منتشر شده در :  ۱۳۹۷/۰۷/۱۵                                 ساعت:  ۱۱:۰۰ ق.ظ      

فوری: CFT تصویب شد

جلسه علنی مجلس با ریاست علی لاریجانی صبح امروز برای بررسی لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT) با حضور ۲۶۳ نفر از نمایندگان در صحن مجلس آغاز شد. براساس گزارشات حجت‌الاسلام سیدمحمود علوی وزیر اطلاعات، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه، …

چاپ خبر
به گزارش آفتاب ری، جلسه علنی مجلس با ریاست علی لاریجانی صبح امروز برای بررسی لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT)  با حضور ۲۶۳ نفر از نمایندگان در صحن مجلس آغاز شد.

براساس گزارشات حجت‌الاسلام سیدمحمود علوی وزیر اطلاعات، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه، محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه و همچنین رحمت‌الله اکرمی سرپرست وزارت امور اقتصادی و دارایی در جلسه علنی امروز برای بررسی لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم در صحن علنی مجلس حاضر شدند.

تا کنون ۴۰ تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به هیئت‌رئیسه پارلمان خواستار رأی‌گیری شفاف برای لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسم( CFT ) شدند.

*مخالفان و موافقان ( CFT )

*برخی اجازه وارد شدن ارز به کشور را ندادند تا الزامات (FATF) را تصویب کنند

دهقان، نماینده مخالف پیوستن به CFT در صحن بیان کرد: ملت ایران بداند که علت قیمت ۱۸ هزار تومانی دلار الزامات FATF بود، هدف خود جمهوری اسلامی ایران است نه حزب الله، هزار حزب الله لبنان فدای جمهوری اسلامی ایران است.

وی همچنین گفت: هیچ کجا به FATF نپیوسته است، تنها ۳۵ کشور و ۲ نهاد بین المللی آن را پذیرفته‌اند، آمار دروغ ندهید که همه به FATF پیوسته‌اند.

دهقان اضافه کرد:  ما در سال‌های ۹۰ و ۹۱ تحریم‌های آمریکا، اتحادیه اروپا و شورای امنیت را داشتیم، اما به صورت غیررسمی کارمان را انجام می‌دادیم و به الزاماتی که این گروه ویژه اقدام مالی(FATF) برای ایران دیکته کرده، پایبند نبودیم. ده‌‌ها میلیارد دلار نفت فروختیم و ارز آن را وارد کشور کردیم.

عضو شورای مرکزی فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس تصریح کرد: در این دو سال گذشته، دوستان برای اینکه می‌خواستند ثابت کنند که به اصطلاح با هنجارهای بین‌المللی هماهنگ هستند، لذا اجازه نداند که ارز وارد کشور شود، بخشی از علت اینکه کشور در زمینه اقتصادی دچار بحران شد، اجرای الزامات (FATF) توسط دولت بود.

*ما چه کمکی به تروریسم می‌کنیم که نگران لو رفتنه آن هستیم ؟

بهروز نعمتی نماینده موافق CFT در ادامه می‌گفت: ما با تصویب نکردن این لایحه به دشمنان بهانه می‌دهیم، امروز همان‌هایی که قبلا در تحریم ها به ما کمک می کردند به رییس بانک مرکزی گفته اند که اگر به FATF نپیوندید، یک سنت هم به شمت نمی توانیم بدهیم.

نعمتی در یک اظهار عجیب بیان کرد: برخی می‌گویند اطلاعات ما لو می رود، ما چه کمکی به تروریسم می‌کنیم که نگران لو رفتنه آن هستیم ؟ اکنون ۴ گروه تروریستی شناخته شده از جمله داعش ، القاعدع، طالبان و جبهه النصره وجود دارد، بقیه گروه ها در اما و اگر هاست، چرا از ترس مرگ در آینده امروز باید خودکشی کنیم؟

وی با بیان اینکه اگر رهبری موافق تصویب این لایحه نباشد به آن رای نخواهم داد، تصریح کرد:  چه کسی بحث تفحظ را بررسی می‌کند؟ چه کسی اصلا رسیدگی می‌کند اگر حق تحفظ وجود داشته باشد بین دو کشور است. یعنی دو کشور باید این موضوع بررسی کنند و آن هم دادگاهی برای بررسی آن وجود دارد.

 

*اگر عضوCFT هم بشویم مشکل مالی و پولی حل نمی‌شود.

