منتشر شده در :  ۱۳۹۶/۰۴/۱۹                                 ساعت:  ۱۲:۴۰ ب.ظ      
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس:

رسیدن به رشد ۸درصدی، ۲۰۰میلیارد دلار سرمایه نیاز دارد

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: برای رسیدن به رشد هشت درصدی و جبران عقب ماندگی های گذشته، سالانه به ۲۰۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز داریم که از این میزان ۵۰میلیارد دلار از درآمد نفتی و ۵۰میلیارد دلار از سرمایه گذاری خارجی تامین می شود و ۱۰۰ میلیارد دلار به سرمایه گذاری بخش خصوصی نیازمندیم.

چاپ خبر
به گزارش آفتاب ری، جلسه بررسی مشکلات و موانع صنعت و معدن شهرستان ری با حضور الیاس حضرتی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، فرماندار، بخشداران، معاونین فرماندار و رؤسای ادارات شهرستان ری در فرمانداری ری برگزار شد.

حضرتی در این جلسه با بیان برخی وظایف نمایندگان مجلس اظهار داشت: برخی از نمایندگان شهرستان ها فقط به مسائل و مشکلات حوزه انتخابیه خود می پردازند و برخی دیگر از نمایندگان فقط به مسائل عمومی و کلان کشور رسیدگی می کنند.

وی افزود: بخش سومی از نمایندگان نیز هستند که علاوه بر مشارکت در مباحث سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و مسائل کلان کشور، به مشکلات ریز حوزه انتخابیه خود نیز توجه دارد.

برای حل مشکلات مردم، دفتر دیدارهای مردمی دایر کرده‌ایم

حضرتی گفت: بنده علاوه بر اینکه در کمیسیون اقتصادی مجلس فعالیت می کنم، رسیدگی به مشکلات مردم را نیز در اولویت قرار داده ام و لذا علاوه بر دفتر مجمع نمایندگان که مربوط به سی نماینده تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس می باشد، یک دفتر شخصی برای مراجعات مردمی دایر کرده ام.

وی ادامه داد: همچنین در اسلامشهر نیز دفتری برای این کار در نظر گرفته ایم و به دلیل اهمیتی که شهرستان ری دارد و علاقه ای که شخصا به این شهر دارم چند ماه پیش دفتری در ری دایر کردیم که همه ۳۰ نماینده به طور برنامه زمان بندی شده در این دفتر حضور یافته و از نزدیک در جریان مشکلات آنها قرار گرفته و رسیدگی می کنند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به این‌که دولت دوازدهم در آستانه روی کار آمدن است و کابینه جدید تشکیل خواهد شد، گفت: امیدوارم کابینه ای با افراد جوان‌تر، کارآمد و باتجربه تشکیل شود و به ویژه در حوزه اقتصادی توانمند باشند و با انسجام و همدلی در مسائل کلان کشور موفقیت کسب کنیم.

برای سرمایه گذاری بخش خصوصی باید شرایط لازم را فراهم کنیم

حضرتی بیان کرد: طبق برنامه ای که در مجلس تصویب شده، برای رسیدن به رشد هشت درصدی و جبران عقب ماندگی های گذشته، سالانه به ۲۰۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز داریم که از این میزان نهایتا ۵۰میلیارد دلار از درآمد نفتی می توان سرمایه گذاری کرد و ۵۰میلیارد دلار نیز به سرمایه گذاری خارجی نیاز داریم.

وی اضافه کرد: ۱۰۰ میلیارد دلار مابقی باید از بخش خصوصی سرمایه‌گذاری شود ولی امروز وضعیت این بخش در کشور ما خوب نیست و به دلیل ناامنی و موانع زیادی که وجود دارد بخش خصوصی حاضر به سرمایه گذاری نیستند و لذا باید یک سری اقدامات تسهیل کننده مانند معافیت های مالیاتی ارزش افزوده و رفع موانع گمرکی انجام بگیرد تا شرایط برای این سرمایه گذاری این بخش فراهم شود.

موسسات مالی غیر رسمی معظل بزرگی در حوزه اقتصادی هستند 

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه اقتصاد ایران بانک محور است، گفت: امروز با یک معضل وحشتناک در سیستم بانکی مواجه هستیم. ۲۵درصد نقدینگی کشور در موسسات مالی غیررسمی سرمایه‌گذاری شده است که برخی از این موسسات نیز دچار تخلف و یا ورشکستگی شده اند و سپرده‌گذاران آنها بلاتکلیف هستند.

حضرتی با تاکید بر اینکه موسسات مالی بدون مجوز باید جمع آوری شوند، تصریح کرد: مراجع تقلید نسبت به ربوی بودن بانکها تذکر داده اند و فعالان اقتصادی نیز به میزان و نحوه بهره بانکی انتقاد دارند.

در بخش دیگری از این جلسه روسای ادارات گزارشی از مشکلات حوزه اقتصادی اداره خود ارائه دادند و مقرر شد ادامه جلسه و رسیدگی به مشکلات حوزه صنعت هفته آینده در شهرک صنعتی شمس آباد برگزار شود.

لازم به ذکر است؛ قبل از شروع جلسه، حضرتی به همراه شهردار منطقه۲۰ از برخی محلات ری بازدید میدانی انجام داده و نسبت به حل معظلات این محلات تاکید کرد.

انتهای پیام/

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.