منتشر شده در :  ۱۳۹۵/۱۰/۱۱                                 ساعت:  ۱۲:۰۹ ب.ظ      

سود پرسپولیس با برانکو و زمین‌خوردن قهرمان در نیم‌فصل حاشیه‌ای استقلال/ پیکان مدل ۹۵ سورپرایز بود

نیم‌فصل اول لیگ برتر فوتبال اتفاقات جالبی را رقم زد که در این بین می‌توان به صدرنشینی پرسپولیس و حاشیه‌هایی که آبی‌های تهران داشتند اشاره کرد.

چاپ خبر
به گزارش آفتاب ری به نقل از خبرگزاری تسنیم، افلاطون و ارسطو از بزرگان علم فلسفه بودند. شاید مشهورترین جمله‌ای که از علم این فلاسفه یونانی بین مردم دنیا باقی مانده این باشد که «هر معلولی علتی دارد». اگر قهرمانی تیمی در لیگ یا سقوط آن به رده پایین‌تر را بخواهیم معلولی بدانیم، شاید یکی از علت‌های وجودی آن نیمی از راهی باشد که تیم‌ها پشت سر گذاشته‌اند. نیمی از لیگ (به استثنای دیدار هفته پانزدهم ماشین‌سازی – سایپا که به تعویق افتاد  و ۱۹ دی برگزار می‌شود) به پایان رسیده و در این بین وضعیت خیلی تیم‌ها مشخص شده است. پرسپولیس نیم‌فصل اول را با قهرمانی به پایان رساند و ماشین‌سازی هم قعرنشین بلامنازع شد، اما مسلماً نمی‌توانیم در فوتبال علم فلسفه را پیاده کنیم. یعنی اینطور نیست که بگوییم چون پرسپولیس قهرمان نیم فصل شده، این علتی است بر قهرمانی این تیم در پایان فصل که معلول مسئله به شمار می‌رود.

خیر؛ متأسفانه علم فلاسفه بزرگی چون افلاطون و ارسطو در فوتبال جایی ندارد و این تلاش تیم‌هاست که وضعیت‌شان را در جدول مشخص می‌کند و در کنار این تلاش نمی‌توان برخی اشتباهات داوری و… را نادیده گرفت، اما در مجموع هر تیمی تلاش بیشتری کند می‌تواند بر اشتباهات داوری و حتی بدشانسی‌هایی که گاهی مربیان به آن اشاره می‌کنند، چیره شوند. حالا شاید بررسی وضعیت تیم‌ها در نیم فصل اول کمی بتواند نشان دهد که کدام تیم‌ها تلاش بیشتری کردند تا جایگاه خوبی در جدول داشته باشند که این تلاش شامل همه مسائل می‌شود از جمله تمرین، دور شدن از حاشیه، ثبات روی نیمکت تیم‌ها، تقویت تیم و… که نقش مؤثری در جایگاه فعلی تیم‌ها در جدول دارد.

*پرسپولیس

پرسپولیس، صدرنشین حال حاضر لیگ ۳۲ امتیازی است. ۳۲ امتیازی که شاید یکی از دلایل اصلی آن برانکو ایوانکوویچ باشد. سرمربی کروات سرخپوشان پس از یک فصل و نیم موفق در پرسپولیس بازهم به کار خود در این تیم ادامه داد تا ثبات حضورش روی نیمکت پرسپولیسی‌ها را به قهرمانی نیم فصل برساند. یکی از دلایل موفقت پرسپولیس در نگاهی کوتاه می‌تواند همین مسئله باشد و حالا سودی که مسئولان باشگاه می‌برند، از اعتمادی است که به برانکو داشتند. شاید در مقایسه خریدهای پرسپولیس با تیم‌های دیگر نسبت به بازیکنانی که از جمع سرخپوشان جدا شدند، کسی فکر نمی‌کرد برانکو بتواند تا این حد موفق شود، اما این اتفاق رخ داد و پرسپولیس نیم‌فصل موفق را پشت سر گذاشت. با تنها یک شکست و کمترین گل خورده که ۵ گل است.

