منتشر شده در :  ۱۳۹۶/۰۵/۱۴                                 ساعت:  ۸:۳۹ ب.ظ      
گزارشی از متن و حاشیه مراسم «تحلیف ریاست جمهوری»:

از هشدار روحانی به دولت آمریکا تا درخواست برادران لاریجانی از رئیس جمهور در نشست خبری

مراسم دوازدهمین تحلیف ریاست جمهوری در صحن علنی مجلس برگزار شد که در آن روحانی به آمریکایی‌ها هشدار داد و برادران لاریجانی نیز در نشست خبری خواستار مغتنم شمردن حضور میهمانان خارجی در مراسم تحلیف و معرفی هرچه زودتر کابینه دوازدهم شدند.

چاپ خبر
به گزارش آفتاب ری، دوازدهمین مراسم تحلیف ریاست جمهوری در حالی از راس ساعت ۱۷ در صحن علنی مجلس آغاز شد که نمایندگان، وزرا، روسای جمهور و معاونان کشورهای خارجی و هم‌چنین مسئولان کشوری و لشکری در این مراسم حضور داشتند.

علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی در آغاز این مراسم ضمن خوشامدگویی به مهمانان داخلی و خارجی اظهار داشت: حضور بیش از ۴۲ میلیون و بیش از ۷۳ درصد واجدین در دوازدهمین دوره ریاست جمهوری بیانگر آن است که مردم‌سالاری اصل بی‌بدیل است

وی در ادامه به تاریخچه انتخابات در ایران اشاره و مطرح کرد: حضور پرشور مردم در انتخابات‌های مختلف تعلق خاطر جدی ملت به نظام اسلامی و دخالت در سرنوشت خویش را نشان می‌دهد که از دوراندیشی امام خمینی(ره) حکایت دارد‌ که با این تدبیر، از استبداد در کشور جلوگیری می‌کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی هم‌چنین خبر از بهبود امنیت منطقه در سال‌های آینده داد و گفت: مجلس شورای اسلامی در چارچوب وظایف قانونی خود هم در این امور و هم در تمام امور نظارت می‌کند که اقدامات دولت مخصوصا در برنامه توسعه ششم سامان یابد.

مشروح سخنان لاریجانی را در اینجا بخوانید.

در ادامه نوبت به سخنرانی آیت‌الله آملی لاریجانی، رئیس قوه قضائیه رسید تا وی حضور پرشور مردم در انتخابات را به رخ کشیدن جمهوریت ایران اسلامی در دنیا بداند و عنوان کند: امروز انقلاب اسلامی علی‌رغم توطئه‌های مستمر دشمنان با حضور مردم در صحنه به حرکت خود ادامه می‌دهد. مسئولان کشور بر اساس اصل ششم، در مسند خدمت قرار می‌گیرند و دولت موظف است همه امکانات خود را برای جذب مشارکت عامه مردم برای فعالیت‌های مختلف به کار گیرد.

وی گفت: پاسداری از نظام جمهوری اسلامی و مذهب اصلی کشور قوانینی دارد. بنیادی‌ترین مبنای قانون اساسی نگاه توحیدی است که در سراسر این ملت وجود دارد. جمهوری اسلامی نظامی بر پایه ایمان به خدا و تسلیم در برابر حاکمیت است.

رئیس قوه قضائیه هم‌چنین عمل به نگاه توحیدی مطرح شده در قانون اساسی را مایه نترسیدن از دشمنان و حرکت به سوی عزت دانست.

مشروح سخنان آیت‌الله صادق آملی لاریجانی را در اینجا بخوانید.

پس از اظهارات سران قوای مقننه و قضائیه،‌ نوبت به سوگند خوردن روحانی رسید و رئیس جمهور دولت دوازدهم، سوگند یاد کرد.

 

* روحانی: پشتیبان نیروهای مسلح هستیم

سپس حجت‌الاسلام حسن روحانی طی سخنانی ضمن تشکر از میهمانان داخلی و خارجی و هم‌چنین حضور باشکوه مردم در انتخابات، بیان داشت: نهضت مشروعیت ایران به عنوان نخستین انقلاب خاورمیانه پیروز شد و حاکمیت قانون و استقلال ملی را برای ما به ارمغان آورد. در واقع نخستین قیام ملی برای آزادی‌خواهی بود.

وی در ادامه رای مردم را حاصل بلوغ فکری آن‌ها دانست و منتخب ملت را به عمل کردن به وعده‌ها تا پایان دولت دوازدهم دانست.

رئیس جمهور دوازدهم خود را مکلف به استیفای حقوق مردم دانست و ادامه داد: ما پشتیبان نیروهای مسلح هستیم اما سلاح اصلی خود را رای مردم می‌دانیم. در کشور ما مدیریت دوگانه وجود ندارد. برجام نمونه‌ای از وفاق ملی در ایران است و بدون شک با حمایت مردم، رهبر معظم انقلاب و حمایت نیروهای مسلح برجام به جایی نمی‌رسید.

روحانی به اقدامات انجام شده در دولت یازدهم اشاره کرد و ابراز داشت: ما با نوآمدگان جهان سیاست کاری نداریم اما به کهنه‌سواران اعلام می‌کنیم تا آنان که قصد پاره کردن برجام را دارند، بدانند که با این کار در واقع طومار عمر سیاسی خودشان را پاره خواهند کرد.

