منتشر شده در :  ۱۳۹۷/۰۹/۰۷                                 ساعت:  ۲:۰۷ ب.ظ      
یک مخترع بسیجی مطرح کرد:

تهدید مخترع جوان از سوی ایران خودرو و سایپا

مخترع بسیجی گفت: به دو شرکت سایپا و ایران خودرو برای معرفی اختراع خود مراجعه کردم آن‌ها نه تنها از اختراعات بنده استقبال نکردند بلکه من را تهدید کردند.

چاپ خبر
به گزارش آفتاب ری، یکی از مهم‌ترین شاخص‌های پیشرفت هر کشور توسعه علمی آن است. نخبگان و اندیشمندان هر کشوری می‌تواند نقش مهمی در برطرف کردن مشکلات مختلف کشور داشته باشند.

رهبر انقلاب بارها بر توسعه علمی کشور تاکید کردند. ایشان در سخنرانی‌های مختلف علم را یکی از مهم‌ترین حرکت‌های کشور برای توسعه می‌دانند.

مخترعین جزو کسانی هستند که سهم بالایی در توسعه و به روز شدن علوم در سرتاسر دنیا دارند به همین دلیل است که کشورهای مختلف از جمله کشورهای توسعه یافته به دور از دیدگاه سیاسی به جذب نیروهای مخترع سراسر دنیا می‌پردازند.

عدم حمایت از مخترعین در داخل کشور سبب شده که تعداد زیادی از آن‌ها به دنبال راه‌حلی برای خروج از کشور و رساندن اختراع خود به کشورهای اروپایی باشند.

یکی از مخترعین بسیجی از تهدید کارخانجات دولتی به خاطر اختراعش می‌گوید.

 

کف بازار هم من را تحقیر کردند

مهدی سعیدی ، مخترع ۳۷ ساله‌ای که حدود ۱۰ سال از زندگی خود را صرف اختراع کرده است در گفت‌وگو با خبرنگار شبکه خبری تهران نیوز اظهار داشت: بنده هفت اخترع دارم که چهار مورد آن مربوط به خودرو است و سه مورد دیگر غیر خودروی است.

سعیدی  فرمان ضد سرقت، رینگ ضد یخ شکن، صندلی چند منظوره و باربر چند منظور را جزو اختراعات خودروی خود عنوان کرد و افزود:  زمانی که به دو شرکت خودروسازی سایپا و ایران خودرو برای معرفی اختراع خود مراجعه کردم آن‌ها نه تنها از اختراعات بنده استقبال نکردند بلکه من را تهدید کردند و گفتند که شما سبب حذف لابی‌گری می‌شوید و مطمئن باشید شرکت‌های قطعه سازی با شما برخورد می‌کنند.

وی ادامه داد: اختراعات بنده نه تنها سبب کاهش هزینه می‌شود بلکه امنیت خودرو را بالاتر می‌برد اما خودرسازان داخلی و قطعه سازان نمی‌خواهند این کار صورت بگیرد.

این مخترع بسیجی از بی‌توجهی مسئولان دولتی گلایه داشت و در این ارتباط افزود: از رئیس جمهور این کشور تا پایین‌ترین مقام دولتی و حتی کف بازار مراجعه کردم اما جوابی نگرفتم.

سعیدی تصریح کرد: خیلی تحقیر شدم، من را به تمسخر گرفتند و مدارکم را درسرم زدند. این‌ها لیبرال هستند و حاضر نیستند به مخترع و افراد نخبه بها بدهند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا اقدامی در جهت رفتن از ایران کردید؟ گفت: از کشورهای آلمان و سوئیس دعوت نامه دریافت کردم. آن‌ها پیشنهادات بسیار خوبی به من دادند و تنها چیزی که از من خواستن این بود که اختراعاتم را برای کشور آن‌ها به ثبت برسانم.

 

بازاریان هم من را تحقیر کردند

این مخترع افزود:  درست است که در ایران مورد تحقیر قرار گرفتم اما حاضر نبود و نیستم که اختراع خود را برای کشور دیگر به ثبت برسانم.

سعیدی در مورد هزینه‌های اختراعاتش اذعان کرد: کلیه هزینه‌ها را شخصی پرداخت کردم، از گلوی خانوادم زدم تا این اختراعات را انجام بدهم.تا کنون ۴۰ میلیون تومان هزینه این اختراعات شده است.

وی گفت: برخورد آقای ستاری معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور ایران و رئیس بنیاد ملی نخبگان با بنده که عمر خود را بر روی توسعه علم گذاشتم خوب نبود. وزارت علوم در دولت روحانی تایید علمی را که قبلا ۱۰۰هزارتومان بود به ۷۰۰ هزار تومان رساند.

این مخترع بسیجی بیان داشت: از سال ۹۲ که با سازمان بسیج علمی آشنا شدم و توانستم کمک‌های مختلفی را از این مجموعه دریافت کنم.

وی تصریح کرد: اختراعات بنده زنجیر چرخ، قفل فرمان و برخی دیگر از تجهیزات هزینه بر را کاهش می‌دهد که متاسفانه با این برخورد روبه رو شدم این درحالی است که جزو ۳۰ اختراع برتر کشور شناخته شد.

 

انتهای متن/*

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.