منتشر شده در :  ۱۳۹۷/۰۴/۱۳                                 ساعت:  ۸:۳۷ ق.ظ      
رئیس شورای شهر‌ری:

طرح‌های دقیق موجب پیشرفت و عدالت در قوانین شهری می‌شود

رئیس شورای شهرستان اسلامی ری تأکید بر پیشروی ساختار برنامه ریزی شهری جلوتر از خواسته های مردم کرد و گفت: طرح ریزی های دقیق موجب پیشرفت و عدالت در قوانین شهری می شود.

چاپ خبر
به گزارش آفتاب ری، به نقل از فارس، حسن خلیل‌آبادی در پانزدهمین جلسه شورای شهرستان گفت: باید نسبت به روستاهای ری یک نگاه منعطف‌تری داشته باشیم چون تعدادی از آنان در شرایط بحرانی بسر می‌برند که بیشترین آسیب‌های اجتماعی در آنجا مشهود است.

خلیل‌آبادی افزود: با تجهیز فضاهای آموزشی و ورزشی می‌توانیم به ایجاد فرهنگی رو به رشد از آسیب‌ها پیشگیری کنیم در همین راستا بخشداران باید سهمی در تربیت مربیان داشته باشند تا باهم اندیشی از بحران به درآییم .

رئیس شورای شهرستان اسلامی ری به ۲ امر مؤثر در کاهش جمعیت‌پذیری استان تهران تأکید داشت : اولین عامل ایجاد توسعه‌ی زیرساخت‌ها در روستاها هست چون این امر سبب خواهد شد تا جاذبه‌های استان تهران کمتر به چشم بیاید و به‌نوعی به امر خودکفایی در روستاها برسیم.

وی به عامل دوم اشاره کرد: باید ساختار برنامه‌ریزی شهری و روستایی همواره یک‌قدم جلوتر از اهداف مردم پیش رود.ما اگر بخواهیم با مهاجرت و توسعه شهری مقابله کنیم باید با قانون پیش برویم چون با درگیری‌ها دغدغه‌مند خواهیم شد.

خلیل‌آبادی ادامه داد: با پیش‌بینی جمعیت‌پذیری سعی بر پیگیری منطقی مشکلات داشته باشیم ، در آن زمان قطعاً از هجوم جلوگیری و می‌توانیم با قانون پیش رویم.

رییس شورای شهرستان اسلامی ری خاطرنشان کرد: طبق برنامه‌ها به شهرک‌ها اجازه رشد دهیم ولی در مقابل تخلف‌ها قانونی برخورد کنیم نباید نسبت به حاشیه‌نشین‌ها عدم خدمات‌رسانی داشته باشیم چون حتم به‌یقین بر اساس تجربیات درگیری و هرج‌ومرج ایجاد خواهد شد .

وی تأکید کرد: پیرامون اجرای برنامه‌های بنیاد مسکن تهران در روستاها با توجه به اینکه تصویب طرح‌های روستاها و شهرداری زیر ۲۰۰ هزار نفر تصویب‌شده است توافقات سریع‌تری برای مسائل عمرانی باید شکل بگیرد .

وی پایان جلسه در پاسخ به خبرنگار خبرگزاری فارس نسبت به پیگیری تعویض نام میدان مجاور آستان شیخ صدوق(ع) گفت: این تغییر نام به‌زودی با تعویض پلاک میدان در هفته‌های آتی انجام خواهد گرفت و نام نیک امام هادی(ع) که تابه‌حال این محل را مزین کرده بود به میدان روبرویی ضلع جنوبی حرم حضرت عبدالعظیم(ع) منتقل خواهد شد.

* پیش‌بینی جمعیت‌پذیری موجب پیگیری منطقی مشکلات در روستاها می‌شود

در این جلسه مهندس احمد صفوی شهردار منطقه ۲۰ گفت: در طرح‌های جامع و تفضیلی هادی باید به میزان جمعیت‌پذیری توجه بیشتری شود بدین معنا که به‌نوعی پیش‌بینی رشد جمعیت در محل استقرار حاشیه‌نشین‌ها داشته باشیم.

صفوی بیان کرد: اگر جمعیت‌پذیری متناسب را در طرح‌های هادی روستایی لحاظ نگردد حتماً مشکلات حاشیه‌نشینی و اسکان‌های غیررسمی را افزایش‌خواهیم داد.

شهردار منطقه ۲۰ ادامه داد: لذا پیشنهاد ما این است با آن دسته از روستاهایی که نزدیک به حاشیه شهرها هستند مانند روستاهای نزدیک به شهرری و سایر مراکز بخش‌های شهرستان حتماً بحث جمعیت‌پذیری را متناسب با تحول جابجایی جمعیت با در نظر گرفتن مسائل اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی پیگیری کنیم و این پیش‌بینی‌ها را با همفکری مجموعه‌ای از ادارات در طرح‌ها لحاظ شود.

وی افزود : موضوع دیگر مشکلات عدیده‌ای روستاها در بحث نگهداری راه‌های روستایی برای جلوگیری از تخلیه خاک و نخاله فراوان در محدوده خارج شهر است که تأکید می‌شود با نصب گارد ریل درراه‌ها با یک هم‌افزایی بین ادارات با طرح یک برنامه‌ریزی دقیق به چاره‌اندیشی بپردازیم.

در ذیل این جلسه محمد صالح ضیایی بخشدار بخش حسن‌آباد فشافویه شهرستان ری گفت: دو مطلب گروگان گیر تمامی بخش‌های ما هست بحث تعیین متولی توافقات در طرح‌های جامع و تفضیلی است به‌طور مثال در کشور وزارت مسکن و شهرسازی متولی تهیه طرح‌های جامع و تفضیلی هست و بعد از تعیین و تهیه آن ابلاغ می‌شود به استانداری تا شهرهای زیر ۲ هزار نفر توسط شهردار مربوطه و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر هم وزیر کشور اعلام می‌کند .

ضیایی افزود: دهیار همان نقشی را ایفا می‌کند که شهردار داخل شهر دارد توافقات را باید دهیارها با مالکین انجام دهند

که یکی از معضلات و مشکلات ما به همین امر بازمی‌گردد که البته با تصمیم اتخاذشده توسط فرماندار ویژه شهرستان این را سه‌جانبه با بخشدار ، دهیار و بنیاد مسکن توسعه دادند .

وی بابیان اینکه نگاه‌ها در طرح ‌هادی نباید نسبت به آمارها باشد گفت: آمار ما متغیر ۶ تا ۷ هزار نفر است درصورتی‌که این تعداد با افراد غیره ساکن ما افزایش می‌یابد و مسئله بعدی نیز در این طرح تفضیلی بازنگری طرح‌هاست چون ما بحث طرح گیری نداریم تا بتوانیم سیاست‌های درستی را در طرح مهاجرت معکوس به روستاها با استفاده از اعتبارات خوبی پیش‌بینی‌شده است، پیش گیریم .

گفتنی است: پانزدهمین جلسه شورای شهرستان ری به ریاست حسن خلیل‌آبادی با حضور بخشداران و معاونت توسعه عمرانی در جمع اعضای شورا برگزار شد که اعضا همراه با مسؤولین در پیرامون اجرای طرح‌های در روستاها به گفتگو و تبادل‌نظر پرداختند.
انتهای متن/*

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.