نقوی حسینی، مخالف CFT در ادامه در جایگاه حضور پیدا کرد و گفت: امروز چه مشکلی داریم که با پیوستن به FATF بخواهیم آن را حل کنیم؟ آقای روحانی یک خط بنویسد و تضمین دهد که اگر FATF تصویب شود تمام مشکلات مالی و بانکی حل می‌شود و اگر حل نشد رییس جمهور را استیضاح و رای عدم کفایت بدهید در آن صورت ما هم به FATF رای می‌دهیم.

حسینی بیان کرد:  اگر عضوCFT هم بشویم مشکل مالی و پولی حل نمی‌شود.

این  نماینده مجلس در مخالفت با تصویب fatf به دیدار نمایندگان با رهبر انقلاب اشاره کرد و گفت:  امروز مجلس در آستانه گرفتن تصمیم مهمی است که مربوط به منافع ملی، سرنوشت جمهوری اسلامی و راهبردهای آینده این کشور است… رهبر معظم انقلاب در دیدار با نمایندگان به صراحت اعلام کرد که این کنوانسیونها در اتاق فکر استکبار جهانی پخت و پز می‌شود. ایشان فرمودند که این کنوانسیونها نباید تصویب شود. فریبکاری نباید باشد، اتفاقات گذشته نباید تکرار شود ما باید بدانیم از عضویت در این کنوانسیونها چه می‌خواهیم و آیا مشکلات ما با پیوستن به آنها حل می‌شود یا خیر؟

*رهبری به بنده نامه نوشتند

در ادامه لاریجانی رئیس مجلس در پاسخ به آقای نقوی حسینی به یک نامه از طرف رهبر انقلاب اشاره کرد و گفت: سخن من در مورد کلیت کنوانسیون ها بود، نه کنوانسیونی خاص، خوب نیست اینطور جا انداخته‌اید که رهبری نظری دارند و ما در مجلس نمی‌خواهیم اعمال کنیم.

رئیس مجلس ادامه داد: من در جلسه ی غیرعلنی توضیح دادم و فکر نمی کردم شما دوباره بگویید، ما در جلسه‌ای که با رهبری داشتیم احساس کردیم ایشان مخالف این لوایح هستند، من از ایشان سوال کردم و نامه‌ای در پاسخ ما نوشته شد.

او نامه رهبری را این گونه بازگو کرد:  به دنبال فرمایشات معظم له در جلسه دیدار با نمایندگان، رهبری فرمودند آنچه من در دیدار با نمایندگان گفتم در خصوص اصل کنوانسیون‌ها بود نه کنوانسیونی خاص؛ و من با بررسی لایحه‌ای خاص در مجلس مخالف نیستم.

 

 

صبح امروز و همزمان با آغاز به کار مجلس شورای اسلامی، جمعی از دانشجویان سراسر کشور مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی تجمع کردند. دانشجویان در این تجمع  خواستار رأی منفی مجلس به لایحه الحاق ایران به کنوانسیون بین‌المللی مقابله با تامین مالی تروریسم(CFT) شدند

 

*ماجرای fatf چیست؟

 

ابتدا با ید بدانیم fatf نام یک قرارداد نیست بلکه یک سازمان بین دولتی است که مخفف عبارت «گروه ویژه اقدام مالی» (Financial Action Task Force – FATF) است.

این گروه ویژه مالی در سال ۱۹۸۹ به ابتکار کشورهای عضو گروه «جی ۷» تشکیل شد تا بررسی‌هایی درباره وضعیت قوانین مبارزه با پول‌شویی در بازارهای مختلف مالی را در سرتاسر جهان انجام دهد و نتیجه آن را در جلسات هر چهار ماه یک بار خود به اطلاع کشورهای عضو برساند تا این کشورها بتوانند ریسک سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی هدف را بررسی و در مورد سرمایه‌گذارانی که به «کشورهای مشکوک» می‌روند احتیاط کنند.

در این زمان، گروه ویژه اقدام مالی، تنها ۱۶ عضو رسمی داشت و وظیفه‌ای که برایش در نظر گرفته شده بود این بود که روند پول‌شویی در دنیا را بررسی کند، در سطح ملی و بین‌المللی بر نحوه اجرای قوانین و فعالیت‌های مالی کشورها نظارت و استانداردهایی برای مبارزه با پولشویی طراحی کند.

