مرحوم حاج امیر کاظمی به ثبت رسید که قبل از آن نیز توسط ایشان و اهالی فعالیت داشته است.

خبرنگار آفتاب ری: به گواه مردم این هیئت میزبان بیشترین زنجیرزن در بین هیئات پایتخت می‌باشد، حدودا چه تعدادی از مردم در جلسات عزاداری این محفل حضور دارند؟

حمیدسعادت: به لطف سیدالشهدا جمعیت این این هیئت از ۵ تا ۲۰ هزار نفر بصورت متغیر بوده است.

خبرنگار آفتاب ری: علت حضور این تعداد جمعیت چیست؟

حمیدسعادت: اول از همه لطف سیدالشهدا و حضرت زهرا(س) است و بعد از آن به دلیل احترامی است که متولیان و خادمین هیئت به عزاداران این بیرق می‌گذارند و این احترام ها است که مردم را به این مکان‌های مقدس جذب می‌کند.

خبرنگار آفتاب ری: در تمام این سال‌ها سبک مداحی و عزاداری در این هیئت بصورت سنتی بوده است، دلیل عمده آن چیست؟

حمیدسعادت: این نوع عزاداری از قدیم تا به امروز در این هیئت رعایت شده و بنظرم باید سبک سنتی حفظ شود و بعضی از این سبک‌های امروزی به هیچ وجه در شان جلسات عزاداری حضرت سیدالشهدا(ع) نیست. و به عنوان کوچکترین عضو این مجموعه به تمامی مداحان توصیه می کنم هرگز از سبک سنتی خوانی خارج نشوند.

خبرنگار آفتاب ری: عامه مردم این هیئت را به نام هیئت محمدهاشم می‌شناسند، علت اصلی آن چیست؟

حمیدسعادت: محمدهاشم پدر پدربزرگ بنده، حاج امیر کاظمی می‌باشد که در اصل یکی از زحمت‌کشان این هیئت بوده است و علت اینکه این محفل را به نام ایشان می‌شناسند را نمی‌دانم و حتما کار خیر بزرگی در زندگی کرده که بعد از فوتش در سال ۱۳۵۰ هنوز این هیئت را به نام او می‌شناسند.

خبرنگار آفتاب ری: این هیئت در چه روزهایی از ماه محرم به سمت حرم حضرت عبدالعظیم الحسنی(ع) حرکت می کند؟

حمیدسعادت: از شب هشتم منتصب به حضرت علی اکبر(ع) تا شب دهم و روز تاسوعا و عاشورا به سمت حرم سیدالکریم حرکت می‌کنیم و چون جمعیت هیئت بسیار زیاد است بجهت اینکه برای دسته‌های عزاداری دیگر مزاحمت ایجاد نشود در شب‌های حرکت ساعت ۲۴ به بعد و در روزهای ذکر شده هم بعد از نماز، حوالی ساعت ۱۳:۳۰ حرکت می‌کنیم.

خبرنگار آفتاب ری: حرف آخر؟

حمیدسعادت: مادرم گفت برو روضه جلا میگیری   چای آنجا بخوری جام بلا میگیری

پدرم گفت اگر نوکر خوبی باشی  عاقبت تذکره کرب و بلا میگیری

انشالله که تا نفس داریم دم خانه ابی عبدالله باشیم.

http://

 

 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.