منتشر شده در :  ۱۳۹۶/۱۱/۲۱                                 ساعت:  ۳:۱۲ ب.ظ      
در گفت‌وگوی کارشناس مسائل زنان با آفتاب ری مطرح شد؛

زنان برای اینکه ملعبه دست ابرجنایتکاران نشوند، پیرو ولی فقیه باشند

کارشناس مسائل زنان گفت: زنان مسلمان ایران در زمان انقلاب با حضور و فعالیت خود در عرصه سیاسی کشور، پیروزی انقلاب را رقم زدند و زنان امروز که وامدار خانواده شهدا هستند باید با پیروی از ولی فقیه در حفظ مکتب اسلام تلاش کنند.

چاپ خبر
به گزارش آفتاب ری، انقلاب اسلامی ایران جنبشی بود که در پانزده خرداد ۱۳۴۲ آغاز شد. زنان مسلمان ایران نیز در این سال‌ها همگام با مردان در جهاد با طاغوت مبارزه کردند و هر چه به سال ۱۳۵۷ نزدیک می‏ شد بر تعداد و بر شدت فعالیت این زنان افزوده می‌شد.

زنان‌ نه‌ تنها در پیروزی انقلاب‌ اسلامی‌ سهم‌ بزرگی‌ ایفا کردند، بلکه‌ در تثبیت‌ نظام‌ جمهوری اسلامی‌ و تداوم‌ انقلاب‌ اسلامی‌ حرف‌ نخست‌ را زدند و با حضور در صحنه‌ انقلاب‌ اسلامی‌، توطئه‌های‌ دشمنان‌ را در عرصه‌های‌ گوناگون‌ فرهنگی‌، نظامی‌، اقتصادی‌، اجتماعی‌ ،سیاسی‌ و… نقش‌ بر آب‌ ساختند.

در همین راستا و درخصوص نقش زنان در تشکیل، تثبیت و تداوم انقلاب اسلامی گفت‌وگویی با اکرم شعبان خمسه کارشناس مسائل اجتماعی و فعال انقلابی انجام داد‌ه‌ایم که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید.

آفتاب ری: حضور زنان چه تاثیری در پیروزی انقلاب داشت؟

انقلاب ما ریشه مذهبی و دینی داشت و متن الهی بود. چیزی از روی هوا و هوس نبود. اتفاقات و کودتاهای این شکلی زیاد است اما به شکست خورده چون هدایت علما نبوده به جای مثبتی نرسیده اند. انقلاب ما از متن دین، قرآن، اهل بیت و ندای حق بلند شد که از همان ابتدا زنان یکی از سکان داران مهم این انقلاب بودند.

اگر سال ۴۲را نگاه کنیم از همان زمان امام خمینی فرمودند؛ سربازان من در گهواره هستند. امام(ره) در این سخن اشاره نکردند که سربازان من فقط مردان هستند و لذا فرق بین زن و مرد نیست.

برخلاف اینکه عده ای زن ها را ضعیف، ترسو کم‌جنبه می‌بینند، در صف اول راهپیمایی‌ها خانم ها بودند. زنان با حجاب خودشان می آمدند و در صحنه حضور می یافتند. بیشتر اعلامیه های امام راحل توسط زنان جابه‌جا و پخش می‌شد.

ماموریت زنان بیشتر از مردان بود زنان هم هدایت خانواده و تربیت فرزندان را برعهده داشتند و هم در عرصه اجتماعی جامعه فعال بودند.

آفتاب ری: زنان چه نقشی در تثبیت انقلاب داشتند؟

زنان مسلمان در زمان انقلاب و بعد از آن به حضرت زهرا(س) تاسی کردند. اگر به مبارزات حضرت زهرا(س) نگاه کنیم در درجه اول ولایتمدار بود هم فرزندان خود را در قالب ولایت به خوبی تربیت کرد و هم خودش فدایی ولایت بود.

فاطمه(س) خودش مبارز بود وقتی آمد حق امیرالمومنین علی(ع) را بگیرد فرمود؛ من نه به خاطر اینکه علی همسرم است از او دفاع می کنم بلکه علی(ع) ولی و امام من است و مادران انقلاب دقیقا همین مطلب را از حضرت زهرا(س) الگوبرداری کرده بودند. واقعا از انقلاب دفاع می کرد هم همسر بود و هم در عرصه های اجتماع فعالیت می‌کرد.

در عرصه انقلاب همه فعالیت خوبی داشتند و این نشان می دهد انقلاب ما ریشه مذهبی داشت و این ریشه مذهبی به زن های ما قوت می داد و این تفکر بیگانه و شاه را که می‌گفت زن عقلش کم است و نمی‌فهمد که البته از زنها استفاده هایی نیز می کرد؛ زن گفت می توانم مثل حضرت زهرا دفاع بکنم مادر و ولایتمدار خوبی باشم. خانم حدیدچی و دباغ و سایر زنان مبارز این مطلب را دنبال کردند و در تثبیت انقلاب نقش های مهمی ایفا کردند.

