منتشر شده در :  ۱۳۹۶/۰۵/۲۰                                 ساعت:  ۱۲:۱۴ ق.ظ      
گزارش تهران نیوز از تب داغ اجاره‌بها:

جوانانی که دیگر آرزوی مسکن‌دار شدن را ندارند و به ۴۵متری موجران اکتفا کردند

با توجه به اینکه حدود پنج سالی است که افزایش قیمت مسکن نداشتیم پس نباید انتظار افزایش اجاره بها باشیم این در حالی است که افزایش که در این چند سال در بحث اجاره بها داشتیم به دلیل کاهش سود بانکی و تورم عمومی حاکم بر کشور است.

چاپ خبر
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی آفتاب ری،همان طوری که عرق می‌ریخت از بیرون درب بنگاه مشاوره املاک به قیمت استجاره واحد‌های مسکونی نگاه می‌کرد، عرق‌های صورتش را با دستمال کاغذی پاک می‌کرد و با افسوس تمام به مغازه‌های کناری می‌رفت تا شاید خانه استجاری با قیمت پایین‌تری پیدا کند.

پسر جوانی بود، دیگر چشمش بی اختیار به مسکن‌های با متراژ زیر ۵۰ متر خیره می‌شد گویا اجاره نشینی در واحدهای بالای ۵۰متر برای او رویا دست نیافتنی شده بود چه برسد به خانه‌دار شدن.

جلوتر رفتم تا گفت‌وگوی کوتاهی با او داشته باشم. اسمش حمید بود یک‌سالی است که ازدواج کرده، او در گفت‌وگو با خبرنگار شهری تهران نیوز گفت: هر ساله وقتی تابستان می‌رسد گرفتاری من هم شروع می‌شود باید زمین و زمان را به هم بدوزم تا بتوانم یک مسکن اجاره‌ای با قیمت مناسب پیدا کنم.

وی افزود: در خانه ۵۵متری در خیابان کارگر جنوبی با رهن ۵۰میلیون زندگی می‌کنم، امسال هم تمایل داشتم در این خانه بمانم اما صاحب خانه ۱۵میلیون به اجاره بها اضافه کرد، حال من که تازه زندگی مشترکم را شروع کردم چگونه از پس این اجاره بها بر‌می‌آیم.

رحیمی ادامه داد: امسال به یکباره اجاره بها افزایش پیدا کرد، در منطقه جمهوری خانه ۴۵متری را ۵۰میلیون رهن و ۴۰۰تومان اجاره می‌دهند، وقتی درب یک مشاور املاک می‌روم و قیمت‌ها را می‌شنوم، انگیزه زندگی را از دست می‌دهم من با این درآمد کم چگونه می‌توانم زندگی کنم و هم اجاره بها بپردازم.

او می‌گفت: از زمانی که سود سپرده‌ها کم شده صاحب‌خانه‌ها برای جبران کاهش سود خود فشار بر مستاجر می‌گذارند، اگر شب و روز کار کنیم نمی‌توانم خرج خانه را بدهم چه برسد اجاره بها.

رحیمی که در شرکت تولید نرم‌افزار کار می‌کرد اظهار کرد: برای یک مرد سخت است که شرمنده همسر و فرزندش شود، نمی‌دانم با چه جراتی به همسرم بگویم که مجبوریم در خانه کمتر از ۵۰متر و در محله‌های پایین شهر تهران زندگی کنیم.

در همین جهت با یکی از مشاوران املاک ‌منطقه گفت‌و گو کردیم.

 

حسین نعمتی فعال بازار مسکن که به گفته خودش بیش از ۳۰سال در این حرفه فعالیت می‌کند در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی  تهران نیوز با اشاره به افزایش اجاره بها گفت: هر سال پیک افزایش اجاره بها از اواخر خرداد تا اوایل مهر ماه است، اما امسال این افزایش غیر منطقی و واقعی بود و بیشتر به دلیل کاهش سود سپرده‌های بانکی است.

نعمتی افزود: معمولا عواملی همچون سود بانکی و نرخ تورم بر قیمت افزایش اجاره بها تاثیر می‌گذارد اما بیشتر توافق مستاجران و موجران قیمت نهای را تعیین می‌کند.

