منتشر شده در :  ۱۳۹۶/۰۳/۲۱                                 ساعت:  ۲:۳۷ ب.ظ      
کارشناس مسائل خاورمیانه در گفتگو با آفتاب ری:

فشار به قطر برای انعقاد قرارداد تسلیحاتی با آمریکا/پرداخت رشوه های کلان عربستان به کشورهای عربی برای قطع رابطه با قطر/تلاش ترکیه برای حضور نظامی در خلیج فارس

کارشناس مسائل خاورمیانه با بیان اینکه اگر جنگی بین قطر و عربستان صورت بگیرد کل منطقه را درگیر و پای قدرت های منطقه ای و فرامنطقه ای را به خلیج فارس باز خواهد کرد، گفت: دستگاه دیپلماسی ایران باید به گونه ای عمل بکند که اجازه برخورد نظامی میان قطر و عربستان را ندهد.

چاپ خبر
حسن هانی زاده کارشناس مسائل خاورمیانه در گفت و گو با خبرنگار آفتاب ری، اظهار داشت: اختلافات قطر و عربستان یک سلسله اختلافات ریشه ای و عمیق است و آل سعود به نیابت از آمریکا تلاش می کند که سیاست های خود را بر سایر کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس اعمال بکند.

تشکیل جبهه عبری عربی علیه ایران

وی با اشاره به اتفاقات اخیر در عربستان، گفت: همزمان با سفر دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به ریاض، عربستان یک قرارداد خرید تسلیحات نظامی ۵۰۰میلیارد دلاری با آمریکا منعقد کرد و یک جبهه عبری عربی را علیه ایران تشکیل داد.

هانی زاده بیان کرد: قطر به اتفاق سیاست مستقلی که در شورای همکاری خلیج فارس دارد و روابط خود را با ایران بر اساس منافع ملی ترسیم می کند، در برابر هژمونی و نگاه تهاجمی عربستان به ایران واکنش نشان داد و همچنین امیر قطر به شدت عربستان را مورد انتقاد قرار داد.

وی ادامه داد: قطر یکی از کشورهایی است که در طول ۳۶سال گذشته و از سال ۱۹۸۱  که شورای همکاری خلیج فارس تشکیل شد، نقش تعدیل کننده ای در رفتار سیاسی عربستان نسبت به ایران داشته است.

اختلافات بین عربستان و قطر به دلیل حمایت قطر از محورهای مقاومت است

کارشناس مسائل خاورمیانه با اشاره به وضعیت کنونی قطر، تصریح کرد: عربستان سعی می کند دوحه را از ایران جدا کند و قطر را وادار کند که سیاست های عربستان را اعمال کند و لذا به نظر می رسد اختلافات بین عربستان و قطر به دلیل نقش قطر در حمایت از جنبش های رهایی بخش فلسطین و حزب الله و دیدگاه نزدیکش به ایران افزایش پیدا کرده است.

هانی زاده گفت: برای پیش بینی نتیجه این تنش ها چندین گمانه زنی وجود دارد؛ اول اینکه قطر به تبعیت از عربستان یک قرارداد چند صد میلیارد دلاری خرید سلاح از آمریکا را منعقد کند و آمریکا هم به عربستان و کشورهای عرب حوزه خلیج فارس دستور بدهد که با قطر ملایم تر رفتار بکنند.

با متمایل شدن قطر به جبهه مقاومت، شورای همکاری خلییج فارس دچار فروپاشی می شود

وی دومین گمانه زنی را متمایل شدن قطر به محورهای مقاومت دانست و افزود: احتمال دارد قطر به ایران، روسیه، عراق و سوریه نزدیک بشود و این امر موجب خواهد شد که قطر و به تبع آن پادشاهی عمان و کویت از شورای همکاری خلییج فارس خارج بشوند و این شورا دچار فروپاشی بشود که در این صورت در آینده این اختلافات و صف آرایی بین کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس افزایش پیدا می کند.

کارشناس مسائل خاورمیانه احتمال گزینه نظامی را بسیار ضعیف دانست و اظهار داشت: اگر جنگی بین قطر و عربستان هم صورت بگیرد طبیعتا کل منطقه را درگیر خواهد کرد و پای قدرت های منطقه ای و فرامنطقه ای را به خلیج فارس باز خواهد کرد و اکنون ترکیه نیز تلاش می کند از وضعیت موجود برای استفاده از گاز قطر و حضور نظامی در خلیج فارس استفاده بکند و به این صورت پای ترکیه به صورت نظامی به خلیج فارس باز بشود.

رژیم صهیونیستی با استفاده از ظرفیت عربستان، مانع همکاری  قطر با حماس می شود

هانی زاده در ادامه بیان کرد: قطر یکی از حامیان حماس، جهاد اسلامی و جنبش های رهایی بخش فلسطین است و به همین دلیل اسرائیل به دلیل نزدیکی با عربستان و رابطه تنگاتنگی که با آل سعود برقرار کرده سعی می کند قطر را تحت فشار قرار بدهد که به حماس کمک نکند.

وی اضافه کرد: عربستان کشورهایی مانند مصر، سودان، اردن، بحرین و امارات را با پرداخت رشوه های کلان وادار کرده که با قطر قطع رابطه کنند.

دستگاه دیپلماسی ایران باید هوشمندانه عمل کند

هانی زاده با بیان اینکه این تنش ها فرصت بسیار خوبی برای ایران است که بتواند نقش هژمونی و تهاجمی عربستان را کاهش بدهد، گفت: دستگاه دیپلماسی ایران باید با هوشمندی، حوادث پیش آمده بین قطر و عربستان را رصد بکند و با توجه به اینکه کویت تلاش می کند پادرمیانی کند، ایران نیز می تواند پیشنهاد میانجیگری را ارائه بدهد هرچند عربستان مایل به این کار نیست.

کارشناس مسائل خاورمیانه تاکید کرد: ایران باید به شدت قطر را به لحاظ اقتصادی، رسانه ای و سیاسی تقویت و عربستان را منزوی بکند. ایران باید به گونه ای عمل بکند که اجازه برخورد نظامی میان قطر و عربستان را ندهد و اگر این اختلافات در این سطح ادامه پیدا بکند به نفع ایران خواهد بود.

انتهای پیام/

 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.