منتشر شده در :  ۱۳۹۶/۰۶/۰۷                                 ساعت:  ۱:۱۶ ب.ظ      
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری:

تبدیل کردن اقتصاد رانتی و نفتی به اقتصاد مولدی و مردمی مهمترین وظیفه دولت است

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری گفت: دولت باید اقتصاد رانتی و نفتی را به اقتصاد مولدی و مردمی تبدیل کند و مردم را در اداره اقتصاد کشور دخالت بدهد.

چاپ خبر
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی آفتاب ری، سید ابوالفضل رضوی معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری در همایش مدیران، نخبگان و اعضای شورای اسلامی شهرستان ری با گرامیداشت هفته دولت و یاد شهیدان رجایی و باهنر اظهار داشت: ما باید از هفته دولت چند درس بگیریم و توجه کنیم که شهیدان رجایی و باهنر در مدت کوتاه خدمت خود چه کردند که هفته ای به مناسبت آنها نامگذاری شده است.

وی با بیان اینکه رجایی و باهنر در مقابل خدا تسلیم بودند، تصریح کرد: این دو شهید در برابر خدا تسلیم و در برابر مردم متواضع بودند. بر مردم فخر و مباهات نداشتند.

رضوی تاکید کرد: حالا که بر این صندلی ها تکیه زدیم باید بدانیم که آنچه برای ما مباهات می آورد خدمت به مردم است نه تکیه بر صندلی. همین موضوع باعث عزت رجایی و باهنر شد.

وی با اشاره به پروژه هایی که در هفته دولت افتتاح می شوند، گفت: خدا را شکر می کنیم که توفیق داشتیم با افتتاح این پروژه ها گرهی از مشکلات مردم باز کنیم تا مردم در رفاه بیشتر قرار بگیرند.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری شناخت مشکل را یکی از مهمترین وظیفه مسئولان دانست و افزود: ما باید بتوانیم راه حلی پیدا بکنیم که با سریع ترین و کم هزینه ترین روش مشکلات را برطرف کنیم.

رضوی با بیان اینکه پس از مشکل شناسی باید اولویت مشکلات را در نظر بگیریم، ابراز کرد: امروز مسئله اشتغال و وضعیت اقتصادی اصلی ترین مشکلات مردم هستند که دولت برای حل این مشکلات باید راه حل ارائه بدهد.

وی با بیان اینکه بخشی از راهکار این مشکل در داخل و بخشی دیگر در خارج از کشور است، گفت: رهبر معظم انقلاب در روز تنفیذ حکم ریاست جمهوری دو مسئله مهم اشتغال و اقتصاد و تعامل با دنیا را بیان کردند و در بحث اقتصادمقاومتی نیز به عدالت بنیانی، دانش بنیانی، مردم محوری، درون زایی و برون گرایی اشاره کردند.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری درخصوص تعامل با دنیا و برون گرایی تشریح کرد: ما نمی توانیم اجناس و کالاهایی را تولید کنیم و به بیرون از کشور بفرستیم و در عین حال با دنیا تعامل نداشته باشیم.

*آمریکا در حال انزوای جهانی است

رضوی با بیان اینکهامروز بعضی از عقلا انزوای جهانی آمریکا را پیش‌بینی می‌کنند، اظهار داشت: این انزوا چه‌طور می‌شود، دنیایی که در سیطره آمریکاست و کشورهای توسعه یافته به خودشان جرات نمی دهند قبل از هماهنگی با آمریکا کاری انجام بدهند.

وی ادامه داد: ایران هراسی و اسلام هراسی یکی از مباحث مشترک دنیا بود که آمریکا به طور جدی آن را مطرح کرده بود و دنیا را با خودش هم صدا می کرد. ما با تعامل با دنیا توانستیم تفرقه ای بین آمریکا و اروپا ایجاد کنیم.

رضوی با اشاره به سفر رئیس جمهور سویس به ایران گفت: وی پس از دیدار با رهبر معظم انقلاب، به آقای روحانی گفته بود اگر من خودم نمی شنیدم باور نمی کردم که رهبر ایران با سرمایه‌گذاری خارجی موافق است چرا که به ما این‌طور نگفته بودند.

وی با تاکید بر مردم محوری و درون زایی بیان کرد: ما در کشورمان سرمایه های مادی، معنوی و نیروی انسانی خوبی داریم که نباید از آنها غفلت کنیم و به فرمایشات مقام معظم رهبری درخصوص مردمی کردن اقتصاد جامه عمل بپوشانیم.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری تاکید کرد: تبدیل کردن اقتصاد رانتی و نفتی به اقتصاد مولدی و مردمی از وظایف ما است. مردم را باید در اداره اقتصاد کشور دخالت بدهیم و برای امنیت خاطر فضای امید و اعتماد ایجاد کنیم که زمینه ای برای شکوفایی اقتصادی است.

رضوی با بیان اینکه امروز دشمنان با ما وارد جنگ اقتصادی شده اند، گفت: توجه به روستاها می تواند زمینه تولید و رشد اقتصادی را فراهم کند.  دولت تدبیر و امید به مناطق روستایی توجه ویژه‌ای کرده است، هیچکدام از دولت‌های قبلی به میزان دولت فعلی به امور روستاها رسیدگی نکرده است.

*ارائه وام قرض الحسنه به روستائیان با قید دوفوریت در مجلس تصویب شد

وی بیان کرد: گزارشی با امضای معاون اول ریاست جمهوری به مقام معظم رهبری ارائه دادیم که یک و نیم میلیارد دلار از محل صندوق توسعه ملی به صورت وام قرض الحسنه به روستائیان پرداخت شود. ایشان فرمودند خوب است به قید فوریت به مجلس ارائه شود و از طریق قانون مراحل آن طی شود.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری اضافه کرد: آذر ماه ۹۵ لایحه اشتغال روستایی با قید دو فوریت در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید. ما تاکنون لایحه‌ای برای روستاییان آن هم با قید دو فوریت نداشته‌ایم، با اعلام موافقت شورای نگهبان، به روستاییان و عشایر وام ۶ درصد پرداخت می‌کنیم که این موضوع شامل شهرنشینان نمی‌شود.

رضوی با بیان اینکه بانک سینا با سود ۸درصد به میزان یک هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان به روستاییان وام داده است، تصریح کرد: با جذاب و زیبا کردن روستاها، مهاجرت به شهرها کاهش می یابد و با توان افزایی اقتصادی برای روستائیان مهاجرت معکوس صورت می گیرد و در نتیجه حاشیه نشینی شهرها کم می شود.

وی خاطرنشان کرد: همه روستاهای بالای ۲۰خانوار از نعمت گاز برخوردارند، روستاهای بالای ۱۰خانوار دارای برق و روشنایی هستند و ۹۳ درصد از جمعیت روستایی دارای جاده های آسفتات هستند.

 

انتهای پیام/

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.