منتشر شده در :  ۱۳۹۶/۰۸/۲۵                                 ساعت:  ۱۱:۱۱ ق.ظ      
علام-جزئیات-رسیدگی-مصدومان-حادثه-ز

اعلام جزئیات رسیدگی به مصدومان حادثه زلزله

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در جلسه دیروز با حضور رئیس جمهور اعلام شد که از لحاظ رسیدگی به مجروحان به طور کامل به وضع پایدار رسیده ایم.

چاپ خبر
به گزارش آفتاب ری،، درمان و آموزش پزشکی افزود: دیشب، دو فروند هواپیما، تعدادی از مجروحان را به تهران منتقل کرد.

وی گفت: در برخی مناطق زلزله زده، مشکل آب و اسکان وجود دارد که امیدواریم به زودی برطرف شود تا زمینه بهتری برای ارائه خدمات فراهم شود و در بازدید‌هایی که توسط نمایندگان مجلس، استاندار و سایر نهاد‌ها صورت گرفته، اعلام شده که از لحاظ درمانی در شرایط پایدار هستیم.

وی با بیان اینکه در حوزه بهداشت، اقدامات جدی بهداشتی را آغاز کرده ایم افزود: اقداماتی چون واکسیناسیون کزاز و دیفتری، کلرزنی آب آشامیدنی شروع شده است.

حریرچی گفت: در نظر داشته باشیم که کودکان و سالمندان آسیب دیده توجه بیشتر و جدی تری نیاز دارند.

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه در خصوص مقاوم سازی بیمارستان‌ها بار‌ها اعلام کرده ایم که ۵۷ درصد بیمارستان‌ها در مقابل زلزله فرسوده اند گفت: آخرین آمار تا ساعت ۲۰ دیشب به این صورت است که تعداد ۹ هزار و ۳۴۵ مورد مراجعه مجروح داشته ایم که ۵ هزار و ۵۴۶ نفر از آنان به صورت سرپایی ویزیت شدند، هزار و ۳۵۹ مجروح بستری در بیمارستان‌های استان ترخیص شده اند و هزار و ۱۱ بیمار هنوز بستری هستند.

وی افزود: هزار و ۲۴۳ مورد عمل جراحی از روز دوشنبه تا ساعت ۲۰ دیشب انجام شده که آمار بالایی است و جای قدردانی دارد، همچنین ۲۵۰ بیمار به تهران، البرز و همدان اعزام شده اند.

حریرچی گفت: شش بیمارستان صحرایی در مناطق زلزله زده مستقر کرده ایم، ۲۰ فروند هلی کوپتر به منطقه اعزام شد. ۸ اتوبوس آمبولانس، ۷۰ آمبولانس و ۲۳۰ گروه واکنش سریع به منطقه اعزام شده اند.

وی گفت: بیمارستان‌های طالقانی، امام رضا، ۵۲۰ ارتش، بیمارستان سپاه و بیمارستان خصوصی بیستون تخت اضافه فعال و خارج از ظرفیت خدمات ارائه کردند و یک بیمارستان صحرایی، امروز توسط سپاه راه اندازی می‌شود.

حریرچی ادامه داد: در خصوص بیمارستان‌های آسیب دیده در اسلام آباد و سرپل ذهاب اگر چه تلفات و مصدوم نداشتیم، ولی به طور جدی پیگیر قصورات فردی، سازمانی و مشکلات سیستماتیک و نهادی هستیم و تقاضا داریم در اطلاع رسانی‌ها از بزرگ نمایی و کوچک نمایی خودداری شود و به شایعات دامن نزنیم.

وی گفت: ممکن است فردی دارویی خاص مصرف می‌کرده که به طور طبیعی تهیه آن یک روز طول کشیده است و این را نمی‌شود به کل حوزه دارویی تعمیم داد.

سخنگوی وزارت بهداشت افزود: ۲۰ تن دارو و ملزومات مورد نیاز روز دوشنبه به منطقه ارسال کردیم ضمن اینکه انبار‌های کرمانشاه هم از ظرفیت کافی برخوردار بود.

وی ادامه داد: معاونت اجتماعی وزارت بهداشت برای ساخت بیمارستان در اسلام آباد و سرپل ذهاب با برخی خیرین توافقاتی را داشته است و فرد نیکوکاری اعلام کرده است که سرپرستی تمامی کودکان بی سرپرست این زلزله را تقبل خواهد کرد و یا فرد خیر دیگری نگهداری از افراد سالمند را تقبل کرده است.

وی گفت: به علت پایداری شرایط، آمبولانس‌های مستقر در منطقه به ویزیت سرپایی افراد در روستا‌ها پرداختند و درحال حاضر بیماری واگیر نگران کننده‌ای وجود ندارد.

حریرچی ادامه داد: برای تسهیل دسترسی به مراکز درمانی در هنگام حوادث، نقشه جامع تهیه کرده ایم که بیمارستان‌های ۱۰۰ تخته و بیشتر در حاشیه بزرگراه‌های شهر‌های پرترافیک ایجاد شود.

وی افزود: باید علاوه بر التیام صدمات جسمی حادثه دیدگان به حمایت‌های روانی آن‌ها نیز توجه شود و رسانه ها، اطلاع رسانی واقع بینانه و با هدف اصلاح امور را در رأس کارشان قرار دهند، تلاش کنیم که به مردم کشور آرامش دهیم و حمایت‌های عاطفی و روانی جدی نیز از آسیب دیدگان داشته باشیم.

حریرچی گفت: انتقاداتی را که در جهت اصلاح روند خدمات رسانی به آسیب دیدگان زلزله باشد، پذیرا هستیم. منبع : روابط عمومی وزارت بهداشت

انتهای متن/*

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.