وی خاطر نشان کرد: در مناطق مختلف تهران به دلایل مختلف از جمله نوسازی، لوکس بودن منزل و همچنین متراژ اجاره بها حدود ۴۰ درصد افزایش پیدا کرده است اما در مناطق پایین‌تر با توجه به نوع مسکن این میزان به ۲۰درصد رسیده است که این درصد هم برای مردمی که درآمد ندارند زیاد است.

این فعال بازار مسکن عنوان کرد: بنا به تجربیات سالیان گذشته می‌بایست اجاره بها بین ۱۰تا ۱۵درصد افزایش پیدا کند این درحالی است که هم زمان با پیک جابه‌جای، سود بانکی هم کاهش پیدا کرد و همین عوامل باعث شد به یکباره اجاره مسکن بالا برود.

دو آمار متفاوت از افزایش اجاره بها

محمدرضا رضایی کوچی رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در برنامه خبری ۱۸:۳۰ در خصوص اجاره بها گفت: بیش از یک سوم جمعیت کشور ما اجاره نشین و بیشتر آن ها از دهک های پایین و آسیب پذیر هستند.

وی ادامه داد: به رغم اینکه در بیشتر کشورها قانون رهن و اجاره وجود دارد اما در کشور ما چنین قانونی وجود ندارد و مالکان، خودسرانه قیمت ها را افزایش می دهند و نظارتی هم وجود ندارد.

رضایی در پاسخ به این پرسش که چرا به رغم افزایش نیافتن قیمت مسکن، اجاره بها افزایش یافته است، اظهار کرد: بر اساس برخی گزارش ها، اجاره‌بها در برخی کلان شهرها حدود ۴۵ درصد افزایش یافته است و نظارتی وجود ندارد.

وی گفت: دستگاه های نظارتی کار خود را در این زمینه به خوبی انجام نداده اند البته متولی مشخص هم در این زمینه نداریم.

رضایی با تاکید بر اینکه باید تولید مسکن را افزایش دهیم، افزود: برای این کار باید تسهیلات ارزان قیمت بدهیم اما دولت در این زمینه موفق عمل نکرده است.

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه دو و نیم میلیون واحد مسکونی خالی در کشور داریم، افزود: بیشتر این واحدها، بزرگ و لوکس هستند و از این رقم ۵۰۰ هزار واحد در شمال تهران هستند.

رضایی اضافه کرد: با اینکه بر اساس قانون از این واحدهای خالی باید مالیات اخذ شود اما دولت این قانون را اجرا نمی کند.

حسام عقبایی رئیس اتحادیه مشاورین املاک می گوید: باید اجاره ها امسال بین ۷ تا ۱۰ درصد افزایش یابد، برخی از مالکان وقتی ملکی دارند که به عنوان مثال ۵۰۰ میلیون تومان ارزش دارد. بنابراین ملاک را با سود بانکی ۵۰۰ میلیون مقایسه می کند و نرخ اجاره بها را به نحوی تعیین می کند که رقمی معادل سود بانکی باشد.

فریدون پیرلورن مشاور معاونت مسکن وزارت راه و شهرسازی در همین رابطه می‌گوید:  گزارشات نشان می‌دهد شاخص مسکن اجاره‌ای در شهر تهران و در کل مناطق شهری، نسبت به مدت مشابه در سال قبل به ترتیب ۱۱.۵ و ۹.۷ درصد رشد داشته است.

افزایش غلط اجاره بها

حسام عقابی در رابطه با افزایش اجاره بها به خبرنگار تهران نیوز گفت: به دلیل اینکه نهادی در کشور وجود ندارد که قیمت‌گذاری در بخش مسکن را انجام دهد، صاحب‌خانه قیمت اجاره را به دلخواه تعیین می‌کنند.

عقابی عدم توازن عرضه و تقاضا را یکی از عوامل افزایش اجاره بها عنوان کرد و افزود:با وجود اینکه ایران از لحاظ تعداد مستاجر در جهان رتبه قابل قبولی را دارد اما  مردم ما ظرفیت افزایش پرداخت اجاره را ندارد و دغدغه مستاجران ما نسبت به جامعه مستاجر دیگر کشورها بالاتر است.

