منتشر شده در :  ۱۳۹۶/۰۴/۱۸                                 ساعت:  ۸:۳۳ ب.ظ      
در نشست شورای هماهنگی بزرگداشت دهه کرامت مطرح شد:

جشن‌های دهه کرامت با محوریت شادی‌آفرینی برگزار می‌شود

اعضاء شورا دهه کرامت در ششمین نشست شورای هماهنگی بزرگداشت این دهه که با شعار “در شادی اهل بیت(ع) شاد باشیم” در آستان مقدس حضرت عبدالعظیم(ع) برگزار شد، نسبت به ایجاد شادی پایدار با موازین شرعی و در چهارچوب اسلامی تاکید کردند.

چاپ خبر
به گزارش آفتاب ری،  ششمین نشست شورای هماهنگی بزرگداشت دهه کرامت، با شعار “در شادی اهل بیت(ع) شاد باشیم” در آستان مقدس حضرت عبدالعظیم(ع) برگزار شد.

در این نشست که با حضور اعضاء ستاد دهه کرامت برگزار شد، بر شادی آفرینی و مشارکت‌های مردمی در فعالیت‌های دهه کرامت تاکید شد.

هدف اسلام ایجاد شادی پایدار در جامعه است

 آیت الله محمد محمدی ری‌شهری در این نشست اظهار داشت: دهه کرامت فرصت بسیار مناسبی برای انتقال فرهنگ به نسل جوان است.

وی با اشاره به شعار «در شادی اهل بیت(ع) شاد باشیم» که برای دهه کرامت سال ۱۳۹۶در نظر گرفته شده است، افزود: این‌که همه ساله شعاری برای این دهه مشخص شود باعث می‌شود همه تلاش‌ها در آن جهت ساماندهی شود و هر سال قشری از جامعه مورد بحث قرار بگیرد.

آیت الله ری‌شهری با بیان این‌که همه اقشار جامعه نیازمند شادی هستند، گفت: اسلام برنامه تکامل مادی و معنوی انسان است و تکامل انسان بدون شادی تحقق پیدا نمی‌کند.

وی با اشاره به این‌که اسلام از دو دیدگاه شادی پایدار و شادی ناپایدار به این موضوع نگاه می‌کند، ادامه داد: تفکیک این دو مورد نیاز به توجه دارد و لذا هدف اسلام ایجاد شادمانی پایدار در جامعه است.

عضو مجلس خبرگان رهبری ابراز کرد: برخی شادی‌ها ناپایدار و کوتاه هستند و اغلب مردم نیز به دنبال این‌گونه شادی هستند ولی اسلام به دنبال شادی ممتد و دائمی است که در همه مقاطع و شرایط از انسان دور نمی‌شود.

آیت الله ری‌شهری با بیان این‌که یکی از جنود عقل شادی است، تصریح کرد: انسان جاهل دچار کسالت و ناتوانی می‌شود و افسرده و غمگین است ولی انسان عاقل شاد است و در هیچ حالی دچار غم و اندوه نمی‌شود.

وی بیان کرد: اسلام در توصیه‌هایش به گریه و خشوع نیز نشاط و شادی پایدار را دنبال می‌کند، غم‌های مطرح‌شده در اسلام مانند دهه محرم، مقدمه شادی است بنابراین اسلام، دین شادی است و در ایام دهه کرامت باید شادی آفرینی کنیم.

تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم(ع) تصریح کرد: کسی که روز عاشورا گریه کند، موجب احساس آرامش می شود و در روز آخرت به روشنایی می‌رسد.

آیت الله ری‌شهری گفت: آیت‌الله بافقی که یکی از مفاخر ما است و در بحث حجاب در مقابل شاه ایستادگی کرد؛ پس از تبعید به شهرری و در حالی‌که بدنش فلج بود، هیچ‌گاه اندوهگین نشد و باوجود همه سختی‌ها شادی خود را حفظ می‌کرد.

وی خاطرنشان کرد: اسلام دین عقل است و همه توصیه‌های قرآن شادی دائمی و پایدار برای انسان‌ها ایجاد می‌کند.

برگزاری جشن‌های دهه کرامت در مناطق محروم اولویت بنیاد امام رضا(ع) است

در بخش دیگری از مراسم، اکبر شیخ مدیرعامل بنیاد بین‌المللی امام رضا(ع) گفت: امسال علاوه بر ۳۸هزار برنامه‌ای که در سال‌های گذشته در دهه کرامت برگزار می‌شد، ۹۲ هزار هیئت مذهبی در برگزاری جشن‌های این دهه مشارکت خواهند داشت.

وی افزود: بنیاد بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا(ع) مانند سال‌های گذشته با عملیاتی کردن تمام برنامه‌های گذشته خود، ویژه‌ برنامه‌هایی با اولویت مناطق محروم و حاشیه‌نشین در دهه کرامت برگزار می‌کند.

