منتشر شده در :  ۱۳۹۶/۰۸/۲۳                                 ساعت:  ۱۱:۰۰ ق.ظ      
رئیس اداره کتابخانه‌های شهرستان ری:

فرهنگ مطالعه باید از دوران کودکی نهادینه شود/۱۲هزار نفر در کتابخانه های ری عضویت دارند

رئیس اداره کتابخانه‌ های شهرستان ری گفت: برنامه های فرهنگی متنوعی جهت ترویج مطالعه در کتابخانه ها اجرا می کنیم.

چاپ خبر
علی اکبر قربانی رئیس اداره کتابخانه‌های شهرستان ری در گفت‌وگو با خبرنگار آفتاب ری، اظهار داشت: با مطالعه، آگاهی و دانش اجتماعی افراد بیشتر می شود و هرچه میزان مطالعه بیشتر باشد آگاهی و پیشرفت جامعه تضمین می شود.

قربانی گفت: ۱۶کتابخانه در شهرستان ری تحت نظر نهاد کتابخانه های عمومی کشور فعالیت می کنند که ۱۰باب آن کتابخانه شهری و ۶ باب نیز کتابخانه روستایی است که کتابخانه های شیخ کلینی، زکریای رازی، امام خمینی، کوثر، علامه دهخدا از جمله کتابخانه های شهری هستند و در مجموع نزدیک به ۱۲هزار نفر در این کتابخانه ها عضویت دارند.

وی با بیان اینکه کتابخانه‌های شهرستان ری دارای بیش از  ۱۹۱ هزار جلد کتاب است، افزود: بیشترین کتابهایی که توسط اعضا درخواست می شود به ترتیب کتابهای کنکور، کمک درسی، آموزشی، ادبیات داستانی، علمی، هنر خانگی و دینی و مذهبی هستند.

قربانی ادامه داد: بیشترین رده سنی که عضو کتابخانه ها هستند، دانش آموزان هستند و در تفکیک جنسیت نیز عضویت زنان بیشتر از مردان است و در کل هرساله شاهد افزایش اعضا هستیم چنانکه در سال ۹۵، حدود ۱۰هزار عضو داشتیم.

وی با اشاره به فعالیت های فرهنگی کتابخانه ها بیان کرد: یک سری برنامه های سازمانی مانند “نشست کتابخوان” در این مراکز انجام می شود و کتابهای خوانده شده به اشتراک گذاشته می شود که در ترویج کتابخوانی تاثیر خوبی دارد و همچنین طرح “کتاب‌خوان ماه” در راستای معرفی کتب فاخر و ترویج فرهنگ مطالعه در جامعه توسط نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور اجرا می‌شود.

رئیس اداره کتابخانه‌های شهرستان ری ادامه داد: “کتاب‌خوان ماه” که در قالب رونمایی، جمع خوانی و دیگر برنامه های متعدد اجرا می شود، طرحی برای ارتقای فضایل اخلاقی و فرهنگ عمومی از طریق مطالعه کتاب‌های مفید و فاخراست.

جمع خوانی برای کودکان، نقد و بررسی کتابها، نمایشگاههای موضوعی کتاب در کتابخانه ها، کارگاه داستان نویسی و شاهنامه خوانی دیگر برنامه هایی بود که قربانی ذکر کرد و افزود: فضای کتابخوان مجازی یکی دیگر از طرح ها است که وقتی فردی کتاب را از کتابدار طلب می‌کند، در مدت ۲ الی ۵ دقیقه کتاب را در سایت مربوطه معرفی می کنند.

وی با بیان اینکه شخصیت کودکان باید از سنین پایین بر اساس تعالیم و آموزه های دینی شکل بگیرد، تصریح کرد: بیشترین تاکید نهاد کتابخانه ها بر کودکان و نوجوانان است و در این راستا برنامه های متنوعی از جمله نشست کتاب کودک، جمع خوانی و معرفی کتاب جهت ترغیب کودکان به ترویج فرهنگ کتابخوانی صورت می گیرد.

قربانی با بیان اینکه همزمان با هفته کتاب و کتابخوانی بیش از ۵۰ برنامه متنوع فرهنگی در راستای ترویج فرهنگ مطالعه در شهرستان ری برگزار می شود، گفت: ثبت نام رایگان در کتابخانه های عمومی، زنگ کتابخوانی در مدارس، رونمایی و جمع خوانی از برنامه های ۲۴ آبان ماه (روز کتاب و کتابخوانی) است.

وی با بیان اینکه کتابخانه های ری در استان تهران به لحاظ عضویت و امانتداری جزو برترین ها است، تصریح کرد: وضعیت مطالعه باید خیلی بیشتر از این باشد و باید رو به سوی استانداردها حرکت کنیم و بر اساس شاخصها و در جهت مطلوب پیشرفت نماییم.

رئیس اداره کتابخانه‌های شهرستان ری با اشاره به گسترش فضای مجازی و شبکه های اجتماعی اظهار داشت: هیچ چیزی جای کتاب را نمی گیرد و فناوری و تکنولوژی جدید نمی تواند به اندازه رسانه مکتوب تاثیرگذار باشد و لذا تمامی مسئولان و دست اندرکاران فرهنگی و رسانه ای باید در جهت آشنایی مردم و به ویژه جوانان و نوجوان با مقوله کتابخوانی اهتمام ویژه داشته باشند چرا که رشد کتابخوانی در جامعه باعث غنای فرهنگی و توسعه اجتماعی کشور می شود.

قربانی با بیان اینکه در شهرری عموم کتابخانه ها وضعیت مطلوبی دارند، تصریح کرد: در چندسال گذشته بخش اعظمی از مشکلات کتابخانه ها را با تجهیز امکانات لازم برطرف کرده ایم و از آنجا که نهاد کتابخانه ها، اداره کردن کتابخانه ها را بر عهده دارد و به لحاظ کمبود بودجه نمی تواند وارد کتابخانه سازی شود؛ به همه بخشداری و دهداری ها اعلام کرده ایم فضایی به عنوان کتابخانه در نظر بگیرند و ما تجهیزات کتاب و پرسنل را تامین می کنیم.

وی در پایان تاکید کرد: باید تبلیغ کتابخوانی توسط رسانه های تاثیرگذار مانند صدا و سیما بیشتر صورت بگیرد و بتوانیم خانواده ها را ترغیب کنیم تا کتاب را به عنوان کالایی در سبد خانواده ها قرار بدهند.

۲۰ تا ۲۶ آبان ماه به عنوان هفته کتاب و کتابخوانی نامگذاری شده است.

انتهای متن/

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.