منتشر شده در :  ۱۳۹۲/۱۲/۱۹                                 ساعت:  ۱۲:۵۴ ب.ظ      

برجی که هزار سال پیش توسط آتش پرست ثروت مند در شهرری ساخته شد + تصاویر

شاید وقتی، هزار سال پیش بزرگ امید این برج را برای استفاده شخصی خود و خانواده اش می ساخت، فکر نمی کرد روزی این برج یک آثار تاریخی شود.

چاپ خبر

به گزارش پایگاه خبری آفتاب ری، به نقل از ره به ری؛ به گفته برخی منابع این برج آجری که ارتفاع آن به سه متر می‌رسد، در حدود ۱۰۰۰ سال پیش به دست شخصی به نام «بزرگ امید» جهت استفاده شخصی ساخته شد.

به گفته برخی پژوهشگران ممکن است این مکان مقبره یکی از شاهان سلجوقی باشد.

برج نقاره‌خانه دارای ساختاری متشکل از لاشه سنگ و گچ است ونمای آن تزیینات آجرکاری به همراه قوس‌های جناغی تزیینی دارد. به احتمال زیاد، اسکلت برج با سنگ بنا شده و سپس روی آن را آجرچینی کرده بوده‌اند.

 برج شهرری

اما در کتاب سیاست‌نامه‌ خواجه نظام‌الملک چنین ذکر شده است که:«در شهر ری به روزگار فخرالدوله که صاحب بن عباد وزیر او بود، گبری بود توانگر که او را بزرجومیه گفتندی و بر کوه طبرک ستودانی کرد از جهه خویش و امروز بر جای است و اکنون آن را دیده‌ی سپاه سالاران خوانند و بر بالای گنبد فخرالدوله نهاده است و بسیار رنج و زر هزینه کرد بزرجومیه تا آن ستودان به دو پوشش بر سر آن کوه تمام کرد».

بنابراین بر اساس این نوشته، اولاً بنا مربوط به دوره‌ی آل‌بویه بوده، ثانیا دارای گبند دو پوش بوده، و ثالثا به پیروی از سنت استودان سازی ساسانیان ساخته است.

لازم به ذکر است: این برج در ناحیه شمالی امین آباد شهر ری و بر بالای کوه ری قرار دارد.

برج شهرری

برج تاریخی شهرری برج تاریخی شهرری

انتهای پیام/م

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.