منتشر شده در :  ۱۳۹۷/۰۸/۰۱                                 ساعت:  ۳:۲۶ ب.ظ      
رئیس دادگستری شهرستان ری:

اعتیاد و معیشت بیشترین علت طلاق است

رئیس دادگستری شهرستان ری با بیان این‌که ریشه تعدادی از پرونده‌های خانواده به فضای مجازی مربوط می‌شود، گفت: اعتیاد و معیشت اقتصادی بیشترین موارد و عدم تفاهم، زیاده خواهی، عدم گذشت و دخالت‌های اطرافیان از موارد دیگر علت طلاق است.

چاپ خبر
به گزارش آفتاب ری، خانواده اگرچه کوچک ترین واحد اجتماعی است، در عین حال بزرگترین و اثرگذارترین واحد تربیتی در جوامع به‌شمار می‌آید، به‌گونه‌ای که می‌تواند منشأ تحول فردی و اجتماعی و رشد ارزش‌های انسانی در میان اعضای آن باشد.

در عصر حاضر با اثرپذیری از تحولات اجتماعی در بیشتر جوامع، مشکلات متعددی برای خانواده پدید آمده است. اختلاف‌های خانوادگی، طلاق، فرزندان بی سرپرست و بزه کاری نوجوانان و جوانان، نشان دهنده مشکلات اساسی در خانواده‌های عصر ماست.

با توجه به این‌که دعاوی خانواده از شایعترین دعاوی کنونی کشورمان است و هر ساله با افزایش میزان پیدا می‌کند، اهمیت به تحکیم خانواده از مهمترین مسائل فرهنگی جامعه است.

خبرنگار سرویس اجتماعی آفتاب ری در همین رابطه گفت‌وگویی با رسول جلالی ، رئیس دادگستری شهرستان ری انجام داده است که در ادامه می‌خوانید:

 

آفتاب ری: وضعیت دادگاه خانواده در شهرری چگونه است؟

مسائل خانواده دغدغه اساسی جامعه و حتی دغدغه رهبر معظم انقلاب بوده است. دعاوی خانواده دعاوی خاصی است که کل جامعه را تحت تاثیر قرار می‌دهد. نظام جمهوری اسلامی به دادگاه‌های خانواده اهمیت خاصی می‌دهد و دادگاه‌های ویژه‌ای به‌عنوان دادگاه مدنی خاص بوده الان هم کانون‌های خاصی برای دادگاه خانواده هست و شرایط و ویژگی‌های خاصی را برای دادگاه خانواده لحاظ کرده است. برای قاضی خانواده نیز شرایط ویژه‌ای گذاشته مثلاً سابقه کاری خوب، سنوات خدمتی بالا و متاهل باشد.

سیر افزایش دعاوی خانواده و معضل طلاق که در جامعه دارد تبدیل به بحران می‌شود باید فکری برایش بشود. در شهرری دادگاه ویژه خانواده نداریم ولی شعبی از دادگاه حقوقی به دعاوی خانوادگی رسیدگی می‌کنند.

 

آفتاب ری: تعداد پرونده های خانواده در حال افزایش است یا کاهش؟

در دادگستری شهرری پرونده‌های خانواده نسبت به سال گذشته حدود ۸ درصد افزایش پیدا کرده است. سال ۹۵ حدود ۲ هزار و ۹۰۰ فقره پرونده داشتیم و در سال ۹۶ به تعداد ۶ هزار و ۴۰۰ فقره افزایش پیدا کرد.

بیشتر از پرونده‌های وارده، مختومه داشتیم سال ۹۴ سه شعبه خانواده داشتیم و پرونده وارده ۷ هزار و ۵۰۰ فقره بود. اکنون چهار شعبه داریم و پرونده وارده ۶ هزار و ۴۰۰ فقره است. یک شعبه اضافه شده و هزار فقره کم شده که نشان می دهد در دادگاه خانواده تعداد وقت‌های رسیدگی کم شده است و در ماه حدود ۱۴۰ پرونده رسیدگی می‌شود که زمان بیشتری برای استماع اظهارات طرفین وجود دارد.

 

آفتاب ری: چه تعداد از پرونده ها به سازش منجر می‌شود؟

به‌طور دقیق نمی‌توان گفت. تقریباً حدود ۱۰درصد از پرونده‌ها به سازش منتهی می‌شود. تعدادی از پرونده‌ها در شورای حل اختلاف رسیدگی می‌شود طبق قانون دوسال پیش، دعاوی زیر ۲۰ میلیون تومان بابت جهیزیه، نفقه و مهریه در شورای حل اختلاف رسیدگی می‌شود که حدود هزار فقره از پرونده‌های ما را شامل می‌شود. پرونده خانواده ابتدا به مرکز مشاوره ارجاع می‌شود اگر به سازش منتهی نشد به شعبه ارجاع می‌شود.

