منتشر شده در :  ۱۳۹۷/۰۴/۳۰                                 ساعت:  ۲:۱۵ ب.ظ      
مدیر عامل سازمان بهشت زهرا (س) در واکنش به قیمت قبرهای میلیونی تشریح کرد:

قبرهای میلیونی بهشت زهرا(س) از شایعه تا واقعیت!+فیلم

مدیرعامل سازمان بهشت زهرا سلام‌الله علیها با تشریح کمترین و بیشترین قیمت قبر در این آرامستان گفت: خرید و فروش قبر در بهشت زهرا(س) ممنوع است.

چاپ خبر
به گزارش آفتاب ری،به نقل از شبکه خبری تهران نیوز، ۱۹ تیر ماه بود که یکی از مصوبات شورای شهر تهران با عنوان «اصلاحیه تعرفه خدمات سازمان بهشت زهرا(س)» سر و صدای زیادی به پا کرد و با تیترهایی همچون «مرگ هم گران شد» و «فعلاً نمیرید» دستمایه رسانه‌ها و کاربران فضای مجازی شد.

برای آگاهی از جزئیات این مصوبه و هم‌چنین به بهانه ایام سالروز تاسیس سازمان بهشت زهرا(س) به دفتر سعید خال، مدیر عامل این سازمان و شهردار حرم مطهر امام خمینی(ره) رفتیم تا با وی به گفت‌وگو بنشینیم.

آن‌چه که در ادامه از نگاه شما می‌گذرد، مشروح گفت‌وگوی خبرنگار سرویس اجتماعی شبکه خبری تهران نیوز با خال است.

 

تهران نیوز: در ابتدا از جزئیات این اصلاحیه که حواشی بسیاری هم به‌همراه داشت، بفرمایید.

این مصوبه شورا دو ویژگی مهم داشت. نخست اینکه باید کار بزرگ و ستودنی این دوره شورا را تحسین کرد زیرا این مصوبه در راستای شفاف‌سازی به تصویب رسید. دیگر اینکه در این مصوبه سعی شده که نگاه ویژه‌ای به نیازمندان و مستمندان صورت بگیرد.

 

تهران نیوز: این تغییر قیمت‌ها به چه صورت است؟

یک طبقه قبر در سازمان بهشت زهرا(س) برای همه شهروندان رایگان است. هر شهروندی که به ما مراجعه کند، می‌تواند یک طبقه از سه طبقه قبر را به صورت رایگان دریافت کند و دو طبقه باقی‌مانده را با قیمت یارانه‌ای خریداری کند.

*اعطای ۲۲ هزار و ۵۰۰ قبر رایگان به مردم در سال ۹۶

متاسفانه در فضای مجازی موضوعاتی با عنوان «افزایش قیمت قبر» و یا «گران شدن مرگ» مواجه شدیم اما قاطعانه می‌گویم که در جامعه اسلامی این‌چنین نیست. ما تمهیداتی را اندیشیده‌ایم که شهروندان عزیز دچار مشکل نشوند.  ما در سال ۱۳۹۶ حدود ۲۲۵۰۰ قبر رایگان به مردم دادیم.

مصوبه اخیر شورای شهر خط بطلانی بر شایعه‌سازان بود که مسائلی مانند قبرهای ۵۰۰ میلیون و ۲۰۰ میلیون تومانی را مطرح می‌کردند. گاهی اوقات از رسانه ملی هم این موضوع مطرح می‌شود که واقعا باعث تعجب است. این قیمت‌ها به هیچ وجه در سازمان بهشت زهرا(س) وجود ندارد.

 

تهران نیوز: کمترین و بیشترین قیمت قبر در سازمان بهشت زهرا (س) چه‌قدر است؟

کمترین قیمت قبر در سازمان بهشت زهرا(س) رایگان است که به صورت رایگان در اختیار شهروندان قرار می‌گیرد و بالاترین قیمت قبر هم ۱۶ میلیون تومان می‌باشد که ۴۷ سال قدمت دارد. قیمت‌ها در بهشت زهرا(س) بسیار شفاف بوده و قیمت‌های مصوب حتی از برخی از شهرستان‌های درجه دو و سه کشور نیز ارزانتر است.

 دلال‌ها در مطرح شدن موضوعاتی با عنوان قبرهای نجومی چه نقشی داشتند؟

سواد رسانه‌ای افراد و شهروندان باید افزایش پیدا کند. مخاطبی که قیمت‌های نجومی قبر در سایت‌های مختلف را می‌بیند، باید به جعلی بودن آن پی ببرد چرا که ما قیمت مصوب و غیرقابل تخلف داریم و همواره آن را اعلام کرده‌ایم.

 

*خرید و فروش قبر در بهشت زهرا(س) ممنوع است

من عاجزانه از شهروندان خواهش می‌کنم که مراقب این کلاهبرداری‌ها باشند. وقتی که ما قبر را با قیمت ۲، ۳ و یا ۵ میلیون و حتی رایگان می‌دهیم، چرا باید قبر را ۲۰۰ تا ۴۰۰ میلیون بخرند؟

من به سایت‌های منتشرکننده این آگهی‌ها، پلیس فتا و سازمان ثبت اسناد و املاک نامه نوشتم و گفتم که خرید و فروش قبر در بهشت زهرا(س) ممنوع است و از نظر ما سندیتی ندارد.

