منتشر شده در :  ۱۳۹۶/۰۵/۱۰                                 ساعت:  ۱۱:۵۶ ق.ظ      
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس:

ساختار نظام بانکی مهمترین عامل رشد نقدینگی است

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: برای کنترل میزان نقدینگی و توسعه اقتصادی کشور باید ساختار شبکه بانکی کشور اصلاح شود، در غیر این صورت چالش‌های جدی در حوزه اقتصادی ایجاد می‌شود که خطرناک است.

چاپ خبر
سید فرید موسوی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی آفتاب ری، اظهار داشت: بانکها یکی از عوامل رشد نقدینگی هستند.

وی افزود: میزان نقدینگی امروز تهدید جدی محسوب نمی‌شود ولی به محض اینکه بخواهیم از این رکود بدون برنامه ریزی خارج شویم افزایش نقدینگی می‌تواند خطرناک باشد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به ایرادات شبکه بانکی کشور، گفت: اگر وضعیت فعلی با همین ساختار ادامه پیدا بکند، افزایش نقدینگی چالشهای جدی در حوزه اقتصادی کشور ایجاد می‌کند و ما حتما باید در شبکه بانکی ورود کنیم.

موسوی ادامه داد: نظام بانکی با یک دستورالعمل و شعار اصلاح نمی‌شود، بلکه نیاز هست که مشکلات به صورت جامع احصا شود زیرا اگر به تعویق بیفتد ممکن است موقعی به فکرش بیفتیم که کار از کار گذشته و نتوانیم اقدامات خاصی انجام بدهیم.

وی با بیان اینکه تامین مالی بیش از ۸۰درصد اقتصاد ما برعهده شبکه بانکی است، تصریح کرد: اعمال اصلاحات ساختاری در حوزه نظام بانکی یک روش ریشه‌ای است که می‌تواند از چالشهای جدی در حوزه اقتصادی جلوگیری بکند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس بیان کرد: شبکه بورس نیز در رشد اقتصادی موثر است اما توان مالی‌اش به قدری نیست که در تعاملات اقتصادی کشور نقش آفرینی جدی داشته باشد ولذا اثرگذار‌ترین نهاد، شبکه بانکی است که نقش مهمی دارد ولی خودش دچار مسائل و مشکلاتی است که باید بررسی و برطرف شود.

موسوی با بیان اینکه یک سری مشکلات مربوط به شبکه داخل بانکی است، گفت: ما در مجلس در حال بررسی بخشی از این مشکلات در طرح بانکداری جمهوری اسلامی هستیم و خود ساختار‌ها و سازوکارهای بانک مرکزی نیز باید باید مورد بررسی و اصلاح قرار بگیرد.

وی ساختار حاکمیت شرکتی و مدیریت ریسک در شبکه بانکی کشور را از موارد مهم در افزایش نقدینگی برشمرد و تصریح کرد: نرخ سودهای بانکی مهم‌ترین عامل جهت سپرده گذاری می‌باشد، بانک‌ها با استفاده از اهرم افزایش نرخ بهره تلاش می‌کنند از خروج سپرده‌ها ممانعت کنند که تهدید برای توسعه اقتصادی کشور است و باید هرچه سریع‌تر این ساختار اصلاح شود.

انتهای پیام/

 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.