 

آفتاب ری: بیشترین علت طلاق در پرونده های خانواده چیست؟

علت یابی دقیق طلاق سخت است، اما اعتیاد و معیشت اقتصادی بیشترین موارد و عدم تفاهم، زیاده خواهی، عدم گذشت و دخالت‌های اطرافیان از موارد دیگر علت طلاق است.

تعدادی از جوانان در انتخاب همسر دقت کافی نمی‌کنند و پس از ازدواج متوجه می‌شوند که هم کفو نیستند و منجر به طلاق می‌شود.

 

آفتاب ری: فضای مجازی چقدر در دعاوی خانواده تاثیر دارد؟

درصدی از پرونده‌ها ریشه‌اش در فضای مجازی است. خانواده‌ها منسجم باشند کمتر به اختلاف برمی‌خورند. امروز فضای مجازی جای رابطه والدین و فرزندان و زن وشوهری را گرفته و یک سری مفاسدی که در فضای مجازی است باعث دلسردی زندگی می‌شود. این همه خیانت‌ها که در فضای مجازی می‌بینند قبح عمل را عادی می‌کند و بدی خیانت زائل می‌شود.

وقتی زن و شوهر به گوشی بیشتر از همسر اهمیت بدهند زندگی گرمای خود را از دست می‌دهد و به جای آن سوء ظن ایجاد شده و باعث می‌شود اختلافات ریشه کند.

فضای مجازی خوب است و اطلاعات زیادی می دهد. فضای مجازی مثل چاقو دو حالته است اگر درست استفاده کنیم بهترین چیز است ولی اکثر افراد جامعه استفاده خوبی نمی‌کنند و استفاده‌ای می کنند که به ضرر خودشان و جامعه است. مفاسدی که در سن پایین ایجاد می‌شود علتش همین است.

 

آفتاب ری: چه عامل هایی در تحکیم خانواده موثر است؟

خانواده نهادی مهم و منشا یک جامعه سالم است اگر خانواده متدین و سالم باشد باعث می شود جامعه هم سالم باشد و دعاوی کمتر صورت بگیرد ولی اگر خانواده متشنج باشد این‌طور نیست که فقط یک خانواده به اختلاف کشیده شود بلکه هر خانواده که به اختلاف کشیده می‌شود حول خود حدود پنج، شش خانواده را درگیر می‌کند و جمع زیادی را از نظر روحی روانی ملتهب می‌کند.

 

آفتاب ری: تعداد پرونده های ری که یک شهر مذهبی است در مقایسه با سایر شهرها چگونه است؟

مسلماً فضای زندگی در رفتار انسان‌ها موثر است البته باید آمار حوزه‌های دیگر را بگیریم بعضی جرائم ممکن است در شهرهای مذهبی کمتر باشد بنابراین در شهرری نیز انتظار می‌رود پرونده‌های خانواده به نسبت بعضی شهرستان‌ها قابل توجه نباشد که همه این‌ها مستلزم رصد آماری است که انجام شود ولی در کل در شهر مذهبی نوع جرائم خاص کمتر می‌شود اما در مقابل اتباع بیگانه در شهرری زیاد است و ممکن است در این رابطه تعداد پرونده‌ها زیاد باشد.

 

آفتاب ری: میزان جرم زنان در پرونده های دادگستری چقدر است؟

درصدی که خانم‌ها جرم مرتکب می شوند خیلی کم است و حدود یک بر بیست و پنجم زندانی‌ها زنان هستند. زنان همه نوع جرائم را ندارند و عموماً معاونت در جرم دارند. بعضی زنان هم گرفتار اتهام همسرشان می‌شوند. زن خوب در خانه باعث می ‌ود که اگر مرد متخلف باشد به مسیر راست هدایت شود.

 

آفتاب ری: چه توصیه‌ای برای خانواده‌ها دارید؟

در کل خانواده‌ها باید نسبت به فرزندان حساسیت زیادی داشته باشند چون بچه‌ها امانت هستند دقت بیشتری داشته باشیم. چشم و هم چشمی کم شود. با توجه به شرایط اقتصادی گاهاً می‌بینیم در خانواده مرد سه شیفت کار می‌کند و زن هم شاغل است و فرصت ندارند در کنار هم باشند و درک متقابل داشته باشند و با کوچکترین مشکل به اختلاف می‌رسند. بنابراین باید به سنت‌های گذشته و سنت‌های دینی خودمان برگردیم. اگر به فرهنگ دینی و اسلامی خودمان برگردیم بسیاری از مشکلاتمان حل می‌شود.

 

انتهای متن/*

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.