منتشر شده در :  ۱۳۹۶/۰۴/۱۰                                 ساعت:  ۲:۲۲ ب.ظ      
یادداشت/

درسهایی از مالک اشتر زمان

از آنجایی که خدمت به انسان کامل و دین کامل نیازمند تکامل خود شخص است پس طبیعی است یکی از چیزهایی که در این مسیر بر خود لازم بداند یافتن مصادیق رشد و تکامل معنوی و نزدیک شدن به آرمان‌ها باشد.

چاپ خبر
به گزارش آفتاب ری، برای یک فرد انقلابی خدمت به دین و امام زمان(عج) جزء جدانشدنی آرمانها و برنامه‌هایش است هرچند به سبب غفلت، از این امر فاصله گرفته باشد، اما در ته دل همواره علاقمند به این آرمان بوده و با یادآوری آن، خود را ملزم به اجرایش می‌داند، از آنجایی که خدمت به انسان کامل و دین کامل نیازمند تکامل خود شخص است پس طبیعی است یکی از چیزهایی که در این مسیر بر خود لازم بداند یافتن مصادیق رشد و تکامل معنوی و نزدیک شدن به آرمان‌ها باشد.

در این میان با دیدن مصادیق رشد معنوی، تک تک آنها همچون قطعاتی از یک تصویر کامل به چشم می‌خورند که مکمل یکدیگر بوده و سبب پیمودن قسمتی از راه می‌شوند اما در باب تکامل گزینه‌ای وجود دارد که نشانگر غایت رشد معنوی و تکامل است و بالاتر از آن یافت نمی‌شود.

گزینه‌ای که علاوه بر رشد فردی از نظر اجتماعی نیز نشانگر عزت و سرافرازی و اقتدار و آبروداری است و خیر دنیا و آخرت را برای فرد به ارمغان می‌آورد و چه سعادتی از این بالاتر می‌توان برای یک انقلابی پیدا کرد؟!

آن گزینه چیزی نیست به جز شهادت که برای خود مدرسه‌ای و فرهنگی به حساب می‌آید و دشمنان را در برابر انقلاب اسلامی خوار و ناتوان کرده است تا جایی که همواره تلاش داشته‌اند با استفاده از عوامل داخلی و خارجی به تضعیف این فرهنگ و فراموشی آن از سوی جوانان برسند، اما در این راستا نیز همچون موضوعات عدیده دیگر شکست را با چشم خود دیده‌اند به خصوص وقتی که می‌بینند جوان بیست ساله‌ای کیلومترها مسیر را طی می‌کند تا در کنار گوش اربابان استکبار و سرزمین خیالی‌شان جهاد کند و سرافرازانه به شهادت برسد.

اما آن چیزی که مهم است این است که چگونه می‌توان به این مقام دست یافت؟ قطعا شهادت به این معنا نیست که بدون هیچ برنامه و خدمات و تفکری در برابر سلاح دشمن بایستی و کشته شوی! پس باید به بزرگان این عرصه نگاه کرده و نقطه به نقطه مسیر دستیابی به این فوز عظیم را پیدا کرد.

در این مجال به مناسبت سالروز شهادت عارف والامقام و دانشمند صاحب کلام، سردار جبهه‌های نبرد با کفر و استکبار و دلدار میادین عشق‌ورزی با رب و پروردگار، مصطفای مبارزه با نفس و چمران مبارزه با شیطان بزرگ، همو که رهبر معظم انقلاب با افتخار مالک اشتر زمان نامیدش به بیان نقاطی از زندگی نورانی‌اش می‌پردازیم تا بیاموزیم برای مالک اشتر شدن در رکاب علی زمان خود و برای آسمانی شدن در این زمین پر از گناه چه قدم‌هایی باید برداشت.

دو بال رشد

حضور در درس اخلاق آیت الله مجتهدی تهرانی در دوران کودکی و نوجوانی که در نزدیکی محل زندگی وی بود، حضور در جلسات درس تفسیر آیت الله طالقانی و درس فلسفه آیت الله شهید مطهری، نشانگر این است که هرچند دانش آموز و دانشجویی ممتاز باشی و بتوانی در بهترین مدارس و دانشگاه‌ها درس بخوانی اما آنچه که تو دانش آموخته‌ی ممتاز را به سمت رشد معنوی رهنمون می‌سازد همنشینی با علما و رشد همزمان معارفی در کنار رشد علمی است، بر خلاف برخی خانواده‌های به ظاهر مذهبی و انقلابی که تمام دغدغه‌شان هزینه‌های مدرسه و دانشگاه است و ذهن فرزندانشان را صرفا مشغول امتحانات و آزمون‌ها می‌کنند بدون آن‌که فکری برای تربیت و رشد معنوی فرزند خود داشته باشند، چه بسا دانشمندان بسیاری در این دنیا زندگی کرده‌اند اما نه تنها مالک اشتر زمان خود نشده‌اند بلکه در خدمت جبهه استکبار نیز در آمده‌اند و این درس نخست است.