تهران نیوز: به ارائه قبر رایگان در بهشت زهرا(س) اشاره کردید. این قبرها در کدام قسمت واقع شده‌اند؟

قبور رایگان ما در قطعات جاری ارائه می‌شوند که دارای خدمات مناسب نظیر فضای سبز و سرویس بهداشتی هم هستند. اما گاهی اوقات هم شهروندی درخواست می‌کند که متوفایش در فاز دیگری دفن شود که در این صورت قیمتش تفاوت پیدا می‌کند.

 

تهران نیوز: یک متوفی از لحظه مراجعه به سازمان بهشت زهرا(س) تا دفن در قطعات جاری باید چه‌قدر هزینه کند؟

فردی به ما مراجعه و یک طبقه قبر را به صورت رایگان دریافت می‌کند، دو طبقه دیگر را هم با قیمت یارانه‌ای سند خالی می‌گیرد و متوفایش را دفن می‌کند. انجام تمام این مراحل مبلغی حدود ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان می‌شود. حتی اگر شهروندی توانایی پرداخت این مبلغ را نداشته باشد، می‌تواند این مبلغ را تقسیط و در ۱۲ مرحله پرداخت کند.

 

*تنها سازمانی که کلمه «ندارم» در آن معنی دارد

تهران نیوز: اگر شهروندی حتی توانایی قسط بندی را هم نداشته باشد باید چه کند؟

حتی اگر کسی هم توانایی پرداخت مبلغ ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان در ۱۲ ماه را نداشته باشد و ما نیز این موضوع را تشخیص دهیم، حکم معافیت آن فرد از پرداخت هزینه صادر می‌شود. ۴۷ سال است که ما فعالیت می‌کنیم اما آیا این جمله را شنیده‌اید که کسی بگوید من به خاطر پول نداشتن نتوانستم مُرده‌ام را در بهشت زهرا(س) دفن کنم؟ شاید به جرئت بتوانم بگویم در تنها سازمانی که کلمه “ندارم” معنی دارد، سازمان بهشت زهرا(س) است.

 

*۳۰۰ هزار تماس تلفنی در یک سال!

تهران نیوز: در سال چند نفر را پذیرش می‌کنید؟

ما در سال حدود ۵۲ هزار نفر را در سال پذیرش می‌کنیم. ناوگان حمل متوفای شهری ما حدود ۶ میلیون کیلومتر ماموریت انجام می‌دهد. ناوگان حمل متوفای شهرستان‌های ما ۹ میلیون کیلومتر ماموریت انجام داده است. ۳۰۰ هزار تماس تلفنی در ارتباط با کار متوفی حاصل شده است و نکته دیگر اینکه همکاران من در تمام روزهای سال باید کار کنند و تعطیلی برایشان معنایی ندارد.

یکی از معدود سازمان‌هایی که بدون تعطیلی و وقفه کار می‌کند، سازمان بهشت زهرا(س) است و با وجود همه این شرایط، ما حتی فرصت یک اشتباه را هم نداریم و باید تمرکزمان را بر روی کارمان بگذاریم.

 

*بیشترین آمار مرگ در دی ماه گزارش شده است

تهران نیوز: آمار مراجعه کنندگان در سال ۹۷ نسبت به سال قبل چه تغییری داشته است؟

به طور متوسط ۵۲ هزار نفر در سال پذیرش می‌کنیم که این رقم در سال ۹۶ حدود ۳۶ هزار نفر بود. از این ۳۶ هزار نفر حدود ۳۰ تا ۳۵ درصد را بانوان و حدود ۶۰ تا ۶۵ درصد را آقایان تشکیل می‌دادند. معمولا در هر سالی که می‌گذرد، با افزایش آمار مرگ و میر مواجه هستیم. بیشترین آمار مرگ و میر را هم معمولا در دی ماه هر سال داریم.

 

تهران نیوز: در پایان اگر مطلبی باقی مانده است، بفرمایید.

ما معتقدیم که کار بهشت زهرا(س) یک کار فیزیکی نیست. ما فقط در عملیات دفن و خاکسپاری فعالیت نداریم. شهردار تهران مطلبی را با موضوع زیست‌پذیری شهر مطرح کردند. زیست‌پذیری صرفا در حوزه خدمات شهری و نظافت نیست بلکه زیست معنوی و اخلاقی هم مد نظر است.

در سازمان بهشت زهرا(س) سعی بر این است که ما مرگ‌اندیشی، مرگ‌آگاهی و مرگ‌باوری را در میان مردم ترویج کنیم زیرا اگر مردم بپذیرند «مرگ، حق است»، زندگی‌شان معنوی می‌شود.

ما در طول سال‌های اخیر با ساخت نماهنگ‌های متفاوت و اقدامات فرهنگی موثر سعی کرده‌ایم که این مرگ‌باوری را در میان مردم رواج دهیم. زیست اخلاقی و معنوی نیاز اصلی جامعه امروز ماست که بهشت زهرا(س) در حد توانش به این موضوع پرداخته است.

 

فیلم گفت‌وگوی «تهران نیوز» با سعید خال، مدیرعامل سازمان بهشت زهرا سلام‌الله علیها

http://

انتهای متن/*

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.