منتشر شده در :  ۱۳۹۵/۱۰/۰۶                                 ساعت:  ۸:۳۹ ق.ظ      

لوازمی که وارد انبار بهزیستی ری می شود اما به دست معلولان نمی رسد!

تعدادی از معلولان ضایعه نخاعی ادعا کرده اند: بهزیستی به جای وسایل مورد نیاز لوازمی به ما میدهند که هیچ استفاده ای نداریم.

چاپ خبر
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی آفتاب ری، معلولیت اتفاقی است که زمان و مکان نمی‌شناسد و در ادوار و نقاط مختلف تاریخ وجود داشته است. هرچه به زمان حاضر نزدیک می‌شویم از آمار معلولیت‌های مادرزادی کاسته و بر معلولیت‌های ناشی از حوادث افزوده می‌شود.

معلول به شخصی گفته می شود که نتواند فعالیت روزه مره خود را انجام دهد. آمارهای جهانی نشان می‌دهد ۱۵درصد از افراد هر جامعه معلول هستند که در ایران این آمار به بیش از ۱۱ میلیون نفر می‌رسد.

لوازم بهزیستی ری به درستی میان معلولان توزیع نمی شود

جابری یکی از فعالان مرکز حمایت از معلولان ضایعه نخاعی راگا و مشاور فراکسیون معلولان مجلس در دوره قبل به خبرنگار آفتاب ری گفت: مرکز راگا نخستین مرکز حمایت از معلولان ضایعه نخاعی در پهنه جنوب تهران است که همزمان با روز جهانی معلول در شهرری افتتاح و به بهره‌برداری رسیده است.

وی با اشاره به اینکه این مرکز چهارسال سابقه فعالیت دارد، افزود: ۳۱۷ پرونده از بهزیستی تحویل گرفته ایم ولی فقط برای ۲۰۰ پرونده هزینه به ما پرداخت شده است.

جابری اظهار داشت: در یک سال و نیم گذشته خدمات دهی به معلولان بسیار کاهش پیدا کرده است؛ طبق قانون باید هر سه ماه یک بار لوازم بهداشتی استاندارد به معلولان نیازمند بدهند در صورتی که نه تنها خدمات نمی دهند بلکه به آن تعداد از معلولان که لوازم بهداشتی تحویل می دهند، استاندارد نیستند و باعث بیمار شدن آن ها می شود.

وی در ادامه به امکانات محدود روستاهای ری اشاره کرد و گفت: معلولانی که در روستاهای محروم ری زندگی می کنند حتی دسترسی به وسیله نقلیه ندارند تا برای دریافت خدمات به این مراکز مراجعه کنند.

جابری با بیان اینکه ارزیابی جامعی از معلولان ضایعه نخاعی در ری وجود ندارد، تصریح کرد: بابت لوازم بهداشتی و پزشکی بسیار عقب هستیم؛ متاسفانه لوازم خریداری شده به دست معلولان نمی رسد که ناشی از سوء مدیریت است زیرا بودجه به اداره بهزیستی شهرستان وارد شده و خرید صورت گرفته ولی خرید به درستی انجام نشده و یا وارد انبار نشده است، و مواردی هم که وارد انبار شده، به دست نیازمند نرسیده و چیزی هم که به دست معلول رسیده ناقص است.

به ازای ۴۶۷ میلیون تومان فاکتور درمان ۶۰ میلیون تومان دریافت کرده ایم

محمد رحیم فاضلی نژاد رئیس اداره بهزیستی شهرستان ری در گفتگو با خبرنگار آفتاب ری، گفت: در شهرستان ری ۱۷ هزار نفر معلول تحت پوشش بهزیستی هستند و سالانه حدود ۵ درصد به این جمعیت اضافه می شود که ریشه برخی از آنها عوامل محیطی مثل حوادث، تصادفات و بلایای طبیعی و برخی دیگر عوامل ژنتیکی و وراثتی دارد.

وی با بیان اینکه ریزش تمام آسیب های تهران متوجه ری می شود و بیشتر کمپ های ترک اعتیاد در این مناطق وجود دارد، تصریح کرد: تعدادی از روستاهای شهرستان ری در وضعیت بسیار نامناسبی بسر می برند که حتی از روستاهای سیستان و بلوچستان نیز محروم تر هستند.

فاضلی نژاد با اشاره به اینکه رسیدگی به ۱۷هزار معلول توسط یک اداره مشکل است، اظهار داشت: یکی از سیاست های اصولی سازمان بهزیستی این است که با واگذاری تعدادی از پرونده ها به مراکز غیر دولتی و معتبری که از افراد دارای معلولیت حمایت می کنند، فعالیت های خود را انجام بدهد.