مبارزه یا مذاکره!

درس دوم این است که جوانان با نگاه به چمران بیابند که انقلابی‌گری منافاتی با رشد علمی ندارد و در هر جایگاه علمی از هر مرکز پیشرفته‌ای باشی نباید مانعی برای مبارزات و انقلابی‌گری تو باشد، چه بسا وی از آمریکا و از کنار بهترین امکانات و تجهیزات و خدمات و با جایگاه علمی ارزنده برای خود افتخار می‌داند تا برای کمک به هم‌کیشان مظلوم و غریبش به مصر سفر کرده و آموزش ببیند و بعد در قاره‌ای دیگر در لبنان به مبارزه عملی بپردازد اما ممکن است برخی هم پیدا شوند که در کنار نایب امام زمان بوده باشند و پس از مدتها ادعای دکترا و استفاده از این ادعا در پست و مقام‌های مختلف از دانشگاهی که به اندازه یک ترم هم در آن حضور نداشته‌اند دکترایی با هزاران حرف و حدیث بگیرند اما سرانجام این تقلای علمی این باشد که مذاکره را بر مبارزه ترجیح دهند و رشد مبارزات انقلابی را کاهش داده و یا متوقف کنند.

چراغ مه شکن

درس سوم مجهز بودن به چراغ مه شکن بصیرت است که انسان را به گونه‌ای حفظ می‌کند که چونان منحرف نشدن مالک اشتر در فتنه خوارج و ثبوت قدم وی در کنار امیرش، مصطفای عارفان را از فتنه‌های چپ و راست لبنان در امان بدارد و مایه ثبوت قدمش در کنار روحانیت مبارز و انقلابی شود، چراغی که بر اثر مطالعه و کسب معرفت در دل و جان انسان روشن می‌شود و مانع از اثر کردن گردوغبار فتنه در ذهن انسان می‌شود.

خدمت

درس چهارم در مسیر مالک شدن و رسیدن به فوز شهادت خدمت رسانی به مردم است که در هیچ زمان و مکانی نباید فراموش شود کما اینکه در کنار خدمات بسیاری که از مبارزین انقلابی در دوره طاغوت و پس از پیروزی انقلاب دیده شده است از این مرد عمل نیز در هدایت جوانان ساکن آمریکا، رسیدگی به ایتام لبنان و آموزش به جوانان ایران پس از انقلاب تصاویر آشکار و بارزی وجود دارد، مبادا ما به نام انقلاب، فقط به دنبال رشد دنیوی خود بوده و از صاحبان اصلی انقلاب در سرتاسر جهان غافل باشیم.

حضور

درس پنجم این مقال، اولویت حضور در میدان مبارزه نسبت به مناصب و مراتب دنیوی است، بر خلاف برخی از انقلابی نماها که درگیر میز ریاست شده و بر اثر حب جاه بر اصول انقلاب پشت کرده و از اصلاحات انقلابی روی گردان می‌شوند، چمران کسی بود که جایگاه وزارت را ترک کرد و در میدان مبارزه اهواز در کنار رزمندگان ایستاد تا در دهان دشمنان دین بزند و از امامش دفاع کند.

این شمه کوتاهی از زندگی مردی بود که از لحظه لحظه زندگی‌اش می‌توان درس گرفت و رهبر انقلابی انقلاب اسلامی درباره‌اش فرمودند: شهید چمران حقاً یک نمونه و مظهری بود از آن چیزی که انسان دوست می‌دارد تربیت جوانان ما و دانشگاهیان ما به آن سمت حرکت بکند… در دانشگاه پرورش انسانِ در تراز شهید چمران لازم است«۱»

به امید آنکه هر روز با مطالعه زندگی مالک اشترها و عمارها و ابوذرها و سلمان‌های زمان بتوانیم در دانشگاه مکتب شهدا رشد کرده و به عنوان یک فرد انقلابی در خدمت به دین و امام زمان(عج) موفق باشیم.

 

(۱) بیانات در دیدار اعضای بسیجی هیأت علمی دانشگاه‌ها ۲/۴/۱۳۸۹

حجت الاسلام محمد صدارت

انتهای متن/*

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.