امروز، روز رونمایی از «مادر تحریم‌ها» نیست؛ بیایید از «مادر گفت‌وگوها» رونمایی کنیم

وی در پایان خاطرنشان کرد: امروز روزگار رونمایی از مادر تحریم‌ها نیست؛ بیایید از مادر گفت‌وگوها و همکاری‌ها رونمایی کنیم. ایران قدرتش را از ائتلاف‌های بزرگ و تسلیم شدن در برابر آن‌ها ندارد؛ اتکاء به مردم اصلی‌ترین عزت کنونی ایران اسلامی است.

مشروح سخنان روحانی را در اینجا بخوانید.

علی لاریجانی نیز در پایان از روحانی خواست تا کابینه جدید را معرفی کند و نفس تازه‌ای در روح دولت بدمد. رئیس مجلس شورای اسلامی نیز جلسه بعدی را ساعت ۸ صبح روز سه‌شنبه ۱۷ مرداد ماه اعلام کرد.

 

* سران سه قوه در نشست مطبوعاتی پس از مراسم تحلیف رئیس جمهور دوازدهم چه گفتند؟

 

– روحانی مهم‌ترین دستاوردهای دولت یازدهم را تشریح کرد

حجت‌الاسلام حسن روحانی در نشست مطبوعاتی اظهار داشت:‌ بخش بزرگی از وعده‌های داده شده به مردم در سال ۹۲ را عملی کردیم و در عرصه‌های مختلف نیز پیشرفت چشمگیری داشتیم.

وی مهم‌ترین دستاوردهای دولت یازدهم را خروج از تحریم قطعنامه‌های شورای امنیت و پیشرفت در عرصه‌های مختلفی همچون کاهش هزینه درمان بیماران، بهبود وضعیت کشاورزی و نیرو دانست.

رئیس جمهور ادامه داد: امیدوارم در پایان چهار سال مردم ما احساس کنند که معیشت آن‌ها راحت‌تر شده است‌ و شاهد اجرای عدالت در سراسر کشور باشیم.

 

– درخواست علی لاریجانی از رئیس جمهور برای استفاده بهینه از حضور میهمانان خارجی در مراسم تحلیف

پس از روحانی، نوبت به علی لاریجانی رسید تا در جمع خبرنگاران به حضور چشمگیر میهمانان خارجی در مراسم تحلیف رئسیس جمهور اشاره و مطرح کند: نخستین پیام حضور پرشور میهمانان خارجی در مراسم تحلیف رئیس جمهور احترام به ملت ایران است‌. احترام به نظام مردم‌سالاری دینی نیز از دیگر پیام‌های این حضور گسترده است‌.

رئیس مجلس شورای اسلامی هم‌چنین حضور پرشور میهمانان خارجی را فرصت خوبی برای استفاده دولت و گسترش همکاری‌ها در زمینه‌های مختلف دانست.

 

– آیت‌الله آملی لاریجانی: رئیس جمهور هرچه سریع‌تر کابینه جدید را معرفی کند

در پایان نیز تریبون در اختیار آیت‌الله صادق آملی لاریجانی قرار گرفت که رئیس قضائیه در اظهاراتی خاطرنشان کرد: امروز فضای سیاسی کشور وارد مرحله جدیدی شده است. امیدواریم تلاش و همت مضاعفی برای حل مشکلات به‌ویژه اشتغال و بیکاری صورت بگیرد.

وی در ادامه مطرح کرد: رئیس جمهور نیز هرچه زودتر دولت جدید را معرفی کند تا زودتر مستقر بشوند و چالش‌ها را بشناسند. امیدواریم که با تلاش مضاعف آحاد مردم و مسئولان، سرمایه‌های مادی و اجتماعی و ظرفیت‌ها به کار گرفته شوند.

رئیس قوه قضائیه در اظهارات پایانی‌اش از روحانی درخواست کرد تا علاوه بر مسائل اقتصادی، به مسائل فرهنگی و ترویج اخلاق و دین اهتمام ورزد و هم‌چنین حمایت همه جانبه این نهاد از دولت دوازدهم را اعلام کرد.

 

* قطعی میکروفون‌های نشست خبری!

از نکات جالب این نشست خبری می‌توان به مشکل پیش آمده در صدای میکروفون‌ها اشاره کرد. اتفاقی که باعث شد تا خبرنگاران از روحانی درخواست کنند تا صحبت‌هایش را دوباره بیان کند که رئیس جمهور پاسخ داد: همان‌ها که ضبط کردید را دوباره پخش کنید.

مشروح حواشی کنفرانس خبری سران سه قوه را در اینجا بخوانید.

پس از پایان مراسم نیز، سران قوا از تمبر یادبود تنفیذ ریاست جمهوری رونمایی کردند.

امضای تمبر یادبود دوازدهمین تحلیف ریاست جمهوری توسط روحانی

امضای تمبر یادبود تحلیف دوازدهمین دوره ریاست جمهوری توسط آیت‌الله صادق املی لاریجانی

عکس یادگاری در پایان مراسم تحلیف

تهران نیوز

انتهای متن/*

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.