منتشر شده در :  ۱۳۹۶/۰۸/۲۷                                 ساعت:  ۱:۲۰ ب.ظ      
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان ری:

مباحث درمانی بیشترین نیاز جامعه برای وقف است

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان ری گفت: موقوفات زیادی از گذشته در ری وجود دارد و باید زمینه ای ایجاد کنیم تا فرهنگ وقف نهادینه شود.

چاپ خبر
حجت‌الاسلام سعید اوتارخانی رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان ری در گفت‌وگو با خبرنگار آفتاب ری، اظهار داشت: وقف نقطه اشتراکی با انفاق و صدقه دارد و در واقع وقف، صدقه جاریه و انفاق مستمر است که نیت واقف را ماندگار می‌کند.

وی افزود: کسی که توانایی مالی دارد فقط به نیازهای خودش توجه نمی‌کند و نسبت به مشکلات مردم بی‌تفاوت نیست دیگران را نیز در نظر می‌گیرد که این خیرات پس از مرگ فرد از بین نمی‌رود و هم چون صدقه‌ای جاری روح واقف را شامل رحمت و غفران می‌کند.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان ری ادامه داد: عقل برترطلب انسان می‌خواهد کار خیرش مستمر باشد و لذا با یک انفاق ادامه‌دار، به‌جای اینکه برای یک‌بار و یک موقعیت خاص انفاق بکند، وقف انجام می‌دهد تا این خیرات تداوم داشته باشد و زمانی که دستش از دنیا کوتاه می‌شود ثوابش به او برسد.

اوتارخانی بابیان اینکه شهرری یکی از شهرهای بسیار کهن است که سبقه خاصی در اسلام دارد و بزرگان زیادی از خاک ری برخاسته‌اند، گفت: مردم ری متدین و ریشه‌دار هستند و موقوفات زیادی به یادگار مانده است که بیشتر آنها از علما هستند مانند موقوفات ملاعلی کنی که از مراجع تشیع بودند.

وی در ادامه به بیمارستان وقفی آیت‌الله فیروزآبادی اشاره کرد و افزود: در شهرری تنوع زیادی در موقوفات وجود دارد. عده‌ای برای زنان بی‌سرپرست، عده‌ای برای روضه خانی حضرت سیدالشهدا علیه‌السلام، موقوفه‌ای برای تهیه ذغال افراد بی‌بضاعت برای فصل سرما، مراکز درمانی و … ازجمله موقوفات در ری هستند.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان ری بابیان اینکه بانوان واقف نیز موقوفات زیادی در شهرری وقف کرده‌اند، تصریح کرد:  امروزه موقوفات به‌صورت زراعی، تجاری و مسکونی است که منافع و اجاره‌ای که از اینها حاصل می‌شود در راستای نیات واقف هزینه می‌شود.

اوتارخانی بیان کرد: یکی از مهم‌ترین مسائل برای اداره اوقاف این است که نسبت به نیات واقفین پایبند باشد و لذا بصورت امینانه منافع در راستای نیت واقف هزینه می‌شود و کسی که زمینی را وقف می‌کند اداره اوقاف مشاوره‌های لازم جهت نوشتن وقف نامه و ثبت سند مالکیت را آموزش می‌دهد و درنهایت کسی که وقف می‌کند مدیر و متولی تام‌الاختیار موقوفه است و اداره اوقاف دخالتی ندارد فقط راهنمایی می‌کند.

وی بابیان اینکه جامعه به سمت پیر شدن می‌رود، اظهار داشت: پیش‌بینی بسیاری از کارشناسان این است که نیازهای درمانی در آینده بیشتر خواهد شد لذا یکی از بهترین نیات واقفین می‌تواند بحث کمک هزینه درمانی باشد البته امروز هم خیلی نیاز داریم چنانکه تحمیل شدن هزینه‌های درمان مشکلی مضاعف برای بیماران است.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان ری بابیان اینکه در گذشته موقوفات خیلی بیشتر بوده است، گفت: در گذشته شخصی یک روستا یا سیصد هکتار زمین زراعی وقف می‌کرد اما امروزه کمتر کسی توانایی این کار را دارد و باید زمینه‌هایی ایجاد کرد که افراد متمکن راغب شوند نسبت به آخرت خود ذخیره‌ای داشته باشند و فرهنگ را نهادینه کنیم.

اوتارخانی تصریح کرد: وقف مختص به افراد متمکن نیست و همه افراد با هر سطح درآمد می‌توانند واقف باشند و یکی از راه‌هایی که افراد با وضع مالی متوسط در این امر خیرخواهانه شرکت کنند این است که وقف مشارکتی انجام بدهند و چند نفر با مشارکت همدیگر یک زمین بخرند و وقف مسجد یا سایر مراکز بکنند که در این صورت همه افراد از ثواب وقف بهره خواهند برد.

وی بابیان اینکه آخر ماه صفر به‌عنوان هفته وقف نام‌گذاری شده است، گفت: در این هفته برنامه‌های متنوعی در خصوص تشویق مردم به وقف داشته‌ایم و در این راستا نشست‌های تخصصی با کسبه، علما و روحانیون برگزار کردیم، مجله تخصصی وقف چاپ کردیم و کمک‌های مالی برای بحث‌های درمانی در کهریزک و دولت‌آباد داریم.

انتهای متن/

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.