منتشر شده در :  ۱۳۹۷/۰۹/۱۵                                 ساعت:  ۹:۴۹ ق.ظ      
پول نفت و جیب گشاد سینماگران ایران/

طلبکاری سلبریتی‌ها از مردم

با توجه به اینکه صنعت سینما در ایران با بودجه عمومی فعالیت می‌کنند و بازیگران با پول بیت المال به این جایگاه رسیدند، تولد فرزند خود در ایران را یک حقارت می‌دانند.

چاپ خبر
به گزارش آفتاب ری، لیست برخی از بازیگرانی که فرزندان آن‌ها خارج از کشور به دنیا آمدند هفته پیش در رسانه‌ها منتشر شد. در این لیست اسامی ۲۳ نفر از بازیگران سینما و تلویزون  که حاضر نشدند فرزند خود را در ایران به دنیا بیاورند آورده شده است.

سام درخشانی یکی از بازیگرانی که تولد فرزندش در کانادا را یک هدیه گران‌بها به کودکش عنوان کرد به دنیا آمدن یک فرد در کانادا را  افتخار بزرگ می‌داند. بیشتر کاربران در شبکه‌های اجتماعی بر این باروند که بازیگران و سلبریتی‌ها بر خلاف اینکه حرف از وطن‌خواهی و مردمی بودن می‌زنند، هیچ گونه حسی نسبت به کشورشان ندارند.

 

پست نیکی کریمی بازیگری سینما در مورد حادثه هواپیمایی سنندج

 

صنعت سینما در جمهوری اسلامی ایران  از بودجه کشور تامین می‌شود. سازمان صدا و سیما دارای زیر مجموعه‌های مختلفی برای تولیدات برنامه‌های خود است که هر ساله بودجه‌های کلانی را به آن‌ها اختصاص می‌دهد. سازمان سینمایی طبق جدولی که در زیر مشاهده می نمائید، اقدام به تخصیص بودجه به مراکز زیربط خود نموده است:

 

 

 

در اکثر کشورهای دنیا صنعت سینما  کاملا خصوصی است، برخلاف بسیاری صنایع، حتی در گذشته و به شکل تاریخی  به شکل خصوصی شکل گرفت. این یعنی اگر رابرت دنیرو برای بازی در یک فیلم حتی ۳۰ ملیون دلار هم دستمزد بگیرد، این پول از ثروت عمومی پرداخت نشده است. قرار است این پول از محل انواع مختلف فروش فیلم پرداخت شود. به همین منظور این وسط اگر یک فیلم دچار شکست تجاری شود، به اموال عمومی آسیب نمی رسد. دولت آمریکا هم نمی‌تواند چندان به سینماگران منت بگذارد.

در اکثر کشورها سینما در کنار سایر صنایع به عنوان یک قطب اقتصادی عنوان می‌شود و محصولات خود را به سایر کشورها صادر می‌کنند و دولت تنها در حد ناظر و کنترل بر روند فعالیت‌های سینما دخالت می‌کند.

*۳۰۰میلیارد تومان به بودجه صدا و سیما در سال ۹۷ افزوده شد

صدا و سیما در قانون یک نهاد حاکمیتی‌ است؛ ردیف بودجه دارد که در مجلس تصویب می‌شود. بخش زیادی از بودجه از فروش نفت (دارایی ملی) و بخش دیگرش از مالیات (درآمد ملی) می‌باشد.

بودجه صداوسیما در سال٩٧، نسبت به سال ٩۶ حدود ٣٠٠‌ میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است و طبق آنچه در جدول شماره ٧ لایحه بودجه آمده، ‌هزارو ۶۴۶‌ میلیاردو ۴٢٠ ‌میلیون تومان پیش‌بینی شده است.

 

خبر دعوت فیگو بازیکن سابق تیم پرتغال به برنامه ۹۰ در سال گذشته جریان زیادی علیه این برنامه به راه انداخت که چرا صدا و سیما برای  نیم ساعت ۵۰۰ میلیون تومان به بازیکن سابق تیم پرتغال می‌دهیم، اما به زلزله‌زدگانی که کانکس گرفته‌اند، وام ۳ میلیونی نمی‌دهیم.

 

*تهمینه میلانی: مردم ایران عقده‌ای هستند

حسنی یکی از منتقدین سینما می‌گوید:  سینما یک صنعت ضررده است و تنها به یمن تزریق دلارهای نفتی و اخیرا با شبهه پولشویی و فساد مالی (در مورد منابع مالی سریال شهرزاد مطالعه کنید) سرپا است. ضررها همه از جیب مردم ایران پرداخت می شود تا بازیگران ایران با دریافت های نجومی اقامت آمریکا و کانادا بگیرند و در این کشورها زندگی کنند و فرزند آوری داشته باشند.

 

سینمای ایران به جای رسیده است که بازیگران و کارگردانان علنا به مردم ایران توهین می‌کند به عنوان مثال تهمینه میلانی که مردم ایران را عقده‌ای معرفی کرد بپرسد که هزینه فیلم های ایشان از کجا تامین می شود؟ فرای نقد فنی، عملکرد اقتصادی سینماگران ایران چطور توجیه می‌شود؟ می‌گویم بی مقدار، چون انتقاد از شخصیت برای برخورد با تفکر یک شخصیت، پستی است.

در اینجا بازیگران که با پول این مردم به این جایگاه رسیدند، تولد فرزند در ایران را بی ارزش تلقی می‌کنند. بازیگرانی که با پول همین مردم و حمایت آن‌ها به خارج از کشور رفتند و اکنون شروع به توهین به مردم و کشور ایران می‌کنند.

*بودجه عمومی به کامل بازیگران

بسیاری سینماگران ایران از طریق مهاجرت کلاس EB به آمریکا مهاجرت می‌کنند. در این کلاس مهاجرتی، متقاضی باید به دولت آمریکا نشان دهد که دارای توانایی برتر در زمینه کاری خود است. گستره زمینه کاری خیلی وسیع است. مثلا یک بازیگر، باید نشان دهد در فیلم‌های متعدد نقش مختلفی  داشته و جوایز متعدد را برنده شده باشد.  مهاجرت بازیگران ایرانی به واسطه اموال عمومی ممکن می‌شود. چون بدیهی است اگر فیلم‌ها ساخته نشود، این بازیگران چیزی برای تشکیل پرونده مهاجرتی نخواهند داشت.

اما خصوصی‌سازی سینمای ایران به این شکل شروع شد که برخی از کارگردانان تلویزیون با پرداختن به طنزهای جنسی مردم را به هر قیمتی به سینما کشانند آن‌ها در مصاحبه‌های خود بارها به طروق مختلف اعلام کردند که برای خندان مردم حاضرند دست از خیلی از خطوط قرمز بکشند.

این کارگردانان معتقدند که فیلم‌های ارزشی جذابیتی برای مردم ندارند اما ما شاهد بودیم که مسعود ده نمکی با سبک جدیدی از کمدی توانست مردم را سینما بکشاند و سود خود را از این صنعت به دست بیاورد.

انتهای متن/*

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.