وی در ادامه بیان کرد: از ابتدای سال برای ۱۷هزار معلول به میزان ۴۶۷ میلیون تومان فاکتور درمان ارائه داده ایم ولی فقط ۶۰ میلیون به ما پرداخت کرده اند که این میزان تنها جوابگوی هزینه های یک خانواده است.

رئیس اداره بهزیستی شهرستان ری درخصوص مناسب سازی تصریح کرد: مناسب سازی معابر برای تحقق قانون حمایت از جامعه معلولین در حوزه اختیارات شهرداری است که با کمیته هایی که تشکیل شده اقدامات خوبی در این زمینه صورت گرفته و این روند باید ادامه داشته باشد تا به انتظارات مورد نظر برسیم و همچنین مناسب سازی منازل معلولان در دستور کار قرار دارد.

بازدید  ۷هزار پرونده با ۸ مددکار امکان پذیر نیست

شجاعی معاونت توانبخشی بهزیستی شهرستان ری گفت: طبق بررسی از موجودی انبار، نظارت و بازدید در انبار ضعیف بوده است ولی مشکلات در حدی نیست که آقای جابری بیان کرده اند.
وی افزود: با توجه به اینکه در مرکز کوروس به ازای ۷هزار پرونده فقط ۸ مددکار داریم، بازدیدی که ما انتظار داریم انجام شود امکان پذیر نیست.

شجاعی ادامه داد: ۱۷ هزار پرونده ری با ۱۷ هزار پرونده تهران برابر نیست زیرا به دلیل انبوه مشکلات معیشتی، تجهیزاتی، بهداشتی و … که افراد تحت پوشش ری دارند، رسیدگی به همه آنها به نحو مطلوب انجام نمی شود و لذا واگذاری پرونده ها به امور خیریه را دستور کار قرار داده ایم.

وی با بیان اینکه اعتبار یارانه ای سهم خانوار به بهزیستی ری پرداخت نشده است، تصریح کرد: به دلیل مشکلات فیزیکی و معیشتی که در این منطقه وجود دارد نگاه ویژه مسؤولان را می طلبد.

نیازهای معلولان ضایعه نخاعی ری تا پایان سال برطرف می شود

حسین نحوی نژاد معاونت امور توان‌بخشی سازمان بهزیستی کل کشور در گفتگو با خبرنگار آفتاب ری اظهار داشت: یکی از سیاست های اصولی سازمان بهزیستی این است که فعالیت های خود را در چهارچوب محور مشارکتی با کمک گروههای غیر دولتی و معتبری که از افراد دارای معلولیت حمایت می کنند، انجام بدهد.

نحوی نژاد گفت: ما از این موضوع استقبال و ظرفیت سازی می کنیم که طرح ها و برنامه های خود را با کمک دوستانی که در گروههای غیر دولتی هستند انجام بدهیم.

وی افزود: مرکز راگا یکی از انجمن های مفیدی است که در یک منطقه محروم شروع به کار کرده و یکی از مشکل دارترین گروه معلولان ضایعه نخاعی را تحت پوشش قرار داده است.

معاون امور توان‌بخشی سازمان بهزیستی با بیان اینکه نیازهای معلولان ضایعه نخاعی زیاد است، تصریح کرد: آموزش، ایاب و ذهاب، اشتغال و مسکن نیازهایی است که بایستی از طریق نهادهای غیردولتی پیگیری شود، تا اهداف مورد نیاز این افراد محقق شود.

نحوی نژاد ادامه داد: در باب تامین لوازم بهداشتی که از ضروریات این افراد است، سعی می کنیم همکاری نزدیکی با این مرکزداشته باشیم و اعتبارات این مرکز با توجه به محروم بودن منطقه افزایش پیدا کند و برخی کارهای پژوهشی و طرح ریزی و برنامه ریزی های آینده را مبتنی بر شواهد با مستندات خوب جلو ببریم.

وی با تاکید بر اینکه با نگاه ویژه ای مشکلات ری را بررسی می کنیم، افزود: مرکز راگا طرح های خود را در خصوص تامین بودجه به ما ارائه بدهند تا پایان سال با افزایش اختصاص بودجه این مشکلات برطرف شود.

لازم به ذکر است تعدادی از معلولان تحت پوشش بهزیستی ری به خبرنگار آفتاب ری گفتند: یک ماه پیش برای دریافت وسایل مورد نیاز بهداشتی مراجعه کردیم ولی به ما گفتند لوازم مورد نیاز شما تمام شده و به ما لوازمی دادند که به دردمان نمی خورد و گفتند فقط همین را داریم.

انتهای پیام/

 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.