منتشر شده در :  ۱۳۹۶/۱۱/۲۵                                 ساعت:  ۱۲:۲۷ ب.ظ      

جایگاه پدر و مادر شبیه جایگاه خدا است/ ائمه اطهار(ع) والدین معنوی بندگان هستند

کارشناس علوم قرآنی گفت:خداوند جایگاه ویژه ای برای پدر و مادر شبیه جایگاه خود قرار داده است. در روایات آمده است که رضایت پدر و مادر رضایت خداست و ناخشنودی و ناخرسندی آن ها ناخرسندی خداست.

چاپ خبر
به گزارش آفتاب ری،حجت الاسلام والمسلمین محمد باقریان کارشناس علوم قرآنی  گفت  درباره جایگاه والدین گفت: رب العالمین جایگاه ویژه ای برای پدر و  مادر شبیه جایگاه خود قرار داده است. در روایات آمده است که رضایت پدر و مادر رضایت خداست و ناخشنودی و ناخرسندی آن ها ناخرسندی خداست.

جایگاه پدر و مادر

وی در همین راستا افزود: در قرآن کریم خداوند می فرماید: “اَنِ اشْکُرْ لی و لِوالِدَیْکَ”. در اینجا خدا تشکر را مختص خود ندانسته بلکه بعد از اسم خود که به خدا بر می گردد از پدر و مادر یاد می کند و این نشان دهنده جایگاه ویژه ای است که خدا برای پدر و مادر قائل است.

این کارشناس علوم قرآنی درباره احترام فرزندان به والدین اظهار کرد:در سوره لقمان آیه ۱۴ خداوند متعال با جمله “اَنِ اشْکُرْ لی و لِوالِدَیْکَ” از بندگان خواسته است تا به والدین احترام و تشکر کنند. همچنین در آیه ۲۳ سوره اسراء نیز آمده است “وَقَضَىٰ رَبُّکَ أَلَّا تَعْبُدُوا إِلَّا إِیَّاهُ وَبِالْوَالِدَیْنِ إِحْسَانًا”. حکم کردیم بر همه که جز خدا کسی را نپرستید و به پدر و مادر نیکی کنید، احسان بر به پدر و مادر بعد از عبودیت خدا آمده است که این یعنی جایگاه والدین خدایی است.

حجت الاسلام والمسلمین باقریان ادامه داد: در روایات آمده است که “انَّ رَجُلًا سألَ رَسُولَ اللّهِ ما حَقُّ الْوالِدَیْنِ عَلى وَلَدِهِما؟ قالَ: هُما جَنَّتُکَ وَ نارُکَ“. مردى از رسول خدا(ص) پرسید: حق پدر و مادر بر فرزند چیست؟ حضرت فرمود: آن دو بهشت و جهنّم تو هستند. اگر با آن ها به درستی و نیکی رفتار کنید بهشتی و اگر با ناملایمت و با خشم رفتار کنی جهنمی هستید. تعاریفی که در قرآن آمده و از منابع و روایات رسیده نشان می دهد که پدر و مادر جایگاه ویژه ای بعد از خدا دارند و حتی از ائمه اطهار(ع) به عنوان پدر و مادر ما یاد می شود.

جایگاه پدر و مادر شبیه جایگاه خدا/ ائمه اطهار(ع) والدین معنوی بندگان///سه شنبه شب وی خاطرنشان کرد: عباراتی مانند “امام کالوالد الشفیق”، مانند پدر مهربانی و مادر دلسوز در خطبه امام رضا(ع) و “أَنَا وَ عَلِیٌّ أَبَوَا هَذِهِ الْأُمَّه”. من و علی  دو پدر این امت هستیم و حضرت زهرا(س) نیز مادر است، بر این اساس می توان گفت همه معصومین (ع) به لحاظ نقش تربیت معنوی و روحانی و هدایت و ارشاد امت حق پدری بر گردن امت دارند. این شخصیت ها جایگاه ویژه ای در قرآن و روایات دارند و به عنوان پدر و مادر معنوی ما عنوان و مطرح شده اند.

منبع: میزان

انتهای متن/*

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.