رئیس اتحادیه املاک کشور قیمت مسکن را عامل منطقی در افزایش اجاره بها برشمرد و اذعان کرد: با توجه به اینکه حدود پنج سالی است که افزایش قیمت مسکن نداشتیم پس نباید انتظار افزایش اجاره بها باشیم این در حالی است که افزایش که در این چند سال در بحث اجاره بها داشتیم به دلیل کاهش سود بانکی و تورم عمومی حاکم بر کشور است.

وی خاطر نشان کرد: برای جلوگیری از سو استفاده افراد سوداگر دولت می‌بایست سیاست‌های پولی و بانکی خود را اصلاح کند و مسکن اجتماعی را جهت تعادل در بازار مسکن در کشور آغاز کند.

عرضه و تقاضا در مسکن درجه یک توازن ندارد

دکتر علی اکبر ایمانی کارشناس حوزه مسکن در گقت‌وگو با خبرنگار تهران نیوز در خصوص وضعیت اجاره بها گفت:  اگر بازار مسکن را به مسکن لوکس و غیرلوکس تقسیم کنیم مسکن لوکس تنها مختص افراد پولدار جامعه است در صورتی که تقاضای مسکن را به عنوان نیاز به سرپناه و کالای ضروری در نظر بگیریم، در سال جاری تقاضای مسکن غیرلوکس که به عنوان سرپناه و نه به عنوان سرمایه‌گذاری مورد استفاده قرار میگیرد، افزایش پیدا کرده است.

ایمانی افزود: چندین سال، قیمت مسکن ثابت مانده است، در شرایط ثبات قیمت و رشد نسبی درآمد خانواره نیز ثابت مانده و در برخی از موارد کاهش پیدا کرده است اما تمایل به خرید مسکن به خصوص برای اقشار متوسط افزایش پیدا می‌کند این در حالی است به نسبت سال گذشته انتظار برای خروج از رکود معاملات مسکن به چشم نمی‌خورد.

این کارشناس مسکن تصریح کرد: در یک سوی دیگر قضیه افزایش تعداد واحد‌های لوکس است که عموما در بالای شهر دیده می‌شود که توان خرید متقاضی را کاهش می‌دهد این در حالی است که خرید و فروش واحدهای فرسوده هم از رونق افتاده است و مشتری در یک فضای سرگردان و انتظار به سر می‌برد به همین منظور به سمت اجاره مسکن پیش می‌رود.

وی بیان کرد: تقاضا برای اجاره مسکن در سال جاری افزایش داشته است و از سوی دیگر به دلیل کاهش سود سپرده و نبود قانون مشخص برای کنترل قیمت اجاره بها سبب شده قیمت واحدهای استجاری در برخی از مناطق تا ۴۰درصد افزایش پیدا کند.

این فعال بازار مسکن با اشاره به ۴میلیون مستاجر در کشور بیان کرد: سالانه بیش از ۶۰هزار نفر به متقاضی مسکن اضافه می‌شود که اکثر آن‌ها توان خرید ندارند به همین دلیل به سمت مسکن استجاری رو می‌آوردند که به دلیل نبود مسکن درجه یک تقاضا بیش‌تر از عرضه می‌شود.

ایمانی خاطر نشان کرد: بهترین راه برای کنترل اجاره بها نظارت بیشتر و تصویب یک نرخ منطقی است، از سوی دیگر باید دولت و شهرداری‌ها به کمک مستاجران بیایند و به میزان توانای آن‌ها و مسکن مورد نظر مسکن استجاری تهیه کنند این طرح هم اکنون در بسیاری از کشورها در حال اجرا است که مستاجر دغدغه یک سرپناه را ندارد چرا که دولت و شهرداری‌ها برای آن‌ها مسکن تهیه می‌کنند این در حالی است که در قانون اساسی کشور به این مورد اشاره شده است.

بحث مسکن و داشتن سرپناه برای جوانان دغدغه‌ای است که سال‌ها گریبان گیر مردم این کشور است و هیچ دولتی نتوانسته این مشکل را برطرف کند، مافیای که در بازار مسکن وجود دارد سبب شده که مردم نگاه سرمایه‌گذایر به مسکن داشته باشند این در حالی است که در کشورهای دنیا و حتی خاورمیانه مسکن تنها یک کالا برای مصرف است نه سرمایه‌گذاری.

 

انتهای متن/*

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.