منتشر شده در :  ۱۳۹۸/۰۴/۱۲                                 ساعت:  ۱۱:۴۹ ق.ظ      

ارثیه ماندگار پدر/روایت زندگی خیر مدرسه ساز + فیلم

روایت زندگی سید هادی موجانی و کارهای خیر او از پیش از انقلاب شروع می‌شود اما وی مدسه سازی را از سال ۱۳۶۵ استارت زده پو طی این سال ها خدمات شایانی داشته است.

چاپ خبر
به گزارش آفتاب ری،

روایت زندگی سید هادی موجانی و کارهای خیر او از پیش از انقلاب شروع می‌شود اما وی مدسه سازی را از سال ۱۳۶۵ استارت زده پو طی این سال ها خدمات شایانی داشته است.

دانی که چرا خدا تو را داده دو دست              من معتقدم که اندر آن رازی هست

یک دست به کار خویشتن پردازی                با دست دگر تو دیگران گیری دست

به گفته خودش همه چیز برای او از این شعر شروع شد و سید هادی قصه ما را عاشق کار خیر کرد.

سید هادی موجانی متولد ۷ شهریور ۱۳۱۵ در شهرستان ری است. سنگ تراشی و دست و پنجه نرم کردن با سنگ شغل آبا و اجدادی وی محسوب می‌شود و هنوزه که هنوز در کارخانه سنگ تراشی مشغول فعالیت است. کار خیر هم همانند شغلش ارثیه پدری سید هادی است. به گفته پسر، مرحوم سید مهدی موجانی کسی بود که در دوران زندگانی خود همیشه دنبال کار خیر بوده و هر کجا که مسجد یا حسینیه ساخته می‌شد سنگ محراب و سردر مسجد را متقبل می‌شد. عشق به پدر سید هادی را هم در این مسیر قرار داد و وی نیز از سال ۱۳۴۵ وارد کار خیر شد.

موجانی کار خیر را با کمک به درمانگاه‌ها و بیمارستان‌ها شروع کرد و بعد از آن در سال ۱۳۴۸ به دعوت یکی از دوستانش به دیدار آیت الله مرعشی نجفی رفت و در این دیدار بود که سنگ کل حسینه آیت الله را متقبل شد و علاوه بر این، ساخت کتابخانه معروف آیت الله مرعشی را هم دست گرفت.

عشق به پدر او را در مسیر خیر ثابت قدم‌تر کرد و پس از فوت ایشان در سال ۶۵، سید هادی نیز وارد مدرسه سازی شد. اولین مدرسه‌ای که با همت سید هادی موجانی ساخته شد در محله دیلمان شهرری بود. به گفته این خیر مدرسه ساز مدارس شهرری خیلی قدیمی و کلنگی بودند که با همت ایشان و مجمع خیرین مدرسه ساز  هر ماه یک مدرسه ساخته و تحویل دانش آموزان شد تا مدارس شهرستان ری نو نوار شود. سید هادی موجانی تاکنون ۱۲ مدرسه ساخته و ۳ مدرسه دیگر هم در دست ساخت دارد و این جدا از ۱۰۸ مدرسه‌ای است که مجمع خیرین مدرسه ساز ساخته و تحویل دادند.

البته دامنه کارهای خیر سید هادی فقطبه مدرسه سازی ختم نمی‌شود و در سال گذشته نیز با مشارکت وزارت بهداشت ساخت دو درمانگاه توسط آقای موجانی کلید خورد تا امور عام المنفع این مرد بزرگ گسترش پیدا کند.

مجمع خیرین مدرسه سازی که آقای موجانی به همراه ۷ نفر دیگر بنا نهادند امروز ۶۵۰ هزار عضو دارد و یقیناً این سنگ بنای نیکی که وی و سایر افراد بنا نهادند تا سالیان سال نام آنها را زنده نگه خواهد داشت و خیر آن به کل ملت ایران خواهد رسید.

وقتی از این مرد بزرگ در مورد چرایی کشیده شدن در این راه و دلیل داشتن این دل دریایی پرسیدم در پاسخ گفت: پایه اولیه پولی که انسان بدست می‌آورد در خرج کردن آن  خیلی تأثیر دارد. پولی که درست به دست آمده باشد خود به خود به سمت کار خیر می‌رود. پول حلال در راه حلال خرج خواهد شد.

 

انتهای متن/*

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.