*تراکتورسازی

تنها تیمی که توانست سایه به سایه پرسپولیس حرکت کند، تراکتورسازی بود که حتی این تیم هم ۲ امتیاز با سرخپوشان تهرانی فاصله دارد. با این حال امیر قلعه‌نویی تیم بسیار خوبی را در این فصل راهی مسابقات لیگ کرده و تراکتورسازی یکی از مدعیان جدی قهرمانی محسوب می‌شود. تیمی که نسبت به پرسپولیس شرایط ویژه‌ای دارد که می‌تواند به خوبی از آن بهره ببرد و آن هم عدم حضور در لیگ قهرمانان آسیاست. شاید همین مسئله باعث شود تراکتورسازی در مقطعی از فصل بتواند از خستگی پرسپولیسی‌ها استفاده کرده و این تیم پیشی بگیرد. قلعه‌نویی این فصل در تراکتورسازی با بهره گرفتن از بازیکنان سرباز و خریدهای زیادی که انجام داد، توانسته تیمی قدرتمند بسازد.

*ذوب‌‌آهن

یحیی گل‌محمدی دو فصل موفق را در ذوب‌آهن پشت سر گذاشت، اما در این فصل نتوانست شروع خوبی داشته باشد که شاید یکی از دلایل اصلی آن اختلاف با مدیریت بود. با این حال نتایج ضعیف ذوب‌آهن باعث شد مدیران این تیم با گل‌محمدی قطع همکاری و راه جدیدی را با سیدمجتبی حسینی، دستیار یحیی آغاز کنند. شاید کمتر کسی به موفقیت ذوب‌آهن با این شرایط فکر می‌کرد، اما این تیم اصفهانی چراغ خاموش خودش را به جمع مدعیان اضافه کرد و اکنون با ۲۵ امتیاز رتبه سوم جدول را در اختیار گرفته است. تیمی که ابتدای فصل کمترین تغییرات را داشت و حالا پس از باتجربه شدن بازیکنان جوانش، توانسته به یکی از تیم‌ها خوب لیگ تبدیل شود. تنها شکست پرسپولیس در نیم فصل اول را هم ذوب‌آهن رقم زد تا همه حساب ویژه‌ای روی این تیم باز کنند.

*پیکان

به جرأت می‌توان پیکان را تیم شگفتی‌ساز لیگ شانزدهم دانست؛ تیمی که همیشه آسانسوری بین لیگ برتر و لیگ دسته اول حرکت می‌کرد. حتی هزینه میلیاردی این باشگاه در سه فصل پیش و خرید بازیکنانی چون مهدی رحمتی،‌ محمد نصرتی، سعید دقیقی، جی‌لوید ساموئل، سیاوش اکبرپور و… هم نتوانست پیکان را از سقوط نجات دهد تا مسئولان این باشگاه متوجه شوند همه چیز در فوتبال هزینه کردن نیست و مدیریت بخشی از کار است. با این حال پیکان با هدایت مجید جلالی و تلفیقی از بازیکنان جوان و باتجربه توانست با ۲۵ امتیاز و تفاضل گل کمتر نسبت به ذوب‌آهن در رتبه چهارم جدول قرار بگیرد تا نیم فصلی استثنایی را پشت سر بگذارد. جدا از اینکه همیشه از مجید جلالی به عنوان مربی‌ای یاد می‌شود که کار کردن با جوان‌ها را به خوبی بلد است، نباید خریدهای موفق این فصل پیکان را هم نادیده گرفت. گادوین منشا، مهاجم نیجریه‌ای پیکان انتخاب خوب جلالی و کادرفنی‌اش در این فصل بود که یکی از عوامل مهم موفقیت پیکان به شمار می‌رود. حالا مدیران پیکان که با هزینه‌ای بین ۱۰ تا ۱۲ میلیارد هدف‌شان ماندن در لیگ بود، تیمی نه در حد مدعی قهرمانی، بلکه تیمی در قواره‌ها یک تیم قابل احترام دارند.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.