منتشر شده در :  ۱۳۹۶/۱۱/۲۵                                 ساعت:  ۹:۳۵ ب.ظ      
معاون وزیر جهاد کشاورزی:

سال ۹۷ واردات شکر نداریم/مشکل اصلی کشاورزان بازاریابی است

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: در بحث تولیدات دامی و کشاورزی مشکل نداریم و فقط در تقاضا و بازاریابی مشکل داریم که این بسیار ارزشمند است.

چاپ خبر
به گزارش آفتاب ری، عباس کشاورز معاون وزیر جهاد کشاورزی در مراسم تجلیل از تولیدکنندگان برتر استان تهران که در سالن اجتماعات اداره جهاد کشاورزی شهرری برگزار شد، اظهار داشت: سال ۹۳ کشاورزی ما وضعیت خوبی نداشت اما امروز می توانم بگویم که کشاورزی خوب است.

وی با اشاره به تولید ۶۷تن چغندرقند گفت: عملکرد چغندرقند ما از اروپا بیشتر است و بالای یک میلیون و ۹۰۰هزار تن شکر تولید می شود که در سال ۹۷ نیازی به واردات شکر نداریم و مشکل گندم نیز برای همیشه حل شده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه آب مهمترین چالش کشور است، تصریح کرد: ابتدا باید آب را مدیریت کنیم و در کنار آن امنیت غذایی را نیز تقویت کنیم.

کشاورز با اشاره به اهمیت امنیت غذایی گفت: قول داده بودیم ۸۰درصد امنیت غذایی را تامین کنیم و امروز این امر محقق شده است.

وی با تاکید بر بالا بردن بهره وری آب، افزود: سالی چهارونیم میلیارد مصرف آب کشاورزی کم شده و غیر از تعداد کمی محصول، مشکل تولید نداریم و معضل اصلی کشاورزان بازاریابی است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: ما به کشاورزان توصیه می کنیم تا زمانی که بازار محصولات را پیدا نکرده اند اقدام به تولید نکنند. به کشاورزان جیرفت در خصوص هندوانه و کشاورزان بوشهر در خصوص گوجه فرنگی توصیه کرده ایم کشت نداشته باشند.

کشاورز با بیان اینکه تکنولوژی تولید در کشور وجود دارد، گفت: متوسط تولید گوجه فرنگی در فضای باز بالای ۱۲۰تن است و هیچ دغدغه ای درخصوص سیب زمینی نداریم.

وی استان تهران را پیشرو در کشاورزی دانست و اظهار کرد: استان تهران باید الگوی توسعه کشاورزی باشد چرا که جمعیت و تقاضای ۲۰میلیونی این استان فرصت بزرگی برای کشاورزان تهران است و باید در این عرصه متحول باشند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه سرنوشت آب استان تهران نگران کننده است، ادامه داد: ما تمام آب سالم را شرب نمی کنیم و به شکل های مختلف مصرف و تبدیل به پساب می شود که برای استفاده مجدد از آن احتیاج به تصفیه خانه های بیشتری داریم.

کشاورز تصریح کرد: تمام حکومت ها نسبت به قیمت غذا حساس هستند و تمام کشورها فارغ از سیستم حکومتی به امنیت غذایی توجه دارند بعضی دولت ها با یارانه و بعضی با ابزارهای حکومتی سعی می کنند قیمت را پایین نگه دارند.

وی با بیان اینکه موافق مداخلات دولت نیستم، گفت: کشاورزان حق اعتراض به قیمت ها را ارند اما اگر این خواسته ها بیش از حد باشد، ممکن است عده ای از مردم توان خرید نداشته باشند و لذا نهضت کاهش هزینه باید تدبیر شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی اضافه کرد: کشاورزی فعالیت اقتصادی است و دولت باید کشاورزی را به سمت خصوصی سازی ببرد و کشاورزان نهادهای اجتماعی و اقتصادی را فعال کنند.

انتهای پیام/

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.