مقررات مبارزه با پولشویی شامل قوانینی است که اشخاص و شرکت‌ها را موظف می‌کند در مورد نحوه کسب درآمدشان به دولت‌ها توضیح دهند، از این راه، پول‌هایی که از راه‌های نامشروع، مانند قاچاق، رشوه و تخلف‌های مالی به دست آمده است، برای ورود به بازارهای مالی با دشواری بیشتری رو به رو می‌شود و سلامت نظام مالی و اقتصادی قابل تضمین‌تر خواهد بود.

در سال ۲۰۰۱ بعد از حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر به برج‌های مرکز تجارت جهانی در نیویورک، یک وظیفه دیگر هم به عهده کارشناسان سازمان گذاشته شد و آن این‌که «بازارهای هدف برای سرمایه‌گذاری را از نظر وجود امکان تامین مالی تروریسم» بررسی کنند.

کارشناسان FATF بر اساس گزارش‌های رسمی کشورهای مختلف از جمله در مورد شفافیت مالی، قوانین مالیاتی و مانند آن نظرات مشورتی خودشان را در مورد میزان ریسک سرمایه‌گذاری در آن کشورها اعلام می‌کنند که مورد استناد سرمایه‌گذاران بین‌المللی قرار می‌گیرد.

FATF در مورد پولشویی ۴۰ توصیه و در مورد تامین مالی تروریسم ۹ توصیه دارد که بر اساس آنها کشورهای مختلف را بررسی و رده‌بندی می‌کند. توصیه‌های این نهاد می‌تواند از طریق وضع قوانین داخلی توسط کشورها، به اجرا دربیاید و زمینه‌های پولشویی و تامین مالی تروریسم را کاهش دهد.

*لیست سیاه fatf چیست؟

بعد از چند سالی و بالا و پایین، سرانجام اولین بار در کتاب مرجع سال ۲۰۰۹ FATF برای کشورها و ارزیابان، معیارهای نهایی بررسی‌های FATF معرفی شد، اما از ۹ سال قبل از آن، یعنی از سال ۲۰۰۰ میلادی، گروه ویژه اقدام مالی، در گزارش‌های سالانه‌اش، یک «لیست سیاه» از کشور هایی که با معیار این نهاد، پرخطرترین کشورها برای سرمایه‌گذاری هستند قرارد داده بود. این لیست سیاه همان لیستی بود که از طرف « سازمان همکاری‌های اقتصادی و توسعه‌ای» یا OECD نیز منتشر می‌شد و عنوان آن هنوز هم «کشورها و قدرت‌های نامناسب برای همکاری» است.

این لیست شامل کشورهایی است که از نظر کارشناسان این سازمان، در مبارزه جهانی علیه پولشویی و تامین مالی تروریسم همکاری نمی‌کنند. البته با وجود تمام انتقادهایی که به این لیست وارد بود است، بعد از اجلاس « جی ۲۰» در سال ۲۰۰۸ این نهاد تصمیم گرفت بررسی‌هایش را دقیق‌تر و معیارهایش را سخت‌گیرانه‌تر بررسی کند.

در سال ۲۰۰۹ برای اولین بار، نام ایران در کنار نام پاکستان، ازبکستان، ترکمنستان وارد لیست سیاه پیشنهادهای سرمایه‌گذاری FATF شد. در سال‌های بعدی نیز گزارش‌ها ادامه پیدا کرد و نام ایران در راس لیست سیاه به چشم می‌خورد، در حالی که FATF این حق را برای خودش محفوظ می‌دانست که در بررسی‌های تازه نام بعضی کشورها را از لیست حذف و نام کشورهای دیگری را به آن اضافه کند، اما ایران در کنار کره شمالی، در جایگاهی حتی بدتر از «لیست سیاه» و در فهرست کشورهایی قرار می‌گرفت که توصیه می‌شد علیه آنها «اقدامات مقابله‌ای» انجام شود.

 

با پیوستن هر کشور به  FATF باید تمام اطلاعات مالی کشور و حتی حساب‌های اشخاص عادی کشور در اختیار آمریکا و اعضای آن قرار می‌گیرد. به عبارت دیگر با پیوستن جمهوری اسلامی باید تمام مبادلات بانکی ما زیر نظر این سازمان باشد و آن‌ها به هر بهانه‌ای می‌توانند ایران را از تبادلات مالی خارج کنند.

 

انتهای متن/*

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.