منتشر شده در :  ۱۳۹۷/۰۶/۲۰                                 ساعت:  ۲:۱۲ ب.ظ      

بلای که ونزوئلا را نابود کرد به جان ایران افتاده است

امروزه در اخبار مختلف از وضعیت اقتصادی ایران به گوش می‌رسد و برخی از افراد آینده آن را با کشورهای مختلف نظیر ونزوئلا مقایسه می‌کنند که سبب ایجاد رعب و وحشت در بین مردم است.

چاپ خبر
به گزارش آفتاب ری، امروزه در اخبار مختلف از وضعیت اقتصادی ایران به گوش می‌رسد و برخی از افراد آینده آن را با کشورهای مختلف نظیر ونزوئلا مقایسه می‌کنند که سبب ایجاد رعب و وحشت در بین مردم است.

در این گزارش قصد داریم به خلاصه کوتاهی از شرایط ونزوئلا بپردازیم و عوامل مختلفی که سبب ایجاد به وجود آمدن شرایط وخیم اقتصادی در این کشور شده را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

طبق آمار بانک جهانی تا اواخر سال ۲۰۱۴ رشد ماهانه نقدینگی ونزوئلا حدود ۳٪ بود اما از اواخر ۲۰۱۴ تا نیمه ۲۰۱۶، رشد نقدینگی در ونزوئلا بین ۵٪ تا ۶٪ در ماه رشد پیدا کردو از اواسط سال ۲۰۱۶ این رشد دو رقمی شد.

این روند به شدت روبه رشد بود تا اینکه در اوایل سال ۲۰۱۷ این رشد به ۲۰درصد رسید و در سال ۲۰۱۸ رشد نقدینگی ماهانه به ۶۰درصد رسید و این یک بحران بزرگ در اقتصاد محسوب می‌شود به عبارت دیگر هر ماه ۶۰درصد نقدینگی در کشور ونزوئلا افزایش پیدا می‌کند و در پی آن شاهد تورم چندین هزار درصدی می‌شود.

ظرف پنج سال اخیر، نقدینگی ونزوئلا بیش از ۲۲۰۰ برابر شده، در حالیکه نقدینگی ایران ۳/۳ برابر شده. اما وضعیت امروز کشورمان با همه نواقصش قابل مقایسه با وضعیت ونزوئلا نیست.

ظرف پنج سال اخیر، نقدینگی ونزوئلا بیش از ۲۲۰۰ برابر شده، در حالی کهنقدینگی ایران ۳/۳ برابر شده. اما وضعیت امروز کشورمان با همه نواقصش قابلمقایسه با وضعیت ونزوئلا نیست.

 

از زمانی که ونزوئلا برای اولین بار سه ماه پیاپی رشد نقدینگی بالای ۵٪ تجربه کرد،سه سال طول کشید تا دچار بحران شود اما رشد نقدینگی ایران در سه سال اخیر باوجود اینکه این رشد هم بسیار بالا است اما کمتر از ۲ درصد است.

با محاسبه میزان افزایش حجم نقدینگی در یک سال حد فاصل خرداد ۹۶ تا خرداد۹۷ شاهد رشد ۲۶۷ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان هستیم. بنابراین طی این مدت ماهانه نقدینگی ۲۲ هزار و ۳۱۶ میلیارد تومان و روزانه ۷۴۳ میلیارد تومان رشد کرده است.

نقدینگی طی سال‌های ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۶  از ۱۶۴ هزار میلیارد تومان به حدود ۱۵۰۰ هزارمیلیارد تومان رسیده است. بیشترین میزان رشد نقدینگی در دولت اول اصلاحاترخ داده که نقدینگی در سال پایانی فعالیت این دولت نسبت به سال آغازین فعالیت این دولت ۱۸۶ درصد رشد داشته است. میزان رشد نقدینگی در دولت عدالت به میزان ۱۷۱ درصد بوده و همچنین در دولت اول حسن روحانی به میزان۱۳۳ درصد بوده است که میزان در سال اول دولت دوم روحانی هر ماهه درحالافزایش است.

این میزان از نقدینگی زنگ خطری برای کشورمان است اما به سمت بحران پیش نمی‌رود. نقدینگی مانند یک بمب خطرناک است که رهبر انقلاب بارها آن را گوشزد کرده است. اقتصاددانان در تلاش هستند تا این نقدینگی را کاهش دهند اما گویا مقاومت در برابر این رشد بی نتیجه است.

 

چه عواملی باعث افزایش رشد نقدینگی در کشور می‌شوند؟

 

عوامل متعددی در رشد نقدینگی دخالت دارند که از جمله آن‌ها می‌تواند به بدهی بانک مرکزی، اختلاس‌های کلان از سیستم نظام پولی، جبران کسری بودجه دولت، رشد دارایی‌های بانک مرکزی، تبدیل ارز به ریال از سوی بانک مرکزی و نداشتن یک نظام متسقل اخذ مالیات اشاره  کرد.

دولت برای جبران کسری بودجه خود به دلیل ریخت و پاش‌های غیر ضروری بدون انجام کار تولید و اشتغال باعث بالا بردن حجم نقدینگی در کشور شده است.

رشد نقدینگی در دولت روحانی به شدت در حال افزایش است که اگر جلوی آن گرفته نشود ممکن است با بحرانی شبیه ونزوئلا برسیم. اختلاس‌های کلان که تقریبا بخشی از بودجه کشور را با خود می‌برد ضربه سنگینی به نظام پولی کشور وارد می‌کند که تا چندین سال قابل درمان نیست و دولت و بانک مرکزی برای جبران آن شروع به چاپ پول کاغذی می‌کنند.

مجلس که وظیفه کنترل این نقدینگی را دارد بدون هیچ دغدغه‌ای از کنار این حجم نقدینگی عبور می‌کند جالب این است که کشور چندین سال با پیامدهای رشد نقدینگی روبه رو بوده به همین خاطر باید بتواند به راحتی آن را کنترل کند اما این اتفاق شکل نمی‌گیرد و همچنان شاهد افزایش رشد نقدینگی و در پی آن افزایش تورم در کشور هستیم.

بهترین راه برای خروج از نقدینگی بر اساس نظر کارشناسان رونق تولید در داخل کشور است تا از این طریق علاوه بر تامین کسری بودجه دولت از طریق مالیات و اخذ سود بانکی نقدینگی از سمت بازارهای غیر مولد به بخش مولد سرازیر شود.

اگر این میزان از نقدینگی که به سمت بازار سکه و ارز سرازیر شده به صورت حساب شده به سمت تولید بیایید ایران نه تنها ونزوئلا نمی‌شود بلکه دارای یک استحکام اقتصادی نیز می‌گردد.

 

انتهای متن/*

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.