منتشر شده در :  ۱۳۹۷/۰۷/۱۷                                 ساعت:  ۱۰:۵۶ ق.ظ      
سفیر سابق ایران در مکزیک:

تصویب FATF یک نوع خود زنی است / همانند NPT و برجام از FATF هم خیری به ما نمی‌رسد

سفیر سابق ایران در مکزیک گفت: دشمنان می‌خواهند از طریق FATF به اطلاعات ما دسترسی پیدا کنند و از این اطلاعات علیه خودمان استفاده کنند، به عنوان مثال می‌توانند بر اساس این اطلاعات روش‌های دور زدن تحریم‌ها را بر ما ببندند.

چاپ خبر
به گزارش آفتاب ری، محمد حسین قدیری ابیانه ، کارشناس استراتژیک و سفیر سابق ایران در مکزیک در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس سیاسی شبکه خبری تهران نیوز، در ارتباط با تصویب FATF اظهار داشت: قراردادهای بین‌المللی به‌گونه‌ای تنظیم شده که در ظاهر امر مزایا و تعهداتی برای امضاء کنندگان دارد، اما کشورهای که در این مجامع سلطه دارند مانع استفاده ما از مزایای آن می‌شوند و تنها تعهدات و مضرات آن نصیب ما می‌شود.

وی گفت: ما در ان.پی.تی (NPT) باید اجازه نظارت می‌دادیم و متعهد می‌شدیم به سمت سلاح هسته‌ای نرویم اما در مقابلش هم حق  برخورداری از انرژی هسته و صلح آمیز آن را داشتیم و کشورها مختلف و سازمان‌های بین‌المللی انرژی هسته باید ما را در این امر یاری می‌کردند؛ بازدیدها صورت گرفت اما بهر برداری از مزایا آن هرگز عملی نشد و عملاً ما از آن پی آتی نتوانستیم استفاده کنیم.

کارشناس استراتژیک و سفیر سابق ایران در مکزیک، برخورد سازمان‌بین‌المللی و کشورهای طرف توافق نسبت به برجام را شبیه ان.پی.تی دانست و افزود: در برجام هم همین گونه شد و ما تعهدات زیادی دادیم و عمل کردیم اما آن‌ها تعهدات معدود خود را هم عمل نکردند بنابراین برای ما از برجام آنچه باقی ماند شدیدترین نظارت‌های بود که بر هیچ کشور دیگری وجود نداشت.

 

* با تصویب  FATF تمام اطلاعات ما در دست دشمن می‌افتد

وی بیان داشت: نه تحریم‌های بانکی برداشته شد نه چیز دیگری، حتی نمی‌توانیم پول نفت خود را منتقل کنیم. FATF  هم همین است و مسئولان تحریم ایران در اتاق جنگ و خزانه آمریکا مسئول FATF هم هستند. آن‌ها می‌خواهند از این طریق به اطلاعات ما دسترسی پیدا کنند و از این اطلاعات علیه خودمان استفاده کنند، به‌عنوان مثال می‌توانند بر اساس این اطلاعات روش‌های دور زدن تحریم‌ها را بر ما ببندند.

قدیری ابیانه، تمایل اروپا برای ایجاد یک سیستم بانکی مستقل با ایران را ناشی از ناراحت بودن آن‌ها نسبت به امر و نهی کردن آمریکا خواند و عنوان کرد: اروپاییان اعلام کردند برای دور زدن تحریم‌ها و به فکر ایجاد یک سیستم مالی مستقل هستند که بر اساس یورو ایجاد شود.  آن‌ها از اینکه آمریکاها امر و نهی می‌کنند ناراحت هستند،  اما در دشمنی با ایران یکسان‌اند و هر دو مایل‌ هستند که مردم ما در سختی باشند.

این کارشناس استراتژیک گفت: اروپاییان همان‌های هستند که در زمان جنگ به صدام کمک کردند و همه نوع اسلحه در اختیار آن‌ها گذاشتند، همچنین  به تروریست‌ها پایگاه دادند تا به ترورها و جنایاتشان در ایران ادامه بدهند، همان‌های که تحریم علیه ایران را تصویب کردند، بنابراین ما نمی‌توانیم اروپاییان را دوست بداریم چرا که آن‌ها به دنبال منافع خود هستند و  تمایل دارند ملت ما اسیر باشند و زمانی که می‌بینند نمی‌توانند ملت ما را اسیر کنند سعی می‌کنند از تجارت با ما سود خودشان را ببرند.

 

* ما را با طمع ایجاد سیستم بانکی به سمت  FATF  می‌کشانند

وی خاطرنشان کرد: ما هر چقدر از نظر نظامی مستحکم‌تر باشیم و دشمن احساس کند که نمی‌تواند بر ما غلبه کند راه برای تجارت با ایران بازتر می‌شود.

قدیری ابیانه، گزارشات دولت در مورد برجام را قابل اعتماد ندانست و گفت: دولت برای تصویب برجام آمارها غلط می‌داد و همین کار را برای تصویب FATF  انجام می‌دهد. الان اروپاییان اعلام کردند که حاضرند سیستم جدید برای انتقال امور مالی با ایران جدا از آمریکا بر اساس یورو  برقرار کنند اما آن را موکول به تصویب FATF کردند.

وی افزود: اروپاییان  ما را به طمع داشتند رابطه مالی به سمت تصویب FATF  هول می‌دهند، اما معلوم نیست به وعده‌ها خود عمل کنند و مانند برجام که حتی هواپیما ایرباس ما را ندادند  بر روی تعهدات خود در  FATF  بمانند.

این کارشناس مسائل سیاسی در پایان تصریح کرد: این‌ها نقش پلیس خوب و بد را انجام می‌دهند،  ما باید تلاش کنیم راهپولشویی را بر اساس قوانین خودمان ببندیم نه بر اساس قوانین دشمنانمان.

 

انتهای متن/*

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.