منتشر شده در :  ۱۳۹۷/۰۶/۱۳                                 ساعت:  ۱۰:۵۵ ق.ظ      

آیا آتشفشان دماوند فعال خواهد شد؟

مسئولان شهرستان دماوند در واکنش به برخی اخبار شبکه های اجتماعی مبنی بر جاری شدن آب از دامنه های دماوند و ارتباط آن با احتمال فوران آتشفشان این کوه ضمن تکذیب موضوع گفتند که هیچ نشانه ای از فوران آتشفشان تاکنون مشاهده نکرده اند.

چاپ خبر
به گزارش آفتاب ری، مسئولان شهرستان دماوند در واکنش به برخی اخبار شبکه های اجتماعی مبنی بر جاری شدن آب از دامنه های دماوند و ارتباط آن با احتمال فوران آتشفشان این کوه ضمن تکذیب موضوع گفتند که هیچ نشانه ای از فوران آتشفشان تاکنون مشاهده نکرده اند.

رئیس اداره محیط زیست شهرستان دماوند اعلام کرد: هیچ اثر و علامتی مبنی بر فوران آتشفشان دماوند تاکنون مشاهده نشده است.
عباس میرزاکریمی تصریح کرد: جاری شدن سیل در منطقه «گزنک» استان مازندران طی روزهای گذشته به دلیل گرمای زمین در بازه زمانی طولانی و شیب موجود در کوه دماوند بوده است و هیچ ارتباطی به آتشفشان ندارد.
وی ادامه داد: در این فصل از سال احتمال آب شدن برف در کوه ها بویژه قله دماوند وجود دارد که اگر مقداری از برف ها آب شود به علت شیب تند قله حجم بسیاری از یخچال های آب شده ممکن است به بروز سیلاب بیانجامد.
این مقام مسئول تاکید کرد: تغییر شرایط جوی و آب شدن برف قله ارتباط کمی با گرم شدن بدنه قله دارد.
میرزاکریمی ادامه داد: از سوی دیگر هرگونه احتمال فعال شدن آتشفشان با علائم و نشانه هایی همراه است و تا فوران مدت طولانی می گذرد که تاکنون هیچ علامتی برای اثبات آن دیده نشده است.
رئیس اداره محیط زیست شهرستان دماوند در پاسخ به این پرسش که آیا احتمال فوران آتشفشان در آینده وجود دارد گفت: چون این قله آتشفشانی است احتمال فعال شدن وجود دارد اما به طور قطع زمان آن مشخص نیست و قله طی سال های گذشته علامتی مبنی بر فوران نداشته است.
میرزاکریمی از شهروندان خواست که برای کسب این دسته از اطلاعات مهم از طریق مراجع رسمی پیگیری کنند.
فرماندار دماوند نیز فعال شدن آتشفشان دماوند را شایعه خواند و گفت که مردم نگران نباشند.
مجید صفری افزود: بررسی های علمی و استعلام از ستاد مدیریت بحران استان نیز بر واقعیت نداشتن این موضوع حکایت دارد.
به گزارش ایرنا اوایل شهریورماه جاری خبر جاری شدن سیلاب در برخی مناطق استان مازندران در دامنه دماوند اعلام و منشا آن آب شدن یخ و برف های این کوه بیان شد.

 

انتهای متن/*

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.