در زمان جنگ هم ثابت کردند به برکت مایه دینی و تاسی و اقتدا به اسوه عالم و آخرت حضرت زهرا(س) در کشور اسلامی نیمی از چرخ عظیم مسائل اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و عرصه های مختلف را زنها اداره می کنند و خوب درخشیده اند.

آفتاب ری: زنان امروز برای تداوم ارزشهای انقلاب چه کاری باید انجام دهند؟

اگر زنان امروز تاریخ انقلاب را ورق بزنند و کتابچه نورانی چندین ساله بعد از پیروزی انقلاب را مرور بکنند، می‌بینند زن از نظر دین، اسلام و قرآن جایگاه بلندی دارد و اسلام برای او ارزش و اهمیت خاصی قائل است و تا به امروز حق و حقوق او به واسطه دین ادا شده است.

امروز قدر و منزلت زنها اگر از آقایان بیشتر نیست، کمتر هم نیست چرا که آنها فرزندان خود را تربیت و هدایت کردند و به عرصه میدان فرستادند و خودشان پاسدار و نگهبان بودند.

زنهای امروز اگر اینها را مرور کنند باید تاسی کنند. اگر می‌خواهند جایگاه اصل خود را به دست بیاورند و ملعبه دست ابرجنایتکارها نشوند می بینند که حق در مکتب اسلام و دفاع از دین است.

امروز وضعیت زن ما خیلی سنگین‌تر است. با توجه به خیل شهدا و آگاهی هایی که در جامعه اسلامی وجود دارد، نمی بایستی شبهه وارد شود و ولایت را ترک کنند و خودشان را در این بازار رها سازند بلکه باید خودشان را جمع کنند و به حبل فاطمه(س) متمسک شوند که خیر دنیا و آخرت در همین است.

اگر زن اسلامی ما خودش را وامدار شهدا و حضرت زهرا(س) بداند، باید راه درست را انتخاب کند و مسیر نور را برود حق اسلام و قرآن را ادا کنند با پیروی مطلق از ولایت فقیه که راه مستقیم ولایت فقیه است، قدردان و پیرو باشند و فقط به گوش به فرمان رهبری باشند و باید در مسیری که ایشان تعیین می‌کنند حرکت کنیم تا به انقلاب سپید و نورانی حضرت مهدی(عج) برسیم.

آفتاب ری: از زمان انقلاب چه خاطره ای دارید؟

من در سال ۵۷ دانش آموز دوره راهنمایی بودم در آن زمان معلمان بدون حجاب بودند من تنها کسی بودم که با چادر به مدرسه می رفتم و در سر کلاس روسری به سر داشتم. معلم زبان و علوم ما مرد بود نیمکت های کلاسمان سه تایی بود و گاهی معلم ها در کنار دانش آموزان می نشستند. من برای اینکه معلم آقا کنار من ننشیند همیشه در زنگ زبان و علوم در گوشه نیمکت می نشستم.

نزدیک به ایام پیروزی انقلاب همه جا شلوغ بود و گاهی مدارس تعطیل می‌شد. من مبصر بودم معلمان می‌گفتند نگذار دانش آموزان به حیاط بیایند و شعار بدهند. در حیاط مدرسه نوشته بودند جاوید شاه. من گفتم باید این را پاک کنیم و با گچ های رنگی شاه را سروته نوشتم و به جای جاوید شاه نوشتم؛ «چاپید شاه».

من از پدر و مادرم و برخی بزرگترها شنیده بودم که عده ای نماز سیاسی می خوانند و روزه سیاسی می گیرند. در آن ایام که مدارس دایر بود ولی معلم نداشتیم همه بچه ها را جمع کردم گفتم دسته جمعی نماز سیاسی بخوانیم. پرسیدند نماز سیاسی چیست گفتم میز و نیمکت ها را کنار بگذاریم و نماز جماعت بخوانیم. چند نفر از بچه ها که برای وضو گرفتن به حیاط رفته بودند ناظم گفت چرا همه بچه ها به سرویس بهداشتی می روند بخاطر همین گفتیم تیمم کنید و شروع کردیم به نماز خواندن.

به دلیل سکوتی که ایجاد شده بود و کسی بیرون نمی رفت ناظم آمد تا ببیند چه خبر است. در کلاس را که باز کرد همه سر نماز بودند بچه ها نماز را شکستند و فرار کردند و فقط من و دوستم ماندیدم ما را بردند دفتر و تنبیه کردند و گفتند فردا اولیای خود را بیاورید باید اخراج شوید. ما اعتراض کردیم که مگر نماز خواندن جرم است. از فردا نه تنها اولیا را نیاوردیم بلکه جسارتمان بیشتر شد و بچه ها را نیز تحریک می کردیم و در حیاط مدرسه شعارهای مرگ بر شاه سر می دادیم.

بعد از انقلاب ما را به عنوان بچه های شجاع مدرسه معرفی کردند و از آن زمان کار اجتماعی ما شروع شد از همان ۱۶ سالگی مسئول پایگاه بسیج شدم و ستاد پشتیبانی جنگ را راه انداختیم و تا امروز به فعالیت خود ادامه دادیم.

انتهای پیام/

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.