وی ادامه داد: بنیاد بین‌المللی امام رضا(ع) با همکاری هیئات مذهبی در حاشیه شهر مقدس مشهد ۱۰‌ برنامه‌ ویژه در این حاشیه‌ها دردهه کرامت برگزار خواهد کرد که امیدواریم موجب مشارکت پویا‌ی مردم در برگزاری جشن‌های این دهه شود.

مدیرعامل بنیاد بین‌المللی امام رضا(ع) با بیان این‌که امسال در برنامه‌ریزی‌های خود توجه ویژه‌ای به مناطق محروم و مرزی داریم، گفت: در همین راستا از ظرفیت اقلیت‌های قومی و مذهبی استفاده می‌کند و مهمانانی از اهل سنت و اقلیت‌های مذهبی در اختتامیه جشن‌های این دهه شرکت خواهند کرد.

شیخ ادامه داد: بنیاد بین‌المللی امام رضا (ع) تلاش می‌کند تا با همکاری نهاد کتابخانه‌های عمومی و وزارت آموزش عالی از ظرفیت اقشار فرهیخته و دانش‌آموخته دانشگاهی کشور در برگزاری جشن‌های دهه کرامت استفاده کند.

وی از توسعه فعالیت‌های بنیاد بین‌المللی امام رضا(ع) در عرصه بین‌الملل با همکاری و هماهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مجمع جهانی اهل بیت، مجمع تقریب مذاهب اسلامی، دفتر امور بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبری و وزارت امور خارجه خبر داد و گفت: تلاش‌های فرهنگی بنیاد در ۷۷ کشور و ۲ هزار و ۴۰۰ نقطه جهان عرضه می‌شود و و جشن‌های دهه کرامت نیز در بیش از ۱۰۰ کشور دنیا برگزار می شود.

مدیرعامل بنیاد بین‌المللی امام رضا(ع) خاطرنشان کرد: بنیاد بین‌المللی امام رضا (ع) انتظار دارد با استمرار فضای همدلی و همکاری میان دستگاه‌های عضو شورای هماهنگی بزرگداشت دهه کرامت، شاهد گسترش فرهنگ رضوی و مردمی‌تر ‌شدن جشن‌های دهه کرامت در کشور شویم.

جشن‌های دهه کرامت با مشارکت ۳۴ نهاد برگزار می‌شود

حجت الاسلام حمید رضا ارباب سلیمانی رئیس شورای هماهنگی بزرگداشت دهه کرامت در پایان مراسم گزارشی از فعالیت‌های این ستاد ارائه داد و گفت: در برنامه‌ریزی‌های امسال چند محور را مورد توجه قرار داده‌ایم که در همان جهت حرکت کنیم و جشن‌های این دهه را به بهترین شکل برگزار کنیم.

وی افزود: اولویت اول برگزاری این جشن‌ها مردمی بودن آن است و لذا برای ماندگاری و تداوم این‌گونه برنامه‌ها مشارکت مردم لازم است.

ارباب سلیمانی فراگیر بودن برنامه را دومین اولویت دانست و افزود: باید تلاش‌ کنیم که از نقاط برخوردار کشور تا نقاط غیربرخوردار شاهد چتری از فعالیت‌های مرتبط با دهه کرامت باشیم که همه اقشار را دربربگیرد.

وی با بیان اینکه ۲۲میلیون نفر در روستاها به‌سر می‌برند که توجه خاصی به این حوزه صورت نمی‌گیرد، تصریح کرد: امسال برنامه‌های ویژه ای برای روستائیان و عشایر در دستورکار دستگاه‌های مرتبط قرار گرفته است که امیدواریم نتایج خوبی حاصل شود.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: وحدت بخشی این فعالیت‌ها سومین محور این برنامه است که لازمه آن تقویت انسجام، وحدت، همدلی و همزبانی بین دستگاه‌ها است.

شادی‌آفرینی، چهارمین محوری است که ارباب سلیمانی به آن اشاره کرد و افزود: شادی در چهارچوب موازین اسلامی و الگوگیری از شادی‌های اسلامی باید مورد توجه اعضای شورا در اجرای برنامه‌های دهه کرامت قرار بگیرد.

وی ادامه داد: همان‌گونه که در دهه ماه محرم به عزاداری می‌پردازیم، در دهه کرامت نیز باید شادی‌آفرینی کنیم.

دبیر ستاد عالی کانون های مساجد کشور بیان کرد: غنابخشی پنجمین محور برنامه‌های دهه کرامت است که در کنار آن اثر بخشی جشن‌ها مشاهده شود.

ارباب سلیمانی ابراز کرد: ۹۰ هزار هیئت مذهبی، ۸۰ هزار مسجد، ۴۰هزار پایگاه بسیج، ۲۳ هزار کانون فرهنگی هنری و ۸ هزار بقعه و امامزاده در برگزاری جشن های دهه کرامت مشارکت دارند.

وی افزود: در طول ۱۰سال که این حرکت را دنبال می‌کنیم، هر سال بر این جمع افزوده می‌شود و اکنون ۳۴ نهاد و مرکز درگیر این فعالیت هستند که موجب رونق این جشن‌ها شده است.

انتهای پیام/

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.